منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: 277696
گروه :خبر
13940507000632_PhotoA

دادگاه قانون اساسی تاجیکستان طرح تغییر مفادی از قانون اساسی این کشور را تصویب کرد که براساس آن امامعلی رحمان می‌تواند برای دوره‌های آینده ریاست جمهوری نامزد شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دادگاه قانون اساسی تاجیکستان طرح تغییر قانون اساسی این کشور را پذیرفت.

از جمله مهمترین مفاد تغییر قانون اساسی که برای تصویب به دادگاه عالی تاجیکستان رفت، پیشنهاد کاهش سن نامزدهای ریاست جمهوری از 35 سال به 30 و همچنین عدم محدودیت شرکت امامعلی رحمان بعنوان پیشوای ملت در انتخابات دوره‌های آینده خواهد بود.

قرار است نتیجه رای دادگاه قانون اساسی، به همه پرسی گذاشته شود.

این تغییرات به گفته کارشناسان از دو جنبه اهمیت اساسی اهمیت دارد. اول اینکه رستم امامعلی، پسر 28 ساله رئیس جمهور تاجیکستان این شانس را خواهد داشت که در سال 2020 در انتخابات بعدی ریاست جمهوری تاجیکستان خود را نامزد کند.

رستم امامعلی در سال 2020 به سن 33 سالگی می‌رسد. بر اساس قانون اساسی فعلی وی حق نامزدی در انتخابات را نداشت زیرا سن نامزدهای ریاست جمهوری حداقل 35 سال مقرر شده بود.

نکته دوم، موضوع هموار کردن راه برای نامزدی امامعلی رحمان برای ریاست جمهوری آینده تاجیکستان است. در تاجیکستان یک شخص بیشتر از دوبار حق ندارد به مقام ریاست جمهوری کشور انتخاب شود.

رحمان که از سال 1992 تاجیکستان را رهبری می‌کند بر اساس قانون اساسی فعلی حق شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال 2020 را نخواهد داشت. ولی طبق اصلاحات جدید قانون اساسی تاجیکستان وی نیز بدون محدودیت حق شرکت در انتخابات را خواهد داشت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند