منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۴
شناسه خبر: 272995
گروه :خبر
13941021000519_PhotoA

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ ارتباطی بین پول‌های بلوکه ایران در اروپا و قراردادهای جدید اقتصادی وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود که امروز دوشنبه انجام گرفت در پاسخ به سؤالی درباره دیپلماسی انرژی ایران در سفر رئیس‌جمهور چین به کشورمان و همچنین در سفر رئیس‌جمهورمان به اروپا گفت: در سفرهای اروپایی رئیس‌جمهور و سفر رئیس‌جمهور چین به ایران یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو، دیپلماسی انرژی بوده و یکی از برنامه‌های ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بعد از برجام دیپلماسی انرژی و مسائل مختلف در زمینه همکاری‌ها در این حوزه به صورت دو و چند جانبه می‌باشد.

وی افزود: در دوران جدید سیاست خارجی ما پس از یک دهه تحریم ظالمانه امکان تحرک بیشتر جمهوری اسلامی در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی فراهم شده است.

جابری‌انصاری در خصوص آزادی پول‌های بلوکه شده در ایران و قراردادهای اقتصادی با اروپا گفت: هیچ ارتباطی بین پول‌های بلوکه شده و قراردادهای اقتصادی نیست. وقتی سفری پیش می‌آید جنبه‌های مختلف بین دو کشور مدنظر خواهد بود و در سفر رئیس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه هیأت بزرگ اقتصادی آقای روحانی را همراهی می‌کند که از بخش خصوصی و دولتی می‌باشند و در گفت‌وگوها بین شرکت‌های ایرانی و همتایان اروپایی، موضوعات همکاری‌ها بررسی می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در خصوص فرانسه روابطی بین خودروسازان دو کشور بوده و الان هم مذاکراتی در جریان است و بر اساس اولویت‌های دو کشور اگر توافق نهایی صورت بگیرد در حوزه خودروسازی همکاری‌ها دنبال خواهد شد.

جابری‌انصاری درباره حضور شرکت‌های هواپیمایی در ایران و پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا و همچنین ترس این شرکت‌ها از تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: اینکه شرکت‌های بین‌المللی نوعی احتیاط در ورود به ایران دارند در آغاز مرحله جدید اقتصادی ایران مقداری طبیعی و نیز مقداری ناشی از جنگ رسانه‌ای علیه ایران است. در حوزه اقتصادی سرمایه‌گذاری، قانونمندی‌های خاص خود را برای ورود به هر بازاری دارند و محافظه‌کارانه وارد می‌شود اما بخشی از بزرگ‌نمایی‌ها رسانه‌ای است و رسانه‌های ما به این موضوع باید توجه داشته باشند که به این جنگ رسانه‌ای دامن نزنیم.

وی با بیان اینکه مرحله جدیدی برای اقتصاد ایران فراهم شده که در این دوره ما به طور طبیعی از فضای تنفس مساعدتر بین‌المللی باید حداکثر استفاده را داشته باشیم اظهار داشت: برخی اظهارنظرها از سوی سازمان هواپیمایی انجام شده که تنها خبر از درخواست‌هایی است که پیگیری می‌شود و آن را به عهده زمان می‌گذارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر نواز شریف به ایران و میانجیگری بین ایران و عربستان نیز گفت: سیاست ما در قبال میانجیگری‌ها ثابت است. موفقیت هر نوع میانجیگری منوط به تغییر سیاست تندروانه عربستان در حوزه منطقه و در قبال جمهوری اسلامی است.

جابری‌انصاری درباره رای عراق به قطعنامه ضدایرانی در اتحادیه عرب نیز گفت: آنچه در جده صادر شد یک بیانیه غیراجماعی بوده و علیرغم تحفظ‌هایی که نسبت به بندهای مختلف آن از سوی کشورهای مختلف بوده، به نحوی مدیریت شد که بر اساس خواسته‌های دولت میزبان به صورت یکجانبه صادر شود. توقع طبیعی ما از دولت‌های دوست مانند عراق این است که با هوشیاری زمینه را فراهم کنند که امکان پرداختن سازمان همکاری اسلامی به مسائل اساسی‌تر فراهم شود. سازمان همکاری اسلامی پس از آتش‌سوزی مسجدالاقصی و اشغال قدس تشکیل شد و شکل‌گیری آن برای رویارویی و مقابله با این موضوع بود و با کمال تاسف به جایی رسیده‌ایم که اختلافات بین خود کشورهای اسلامی در دستور کارش قرار گرفته است.

وی ادامه داد: امیدواریم با سیاست درستی که از سوی اعضا اتخاذ خواهد شد اجازه بهره‌برداری سوء از این سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی که اهداف خاصی را در زمینه همکاری‌ها در برابر دشمنان امت دنبال می‌کند، در دستور کار خود داشته به وسیله‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی بین کشورها تبدیل نشود که موضع خود را در این خصوص به اطلاع دوستان خود از جمله عراق رسانده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره نامه رئیس‌جمهور ایران به 1+5 برای اجرای برجام گفت: اگر این خبر وجود داشته باشد به استحضار ملت رسانده خواهد شد.

جابری‌انصاری در خصوص معنی قطع رابطه دیپلماتیک بین ایران وآمریکا نیز گفت: قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک تعریف خاص خود را دارد. قطع روابط جمهوری اسلامی و آمریکا نه از سوی ایران بلکه از سوی آمریکا و پس از انقلاب رخ داد و بنابراین نیاز به تعریف قطع روابط از سوی ما نیست.

وی با بیان اینکه این قطع روابط به معنای نبود هیچ رابطه دیپلماتیک نمی‌باشد، گفت: مابین جمهوری اسلامی و مصر در مقطعی قطع روابط دیپلماتیک را داشتیم اما تماس‌هایی در موضوعات مختلف منطقه‌ای و دوجانبه انجام می‌گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در دوران گفت‌وگوهای منتهی به برجام و اجرای آن نیز تماس‌های تلفنی، غیرتلفنی و مستقیم بین وزرای خارجه دو کشور وجود داشته و این موضوع هیچ تغییری در تعریف قطع روابط دو کشور ایجاد نمی‌کند.

جابری‌انصاری افزود:‌بر اساس نیازهای اجرای برجام نیز ممکن است گفت‌وگوها باشد و همچنین در مسائل خاص هم از این کانال موجود در برجام استفاده شده که به اطلاع مردم رسانده شده است و هیچ یک از اینها به معنای تغییر در وضعیت قطع روابط جمهوری اسلامی و آمریکا نیست که از سوی آمریکا رخ داده است.

وی در خصوص استثنا برای قانون جدید آمریکا در حوزه صدور روادید نیز گفت: در همان زمان آقای کری اعلام داشت که آمریکا تعهدات بین‌المللی خود را نقض نخواهد کرد و دولت آمریکا از اختیارات خود استفاده می‌کند تا این تعهد بین‌الملی نقض نشود. برای ما عملکرد دولت آمریکا و اجرای تعهدات آن بر اساس برجام معیار می‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص امکان حل مناقشه قره‌باغ در وضعیت جدید نیز گفت: تماس تلفنی بین رؤسای جمهور در چارچوب روابط تاریخی بین جمهوری اسلامی و آذربایجان بوده و سیاست ثابت آذربایجان و جمهوری اسلامی در زمینه گسترش همکاری‌هاست.

جابری‌انصاری ادامه داد: در زمینه اختلافات منطقه‌ای، سیاست ثابت جمهوری اسلامی، مهار اختلافات بوده است. جمهوری اسلامی در مقاطع حساس درگیری ارمنستان و آذربایجان کنترل بحران و جلوگیری از گسترش آن را دنبال می‌کرد و امروز نیز هر گونه نقش‌آفرینی بر اساس نیاز کشورهای ذینفع و درخواست آنها خواهد بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر