منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
شناسه خبر: 291223
گروه :خبر
۲۰۱۶۰۳۰۴_۱۷۲۰۰۲

بانوی پر تلاش هرمزگانی با وجود سختی ها و مشکلات پیش رو دست از تلاش برای ادامه زندگی بهتر برای فرزندانش بر نداشته و به امید موفقیت فرزندانش با عزمی جزم فعالیت خود را ادامه می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زنان سرپرست خانوار معمولا به‌دلیل فوت، مهاجرت، ازکارافتادگی و اعتیادِ همسرانشان، مسئولیت اقتصادی خانواده را برعهده می‌گیرند؛ بااین‌همه، مشاهدات، حکایت از آن دارند که تنها فقدان مرد نیست که بار اقتصادی را به دوش زنان می‌اندازد.

در سده های گذشته در جامعه ما توجه به اعتقادات و باورهای اسلامی مردم با پدیده  بی سرپرستی و فرزندان بی سرپرست به شکل مطلوب و طبیعی آن که همانا حمایت و نگهداری از اینان در خانواده بود برخوردار می کرده است.

پدیده از دست دادن مرد به عنوان سرپرست و نان آور خانواده عمری طولانی و به درازای سالیان خلقت دارد و زنان سرپرست خانواده نه تنها از عدم اشتغال مناسب رنج می برند، بلکه یکی از مشکلات اصلی آنان عدم حمایت های اجتماعی است.

نصرت نمونه ای از بانوی هرمزگانی است که با وجود سختی ها و مشکلات پیش رو دست از تلاش برای ادامه زندگی بهتر برای فرزندانش بر نداشته و به امید موفقیت فرزندانش با عزمی جزم فعالیت خود را ادامه می دهد.

 

او که بیش از هشت سال است همسرش به دلیل کهولت سن و عارضه جسمانی توان کار کردن ندارد بار خانه را به دوش کشیده و با فروش نان سنتی روزگار خود و فرزندانش را می گذراند.

۲۰۱۶۰۳۰۴_۱۷۱۹۴۲

اکنون بیش از 8ماه از فوت همسر می گذرد و بار تنهایی نیز بر دوش این بانو هرمزگانی اضافه شده است.

وی با اشاره به درآمد ناچیزیش از فروش نان می گوید: هزینه های زندگی گزاف تر از کمک های ناچیز کمیته امداد است و درمان همسرم در آخر ماههای عمرش بار سنگینی را بر دوش ما نهاده است.

 

نصرت سه فرزند دارد که با وجود پیگیری هایش برای معافیت پسرش از خدمت سربازی بیش از دوماه است که از یاری فرزند محروم مانده و چشم انتظار فرزند برای مرخصی چند روزه است تا اندکی از بار زندگی را از دوشش بردارد.

لبخند تلخ نصرت به مشکلات مایه دلگرمی فاطمه 12ساله است که با گذشت بیش از 8ماه از فوت پدر هنوز سیاه پوش است و گرد یتیمی بر چهره معصومش فریاد می زند.

 

مادر می گوید فاطمه سال گذشته شاگرد اول مدرسه بود که با از دست دادن پدر شادی و نشاط او هم از خانه رخت بر بسته و دیگر رغبتی برای باز کردن کتاب و حضور در جمع دوستانش را ندارد.

نصرت که از وعده های بی نتیجه مسئولان ناامید شده یادآور شد:  تنها آرزویم این است که خداوند این قدرت را به من ارزانی دهد تا بتوانم از عهده هزینه های زندگی برآیم و شرمنده خواسته فرزندانم نباشم.

این بانونی پرتلاش هرمزگانی که روزانه 80تا 100قرص نان سنتی درست می کند می گوید: بابت هر کیسه آرد باید مبلغ 65هزارتومان پرداخت کنم و هزینه هر بار هیزم بیش از 100هزارتومان است که تعاونی روستایی ماهانه تنها سهمیه یک کیسه آرد را ارائه می دهد.

۲۰۱۶۰۳۰۴_۱۷۳۰۲۶

 

نصرت که از هنگام اذان صبح تا اذان مغرب در نانوایی کوچک سنتی و در کنار تنورهای گلی وقتش را می گذراند صورت و دستهایش از حرارت آتش سوخته و چشمانش دیگر قدرت بینایی سابق را ندارد و  هزینه های درمان چشمش بر دوشش سنگینی می کند.

 

محمد پسر8ساله نصرت که همانند پروانه گرد مادر زحمت کش خود می گردد دست های مادرش را می بوسد و زمختی دستان مردانه مادر را با دست کودکانه خود مقایسه می کند.

 

نصرت می گوید به قدری دست هایم خشن است که از خجالت می کشم بر سر کودکم بکشم و احساس می کنم مهر مادری را از فرزندانم دریغ کرده ام.

 

فاطمه که تا کنون با دقت به صحبت های مادرش گوش می داد با صورت قرمز از شرم به سمت تنور مادر رفت و سعی می کرد تا بتواند با کمک ناچیزش یاری برای غم های مادرش باشد.

 

سرخی غروب آفتاب در آسمان با قرمزی آتش تنور نانوایی نصرت همنوا شد جاده  میزبان مسافرانی می شود که برای اقامه نماز در صحن امام زاده روستا در حرکت هستند و تلاش نصرت و فاطمه برای پخت نان تازه و رزق حلال مضاعف می شود.

 

انتهای پیام/م

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی