منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۲ تیر ۱۳۹۴ - ۰:۱۵
شناسه خبر: 198787
گروه :خبر

173 ترک اویغور دیگر که پس از فرار از چین به جنگلهای تایلند گریخته بودند و حکومت این کشور از ماه مارس سال ۲۰۱۴ اقدام به بازداشت آنان به بهانه عبور غیر مجاز از مرز کرده بود، پس از اینکه با خطر دیپورت به چین روبرو شدند، به ترکیه پناه بردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، بر اساس این خبر، ترکان اویغور نخست به فرودگاه “استانبول” و سپس به شهر “کایسری” منتقل شده و به مراکز اسکان در این شهر فرستاده شدند.

به این ترتیب شمار اویغورهای مسلمانی که از ستم چین به این شهر آمده اند به ۱۰۰۰ نفر رسید.

سید تومتورک، معاون کنگره جهانی اویغورها و نیز ریس کانون ترکستان شرقی در این خصوص اظهار داشت: برادران ما امروز صحیح و سالم به ترکیه رسیدند. از دولت و ملت ترک بسیار متشکریم.

لازم به ذکر است که استانداری “کایسری” به خبرنگاران اجازه ورود به محل را نمی دهد.

گفته می شود که اویغورهای پناهنده بصورتی کاملا محرمانه به ترکیه آورده شده اند و تا طی زمان ویژه ای این وضعیت ادامه خواهد داشت.

براساس اظهارات نمایندگان اویغور، میلیونها نفر در ترکستان شرقی تحت فشار برنامه ریزی شده ای از سوی چین به سر می برند.

در حالیکه مدافعان حقوق بشر حکومت چین را متهم به خشونت و اعمال سیاست آسیمیلاسیون علیه اویغورها می کنند حکومت پکن مدعی است که در منطقه سین کیانگ یا ترکستان شرقی در حال مبارزه با تروریزم می باشد.

در این میان حکومت چین به رغم انتقادات وسیع جهانی از تغییر رویه خود در برخورد با اقلیت اویغور دست برنمی دارد.
از یک و نیم سال پیش در حدود ۳۰۰ ترک اویغور مهاجر، در جنگلی در تایلند در حالیکه به دلیل تشنگی و گرسنگی در حال مرگ بودند از سوی نیروهای امنیتی تایلند بازداشت شدند.
چین از حکومت بانکوک درخواست کرده بود تا مهاجران اویغور را به حکومت پکن تحویل دهد.

در صورت بازگردانده شدن این افراد به چین این احتمال وجود داشت که همه آنها به جوخه های اعدام سپرده شوند.
این در حالی است که در درگیری‌های خونین هفته نخست ماه جولای سال ۲۰۰۸، در سین کیانگ، بنا بر آمار رسمی، دست کم ۱۴۰ اویغور کشته و حدود ۸۰۰ تن از آنان زخمی شدند.

اخیرا نیز همزمان با آغاز ماه رمضان، به دنبال اعمال سیاستهای ضد دینی چین در مورد روزه داری اویغورها، تظاهراتهای متعددی در این منطقه بوقوع پیوست که گفته می شود دهها تن از اویغورها در سرکوب پلیس چین کشته شده اند.

 

گفتنی است، اویغورها مردم ساکن شمال غرب چین هستند که در ایالت خودگردان سین کیانگ یا ترکستان شرقی (اویغورستان) به مرکزیت اورومچی زندگی می‌کنند. مردم اویغور از اقوام ترک ومسلمان سنی هستند. به غیر از استان سین کیانگ چین؛ مطابق آخرین آمارِ مربوط به سال ۲۰۰۹ میلادی، بخشی از اویغورها اینک ساکن کشور قزاقستان و بخشی کوچکی هم ساکن کشور قرقیزستان هستند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان