تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 287844
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بررسی علل موثر بر وقوع نزاع و درگیری در بندرعباس

نزاع و درگیری باعث صدمات جسمی و روحی به افراد، تسریع پرخاشگری، خشون تطلبی در تعاملات اجتماعی افراد و سلب احساس امنیت اجتماعی، روحی – روانی و شغلی در جامعه می شود.

بررسی علل موثر بر وقوع نزاع و درگیری در بندرعباس

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛نزاع ودرگیری در سطح جامعه یکی از نمونه های قابل ذکر نقض نظم و انضباط اجتماعی و به عنوان یک ناهنجاری در سطح جامعه امروز است، که بر اثر کارکرد نامناسب نهادهای اجتماعی نظیر؛ خانواده، آموزش، رسانه و به وجود می آید، و درنهایت؛ به آسیب پذیری افراد منجرشده و بستره ای انحرافی را فراهم می سازد و از این رو؛ درجایی که نزاع و درگیری رواج دارد میتوان گفت یک مسئله اجتماعی وجود دارد، مسئله ای که باعث افتراق اجتماعی و به دنبال آن ضعف اعتماد و مشارکت در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می شود.

بررسی آمار در شهرستان بندرعباس حاکی از این است که وقوع این پدیده در سطح جامعه به شدت رو به افزایش است، نزاع، خشونت را تشدید می کند و هنگامی که به صورت آموزشی در جامعه رواج پیدا کند، یادگیری اجتماعی صورت میگیرد.

پیامد نزاع خشن شدن جامعه و گرایش جوانان به سوی خشونت است، برای بروز جرم باید بسترهایی وجود داشته باشد؛ بسترهای خیزش و ایجاد و این بسترها عبارتند از (فقر در دو محور فقر مادی ) فقر فرهنگی که در ارتکاب جرائم، مؤثرتر از فقر مادی و اقتصادی است.

از نگاه رفتارشناسی فقر فرهنگی عبارت است از فقر تربیت خانوادگی و تربیت اجتماعی.نزاع و پرخاشگری به عنوان یکی از مسائل اجتماعی در حوزه کجروی و انحرافات محسوب می شود که علاوه بر ایجاد فضای آکنده از خشم و نفرت، امنیت انسان ها را نیز از جنبه های گوناگون تهدید می کند،بر اساس آمار ها نزاع و درگیری های فردی و دسته جمعی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان افزایش یافته که به نظر می رسد این امر باید مورد آسیب شناسی جدی و کنکاش دقیق قرار گیرد.

از همین رو اداره برآورد اجتماعی و افکار سنجی معاونت اجتماعی علل اصلی وقوع نزاع و درگیری در سطح شهرستان بندر عباس اقدام به انجام مطالعه موردی و مصاحبه با تعدای از افراد که مرتکب به جرم نزاع و درگیری شده اند گردید.
اهم یافته های مطالعه موردی صورت گرفته درخصوص بررسی علل وقوع نزاع در شهرستان بندرعباس:

-بین ضعف حمایت خانواده و گرایش به نزاع و درگیری رابطه وجود دارد: ویژگی های اخلاقی پدر و مادر، نحوه رفتار با کودکان، طلاق، فرهنگ خاص حاکم بر خانواده، میزان تحصیلات والدین، پدرسالاری یا مادر سالاری، وضع اقتصادی خانواده، از هم پاشیدگی و سردی خانواده، جدایی والدین و عدم پیوستگی اعضای خانواده، و سست بودن ارکان خانواده از عوامل مهمی می باشند که زمینه انحراف و کجروی را در فرد ایجاد می کند.
-بین ضعف کارکرد آموزشی وسایل ارتباط جمعی و گرایش به نزاع درگیری رابطه معناداری وجود دارد: تماشای سریال ها و فیلم های خشن از طریق شبکه های گوناگون ماهوار های و شبکه های داخلی، انجام بازی های خشن رایان های بین نوجوانان و جوانان، افزایش روحیه فردگرایی، تضعیف باورها و اعتقادات دینی و مذهبی، افزایش روحیه سودگرایی و منفع تطلبی در جامعه، افزایش مشکلات اقتصادی، عدم آموزش مهارتهای زندگی در زمینه مدیریت خشم و خویشتن داری، عدم آشنایی با حقوق شهروندی و … از دلایل و عواملی است که آستانه تحمل مردم را در جامعه کاهش داده است.

-بین نقش گروه همسالان و گرایش به نزاع ودرگیری رابطه وجود دارد: گروه همسالان متشکل از افرادی می باشد که درون یکی مجموعه سنی خاص قرار می گیرند و معمولا در سراسر زندگی شان ارتباطات نزدیکی و دوستانه برقرار می کنند.
این امر به طور خاص در دوران نوجوانی و جوانی حائز اهمیت است که تماس با افراد همسن، نوعی احساس امنیت را در جوانان ایجاد می کند و حتی ممکن است رفتار وی را بیش از هر عامل دیگری شکل دهد ، در مواردی که جامعه ای شاهد شکاف و تضاد بین نسل ها باشد یا نسل های مختلف تجربیات متفاوتی داشته باشندگروه همسالان و دوستان اهمیت فزاینده ای می یابد.

اهمیت گروه همسالان و دوستان در جامعه فعلی ما به علت گسترش بی رویه شهرنشینی و تبعات آن از جمله کاهش نفوذ و اقتدار والدین و نهادهای سنتی و همچنین طولانی شدن دوره جوانی در اثر گسترش آموزش از یکسو و بیکاری و بالا رفتن سن ازدواج از سوی دیگر افزایش یافته است ، فقدان نهادهای سازمان یافته کافی برای اوقات فراغت جوانان باعث شده است که اهمیت گروه همسالان و دوستان در شرایط فعلی جامعه افزایش یابد
بین عوامل تاثیر گذار مکانی و گرایش به نزاع ودرگیری رابطه وجود دارد: شهر نشینی بی قواره و بی نظم و تراکم زیاد نیز باعث پایین آمدن تحمل میشود یعنی هر چقدر که تراکم زیاد باشد و بی نظمی سرتاسر شهر را بگیرد بافت مسکن و جمعیت و آلودگی های زیاد به نوعی که افراد با این موارد رو به رو می شوند باعث پرخاشگری و پایین آمدن سطح تحمل آنها می شود.
با توجه به مصاحبه های انجام شده اکثر افراد مرتکب به نزاع درگیری در مکان های زندگی می کنند که از معماری فضای چندان خوبی برخوردار نیستند و تراکم جعمیت، ضعف فضای سبز ، روشنایی معابر ، ضعف حضور کانکس پلیس ، در این مکان ها خود مبین افزایش نزاع درگیری در این محله ها بوده است .

بین استعمال مواد مخدر ،مصرف مشروبات الکلی و گرایش به نزاع و درگیری رابطه وجود دارد:با توجه به رشد روز افزون و گرایش افراد به سمت مواد مخدر صنعتی، سنتی و مصرف مشروبات الکلی شاهد افزایش تعداد افراد مبتلا به این مواد خانمان سوز هستیم که برای تأمین نیاز خود به انواع و اقسام جرائم نظیر زورگیری، سرقت ، درگیری دست می زنند.

بین ضعف کنترل خشم و گرایش به نزاع ودرگیری رابطه وجود دارد:خشم معمولا به حالت هیجانی روانی – جسمی یا وضعیتی اطلاق می گردد که احساساتی را که از نظیر شدت از تحریک پذیری و رنجش خفیف تا غیظ و غضب شدید تغییر می کند، شامل می گردد.

بین احساس محرومیت نسبی و گرایش به نزاع ودرگیری رابطه وجود دارد:احساس بی عدالتی در بروز جرائم تأثیر زیادی دارد،متغیری که بیشترین تأثیر را در بروز جرائم دارد، محرومیت نسبی است.
احساس محرومیت ناشی از عوامل مختلف است: ۱٫ فاصله طبقاتی، ۲٫فقر ۳٫ عملکرد رسانه ها. ۴٫ شبکه های ماهواره نیز نباید غافل شد و ماهواره با نشان دادن زندگی تجملاتی باعث ایجاداحساس فقر در جامعه می شود،تنها فقیر بودن و بی عدالتی در بروز جرم مؤثر نیست؛ مهم احساس فقر و بی عدالتی است؛ یعنی هم امر ذهنی و هم امرعینی تأثیرگذاراست.

تمامی افراد دستگیر شده به علت نزاع درگیری احساس محرومیت نسبی در محله ای که زندگی می کنند دارند و این به دلیل این است که در توزیع امکانات آموزشی و رفاهی و خدماتی و… دولت امکانات لازم را به این مناطق فراهم ننموده است.
بیشترین عامل وقوع چنین حوادثی مربوط به فرهنگ مردم است، مثلاً عده ای در خیابان فرهنگ صحیح استفاده از خودرو را ندارند و قوانین مقررات رانندگی را رعایت نمی کنند یا فرهنگ صحیح آپارتمان نشینی، فرهنگ صحیح برخورد با همسایه، فرهنگ صحیح رعایت حق تقدم و… را ندارند.

اینکه ما بخواهیم سطح فرهنگ جامعه را بالا ببریم، عوامل متعددی را در بر می گیرد و وابسته به یک سازمان خاص نمی تواند باشد بلکه همه اجزای یک جامعه باید درصدد ارتقاء فرهنگ عمل کنند، مثل صداوسیما به عنوان یک رسانه ملی، آموزش و پرورش و…

نیروی انتظامی و قوه قضائیه شرایط بسیار خوبی را فراهم کرده اند و طرح های خوبی را هم به اجرا گذاشته اند، حتی هیات های حل اختلاف نیز نقش تأثیرگذاری را ایفا می کنند.بیشترین ضعف در خود مردم است، هرچند باید گفت که ضعف هایی در اجرای قوانین داریم، در صورتی که از ابتدا شروع به خودسازی کرده مطمئناً شرایط از اینکه هست، بسیار متفاوت تر خواهد بود.
خودسازی بیشترین عامل تأثیرگذار در هر جامعه ای است، اقلیم جرم همیشه از ماهیت ثابت و فضای کالبدی خاص با محدودیت های فیزیکی برخوردار است. نیروی انتظامی با کارهای تحقیقاتی، استفاده از مراکز علمی و افراد صاحب نظر به راهکارهای مناسبی در خصوص کاهش نزاع ها و اختلافات خانوادگی دست یافته است.

همه مردم و مسئولان مختلف در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، انتظامی و قضائی با همراهی، همدلی و هم زبانی می توانند نقش بسزایی در کاهش وقوع نزاع و درگیری داشته باشند.

در استان هرمزگان به تأثیرگذاری حس هم نوعی، تعهد، مسئولیت پذیری و قانون مداری در جلوگیری از وقوع نزاع ها نیازمندیم و شهروندی که در مشارکت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی احساس تعلق اجتماعی بیشتر ی دارد در تقویت انسجام اجتماعی و نظم اجتماعی بسیار مؤثر عمل می کند.

مهمترین علل نزاع درگیری در شهرستان بندرعباس عبارتنداز :

عوامل فردی
نداشتن مهارت ارتباط و توسل به زور جهت احقاق حق،اختلالات تکانه ای داشتن تیپ شخصیتی ستیزه جو ،فقدان بینش صحیح نسبت به خود و دیگران ، جامعه پذیری نامناسب افراد،تکبر و غرور افراد،قدرت طلبی، فقر عاطفی ، خودنمایی،حسادت و ناکامی.

عوامل فرهنگی، اجتماعی

تماشای سریال ها و فیلم های خشن از طریق شبکه های گوناگون ماهوار های و شبکه های داخلی،رواج استفاده از ماهواره و تماشای برنامه های که خشونت و پرخاشگری را ترویج می کنند،سطح پایین میزان تحصیلات درنقاط آلوده(بی سوادی یا کم سوادی)،عدم برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت جوانان،آشنا نبودن به فرهنگ زندگی آپارتمان نشینی،استفاده بدون برنامه از فضای مجازی اینترنت،گرایش به مواد مخدر سنتی و صنعتی،بیکاری یا نداشتن شغل مناسب ،فقدان آموزش،فقر اقتصادی و تبعیض.
عوامل محیطی
وجود گروه های خشونت طلب در قالب اراذل و اوباش در منطقه و آشنایی و ورود برخی از جوانان به این گروه ها،گرما و شرایط آب و هوایی ویژه شهر بندرعباس،شهر نشینی بی قواره و بی نظم و تراکم زیاد،بافت مسکن و جمعیت و آلودگ یهای زیاد و زندگی در مناطق حاشیه ای و جرم خیز .

 

انتهای پیام/

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=287844
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,637 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی