منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴
شناسه خبر: 288564
گروه :خبر
81543736-6339938

استان هرمزگان به دلیل دارا بودن مرزهای آبی و نبود زمینه اشتغال به سبک اقتصادی قاچاق کالا روی آوردند و زمینه قاچاق کالا در iهرمزگان به رژیم گذشته بر می گردد.

به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ پدیده قاچاق کالا از معضلات و چالش های مهم اجتماعی و اقتصادی در کشور می باشد که به واسطه هزینه های هنگفتی که بر بدنه اقتصاد وارد می کند تهدیدی بر رونق اقتصادی و تجارت می باشد.

 

پدیده قاچاق حوزه های مختلف اقتصادی را تحت شعاع خود قرار می دهد و عوارض جبران ناپذیری را برای افراد جامعه بهمراه دارد.

 

خطرات ناشی از آثار مخرب پدیده شوم قاچاق کالا در امر تولید، تجارت ، سرمایه گذاری و اشتغال بعنوان یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری بوده بطوریکه طی فرمان مورخ 81/4/12 خطاب به رئیس جمهور محترم وقت ایفای نقش هریک از دستگاههای دخیل در این مبارزه را واجب دانسته و به مبارزه همه جانبه با این معضل بزرگ از پیش از مبادی ورودی تا محل عرضه کالای قاچاق در بازار مصرف داخلی تأکید فرموده اند.

 

استان هرمزگان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی دورازه اقتصاد کشور می باشد که سالیان متمادی شاهد حضور فعالان اقتصادی از اقصی نقاط جهان بوده است.

 

شهرستان بندرعباس، بندرلنگه و جزایر قشم، کیش و بندرشهید رجایی به عنوان بزرگترین بندرتجاری کشور نقش مهمی در واردات و صادرات کالا دارند اما به دلیل عدم زمینه اشتغال،  جوانان به سمت شغل های کاذب و قاچاق کالا گرایش پیدا کرده اند.

تعاونی مرزنشینان راهکار پیشگیری از قاچاق کالا

علیرضا صفا، نائب رئیس کمیسیون واردات و اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمز با بیان اینکه زمینه قاچاق کالا به رژیم گذشته بر می گردد، اظهار کرد: مردم استان هرمزگان به دلیل دارا بودن مرزهای آبی و نبود زمینه اشتغال به این سبک اقتصادی روی آورده اند .

 

وی راهکار پیشگیری از قاچاق کالا را ایجاد تعاونی مرزنشینان دانست و تاکید کرد:استان های همجوار با هرمزگان مانند بوشهر و خوزستان قاون تعاونی مرزنشینان در دست اجرا دارد که بر این اساس تخفیف های ویژه کالاها بین 15 تا20درصد برای مرزنشینان در نظر گرفته می شود.

 

صفا با بیان اینکه قانون تعاونی مرزنشینان در شهرستان های بندرلنگه و جاسک کامل اجرا نشده است، افزود: تعاونی مرزنشینان در هرمزگان موفق عمل نکرده لذا تعرفه بالای واردات کالا، عدم اشتغال جوانان و کیفیت کالا داخلی باعث گسترش پدیده قاچاق کالا در استان است.

 

وی یادآور شد:کارخانه های تولیدی در غرب هرمزگان تنها زمینه اشتغال جوانان غیر بومی را فراهم کرده و موجب ایجاد شغل های کاذب و گسترش پدیده قاچاق بین جوانان شده است.

 

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است