منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۱
شناسه خبر: 290324
گروه :خبر
13930501000725_PhotoA

همسر یکی از شهدای حج امسال با بیان اینکه اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر برادری ایران و عربستان برای خانواده شهدا رنج‌آور است گفت: آقای ظریف باید شرمنده باشد که به جای احقاق حقوق شهدای حج می‌گوید با عربستان برادریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فرشته روح‌افزا توضیحاتی در مورد صحبت‌های سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت مبنی بر دریافت غرامت و دیه برای شهدای منا، حضور در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، موضع گیری‌های وزارت خارجه، سکوت فعالان حقوق بشری در مقابل جنایات عربستان و حضور در کمیسیون هشتم مارس مقام زن در نیویورک توضیحاتی داد.

وی با بیان اینکه در جریان جزئیات دریافت دیه از عربستان نیست، گفت: از آنجایی که کارهای حقوقی در جریان است، خود خانواده‌ها کمتر در این موضوع دخالت می‌کنند و کار را به سازمان حج و زیارت سپرده‌اند.

روح‌افزا تاکید کرد: من بیشتر پیگیر مسائل حقوق بشری هستم تا مسائل مادی و امیدوارم که بتوانیم از نیمه دوم اسفند با حضور در نشست حقوق بشر در ژنو صدای خود را به گوش مدعیان حقوق بشر برسانیم.

وی با بیان اینکه به همراه خواهر شهید رکن‌آبادی به ژنو سفر خواهد کرد، گفت: قصد داریم در نشست 8 مارس مقام زن در نیویورک نیز بحث شهدای منا و مکه را مطرح کنیم و در آنجا عنوان کنیم که خانم‌هایی که به دست عربستان بیوه یا کشته می‌شوند مورد ظلم قرار گرفته‌اند.

عضو انجمن خانواده شهدای مکه و منا خاطرنشان کرد: در مورد حقوق زنان مسلمان که توسط عربستان ضایع می‌شود پیگیری‌هایی انجام می‌دهیم چرا که در سوریه، بحرین، عراق و یمن، عربستان در حال تضییع حقوق زنان است و در کنار اینها ساده‌ترین کار که برگزاری حج است را نمی‌تواند به سلامت انجام دهد و در این مسیر اجازه دخالت دیگران را نیز نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: اکنون نیز عربستان بعد از نشست با اسرائیل نقش رژیم صهیونیستی را در منطقه بر عهده گرفته و در حالیکه پیش از این اسرائیل به علت کشتارها یک رژیم منفور در دنیا شناخته می‌شد، عربستان سعودی با بر عهده گرفتن وظیفه کشتار، نقش رژیم صهیونیستی را ایفا می‌کند.

روح‌افزا با اشاره به اینکه حج از صدر اسلام برقرار بوده است، گفت: حج اقدامی نیست که طی چند سال اخیر صورت گرفته باشد و از صدر اسلام برقرار بوده و عربستانی‌ها نمی‌توانند بگویند تجربه برگزاری حج را نداشته‌ایم.

وی به آمارهای موجود از کشتار حجاج در منا و مکه طی سالیان متمادی اشاره کرد و گفت: به هر حال شهدای حج گذشته با راهنمایی پلیس به آن خیابان وارد شدند و زمانی که آنها نتوانند با تکنولوژی‌های پیشرفته نیز یک کار راحت را انجام دهند و در مکه نیز جرثقیل‌هایی که برای ساخت کاخ‌های خودشان نصب کرده بودند سقوط کند و آدم بکشد نشان می‌دهد که اگر عمدی در کار نبوده و سهوی بوده باز عربستان لیاقت برگزاری حج را ندارد.

روح‌افزا قصد خود از شرکت در کنفرانس حقوق بشر را محکوم کردن رژیم عربستان سعودی در مجامع بین‌المللی عنوان کرد و افزود: نمی‌دانم چطور است که فعالان حقوق بشری دنیا در مقابل اعمال این رژیم سفاک و خون آشام سکوت کرده‌اند در حالیکه ایران اسلامی را سالها به بهانه‌های واحی اذیت و تحریم کرده‌اند اما در مقابل عربستان علناً انسان‌ها را در یمن و بحرین می‌کشد و از خون‌خواران داعشی حمایت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: از حقوق بشر قوه قضاییه درخواست همکاری داریم چرا که این 500 نفر بشر بوده‌اند و افرادی بودند که در راه ثواب کشته شدند. نمی‌دانم چرا مدعیان حقوق بشر که برای اعدام 4 قاچاقچی مواد مخدر اعتراض می‌کنند اکنون صدایشان در نمی‌آید و دستگاه‌های حقوق بشری ما هیچ کاری نمی‌کنند.

وی در مورد صحبت‌های اوحدی در مورد گرفتن دیه برای شهدای منا گفت: اوحدی چند ماه پیش به من گفت که پرونده شهدای مکه آماده شده و به زودی دیه شهدا  پرداخت می‌شود اما هنوز هیچ خبری نیست و ایشان مصاحبه‌ای کرده و در مورد پرداخت دیه شهدای منا صحبت کرده‌ است، شاید علت تأخیر پرداخت دیه این بود که پیکر شهدا تحویل نشده بود حالا که احمدولله همه پیکرها به ایران منتقل شده باید دنبال دریافت مطالبات باشیم.

روح‌افزا با اشاره به قطع رابطه با عربستان گفت: متاسفانه نگاه وزارت خارجه که عربستان را برادر و دوست ما می‌داند بسیار برای خانواده‌های شهدای مکه و منا رنج‌آور است. آقای ظریف در مصاحبه‌ای می‌گویند ما نزدیک 500 شهید دادیم اما با عربستان قطع رابطه نمی‌کنیم. ایشان باید شرمنده باشد که به جای احقاق حقوق خانواده شهدا و اثبات ناحقی عربستان می‌گوید با عربستان برادریم.

عضو انجمن خانواده شهدای مکه و منا تاکید کرد: ما هیچ برادری با عربستان نداریم، با دشمنی که مردم ما را در خانه خدا اینطور می‌کشد چطور برادری کنیم؟ من از مواضع وزارت خارجه انتقاد شدید دارم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است