منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: 291202
گروه :خبر
2311

جزیره شیدور که کوچترین جزیره ایرانی خلیج فارس محسوب می شود مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش در کشور و مهمترین زیستگاه لاک پشت دریایی در سطح جهان می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ جزیره شیدور یا شتوار یکی از جزایر خالی از سکنه استان هرمزگان با مساحت 98 هکتاری در 170 کیلومتری بندرلنگه وپنج کیلومتری جزیره لاوان یکی از 14 جزیره ایرانی در محدوده آبهای هرمزگان امن ترین زیستگاه پرستوهای دریایی در کشور است.

این جزیره در حدفاصل 5کیلومتری جزیره لاوان واقع شده و به دلیل وجود مارهای سمی بسیار فروان در گویش محلیبه جزیره مارو معرف است.

جزیره شیدور که کوچترین جزیره ایرانی خلیج فارس محسوب می شود مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان از جمله عقاب دریایی دم سفید، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج فارس است و جزء مناطق حفاظت شده کشور می‌باشد.

تحقیقات و پژوهشهای علمی در خصوص حیات وحش جزیره ،‌جانوارن مختلفی از جمله پرستوی دریایی پشت دودی ،‌پرستوی درییایی تیره ،‌پرستوی دریایی کاکلی کوچک ، بالان گلوسیاه ،‌اگرت ساحلی ،‌چکاوک کاکلی ، عقاب ماهیگیر ،‌سلیم شنی ،‌حواصیل ساحلی ،‌جوتصیل ارغوانی ،‌لاک پشتهای دیایی ،‌لاک پشت سرخ و سبز و عقابی و چرمی را مورد بررسی و شناسائی قرارداده است .

ساختار بیشتر سواحل این جزیره صخر ه ای بوده به گونه ای که ضلع جنوبی ،غربی و بخشهای بیشتر ضلع شمالی را سواحلی به صورت صخر ه ای در بر گرفته است و به طور کلی جزیره ای مسطح (حداکثر ارتفاع 6 متر) و توده ای مرجانی می باشد که با خاک شنی – رسی پوشیده شده است.

 

معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه پیشنهاد معرفی جزیره به عنوان یکی از مناطق مهم زیستگاه لاک پشت دریایی در سطح جهان مورد تایید قرار گرفته است، اظهار کرد: معرفی شیدور بعنوان یک زیستگاه مهم جهانی فرصت استفاده از منابع، افزایش آگاهی عمومی- محلی و بین المللی در خصوص مناطق مهم لاک پشت دریایی، کاهش فعالیت هایی که احیانا تاثیر منفی بر زیستگاه لاک پشت دریایی دارد و افزایش ارتباط بین مناطق حفاظت شده امکان پذیر می شود.

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان