منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۵
شناسه خبر: 290851
گروه :خبر
4012910_696

منطقه حفاظت شده گنو با وسعت 49 هزار هکتار یکی از 9 ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است که تنها گونه آبزی منحصر به فرد را در خود جای داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ماهی آفانیوس گینوئیس از خانواده کپور دندان داران یا ماهی گورخری، تنها گونه منحصر به فرد استان هرمزگان است که زیستگاه این ماهی آبگرم گنو است .

 

آبگرم گنو یکی از مناطق تفریحی بندرعباس است که چشمه آن زیستگاه  ماهی رو به انقراض به نام آفانیوس گینوئیس است؛ این ماهی بومی  در چشمه آبگرم گنو با درجه حرارت حدود 40 درجه سانتیگراد زندگی  می کند و  از جمله گونه های آسیب پذیر محسوب می شود در با این شرایط امکان حیات برای سایرگونه ای آبزی وجود  ندارد .

 

ماهی آفانیوس گنو از جنس Aphanius و خانواده کپور ماهیان دنداندار است که چندین گونه از این جنس در اکوسیستم های آبی ایران وجود دارد که برخی از آنها گونه‌های بومی ایران هستند، با این حال ماهی آفانیوس گنو با نام علمی Aphanius ginaonis فقط در چشمه آب گرم گنو یافت می‌شود.

ماهی آفانیوس گینوئیس به علت داشتن رنگ آمیزی زیبا روی بدنش دارای ارزش زیباشناسی است؛ حداکثر طول بدن این ماهی کوچک 27 میلیمتر است که در آبهای گوگردی کم عمق زندگی می کند و غذای آن جلبکها و بی مهرگان آبزی است.

بیش از ۵۰۰ متر مربع از آبگرم گنو زیستگاه طبیعی این ماهی نادر است که  هرگونه آلودگی یا تخریب این زیستگاه موجب نابودی و انقراض این ماهی منحصربفرد می شود.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است