تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 6388
تاریخ انتشار:جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۸:۱۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

افشای فعالیت های غیر قانونی و سری ˈموسادˈ این بار در هند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمز؛مجله پرشمارگان ˈایندیا تودیˈ در شماره هفته اخیر خود در مقاله ای با عنوان ˈخانه ای برای موسادˈ به نقل از یک مامور سابق واحد تحلیل و تحقیق سازمان اطلاعات خارجی هند (RAW) به افشای فعالیت های این سازمان به صورت لانه های امن، شرکت های ساختگی و سرمایه های […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمز؛مجله پرشمارگان ˈایندیا تودیˈ در شماره هفته اخیر خود در مقاله ای با عنوان ˈخانه ای برای موسادˈ به نقل از یک مامور سابق واحد تحلیل و تحقیق سازمان اطلاعات خارجی هند (RAW) به افشای فعالیت های این سازمان به صورت لانه های امن، شرکت های ساختگی و سرمایه های سری و دیگر فعالیت های غیرقانونی موساد پرداخته است.

این مامور سابق واحد تحلیل و تحقیقات سازمان اطلاعات خارجی هند با تحقیق در مورد رئیس سابق خود ماجرای جذاب خانه های امن برای موساد، شرکت های ساختگی و سرمایه های سری را افشاء می کند.

پرونده فساد مالی که در حال حاضر در دادگاه عالی دهلی در حال بررسی است یک سری عملیات محرمانه دولت را افشاء کرده که اجرای آن توسط راجیو گاندی در اواخر دهه هشتاد تایید شد.

ˈآر اس یاداوˈ یک مامور تحقیقاتی ۶۲ ساله در بخش اطلاعات خارجی هند شکایت قضایی علیه ˈآناند کومار وِرماˈ رئیس سابق این سازمان را درج کرده است.

در پرونده قضایی تشکیل شده نام آناند کومار ورما ۸۱ ساله که در سال ۱۹۹۰ بازنشسته شده در بخشی که مربوط به دو شرکت و تلاش آنها برای انتقال سری سرمایه های ملی هند به خارج بوده به چشم می خورد.

در مقاله ایندیا تودی آمده است، یاداو می گوید: ورما از سال ۱۹۸۷ تا سال ۱۹۹۰ املاک متعددی به ارزش یک میلیارد روپیه (حدود ۵/۱۸ میلیون دلار) را بدست آورده است.

اکنون تحقیقات حاکی است از سه واحد مسکونی که توسط این دو شرکت خریداری شده دو واحد مسکونی برای پناه دادن به ماموران سازمان اطلاعات اسرائیل یعنی موساد و اجرای عملیات محرمانه در دهلی در نظر گرفته شده است.

در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۳ یک دادگاه ویژه از سازمان اطلاعات هند ˈسی بی ای ˈ (CBI) خواست تا در مورد حق مالکیت و ارزش املاک وِرما تحقیق نماید.

سازمان تحقیقات هند سی بی آی در تاریخ ۸ مارس درخواست خود مبنی بر تغییر حکم دادگاه عالی را ارائه کرد، اما در دادخواست به ظاهر نامربوط یاداو که در اکتبر ۲۰۰۹ ثبت شد جزئیات این دو شرکت و اشاره ای اجمالی به نحوه استفاده واحد تحلیل و تحقیق سازمان اطلاعات خارجی هند از شرکت های غیرنظامی برای نقل و انتقالات مالی خود اشاره کرده است.

بررسی های انجام شده توسط مجله ایندیا تودی نشان می دهد که از این دو شرکت برای اجرای اهداف موساد استفاده می گردید.

مسوولین داخلی می گویند که این عملیات برای پنهان نمودن فعالیت های موساد مورد استفاده قرار می گرفت، زیرا هند روابط دیپلماتیک با اسرائیل نداشت.

این مجله هندی در خصوص مخفی کاری و جاسوسی موساد نوشت: در اواخر دهه ۸۰ سازمان اطلاعات خارجی هند تصمیم گرفت به صراحت روابط با موساد را بهبود بخشد. پیش از این سازمان اطلاعاتی هند تنها از طریق کشور ثالث با موساد رابطه داشت.

لذا در سال ۱۹۸۸ شرکت سرمایه گذاری پیوش و شرکت اجاره ای و سرمایه گذاری هکتور را برای این اهداف در نظر گرفت و این دو شرکت بظاهر در بسیاری از زمینه ها از جمله معدن کاوی، خودروسازی، نساجی، فلزات و قطعات یدکی فعالیت دارند و فیلم های سینمایی نیز می ساختند.

آقای وی بالاچاندران و آقای بی رامان دو مامور ارشد سازمان آر ای دبلیو(RAW) که در در دهه نود عضو هیات مدیره این شرکت ها بوده اند.

در ماه مارس ۱۹۸۹ این دو شرکت همدست واحد مذکورسازمان اطلاعات خارجی هند دو واحد مسکونی در مجتمع گائوری سادان (Guari Sadan)، واقع در خیابان هِیلی در دهلی را به قیمت ۳/۲ میلیون روپیه خریداری نمودند.

از سال ۱۹۸۹ تا سال ۱۹۹۲ این دو واحد مسکونی هر کدام با مساحت بیش از ۲۰۰ متر مربع محل اقامت رئیس موساد بوده است.

به گفته منابع خبری واحد تحلیل و تحقیق سازمان اطلاعات خارجی هند ˈآر ای دبلیوˈ تدابیر متعددی را برای پنهان نگاه داشتن هویت جاسوس موساد بکار برد، جاسوسی که گذرنامه کشور آرژانتین را داشت و در ماموریت خود اطلاعات و نکات حساسی را منتقل می نمود.

یکی از پرونده های حساس وی در مورد آدم ربایی یک جهانگرد اسرائیلی توسط شبه نظامیان جبهه آزادی جامو و کشمیر بود . در ماه ژوئن ۱۹۹۱ یک شبه نظامیان این گروه به قایق سنتی که ۶ جهانگرد اسرائیلی در آن حضور داشتند حمله کردند.

این مجله هندی نوشت : توریست های غیر مسلح از خود دفاع نموده و یکی از شبه نظامیان را به قتل رساندند.

اما یکی از جهانگردان ربوده شده در ظرف یک هفته آزاد شد و مذاکرات میان جبهه آزادی جامو و کشمیر کاملاً توسط موشه یِگار یک دیپلمات اسرائیلی و آن جاسوس موساد که کماکان نامش مشخص نشده است انجام شد.

در سال ۱۹۹۲ هند و اسرائیل روابط کامل دیپلماتیک خود را آغاز کردند.

وِرما که اکنون در شهر نویدا درایالت اتارپرادش هند زندگی می کند و از گفتگو در مورد این شرکت صرفنظر می کند اما به این نکته اشاره می کند که روابط میان سازمان و شرکت های نامبرده کاملاً مناسباتی رسمی بوده است.

رامان می گوید: در بعضی از موارد سازمان های جاسوسی از شرکت ها برای اجرای عملیات خود استفاده می کنند. وی می گوید: تنها نکته ای که می توانم در این مورد بگویم این است که تمام اقدامات با موافقت دولت انجام شده است. تمام پرونده ها توسط راجیو گاندی نخست وزیر وقت و وزرای کابینه وی امضاء گردیده است.

ایندیا تودی نوشت : بالاچاندران که اکنون تحلیلگر یک شرکت امنیتی است می گوید: این نکته صحت دارد که ما عملیات متعددی را اجرا نمودیم اما در هر شرایط نخست وزیر و قائم مقام کابینه وی همواره از اقدامات ما اطلاع داشتند.

واحد های مسکونی و دو شرکت جعلی کماکان وجود دارند و پس از بازدید از مجتمع گاوری سادان معلوم شد این دو واحد مسکونی که بیکدیگر متصل می باشند بنام شرکت سرمایه گذاری پیوش و شرکت اجاره و سرمایه گذاری هکتور ثبت شده است.

با فشار دادن زنگ در، شخص جوانی که خود را سرایدار خانه معرفی کند ما را به مسئول ارشدی آشنا می کند وی خود را آقای نایر معرفی می کند و تماس مجدد با ما را وعده می دهد.

اما وعده هرگز انجام نشد و بدیهی است که این دو واحد کماکان به عنوان اماکن وابسته به سازمان RAW فعالیت می کند.

واحد مسکونی دیگری توسط شرکت سرمایه گذاری پیوش در آپارتمان تاج نزدیک بیمارستان صفدرگنج خریداری شده است که هنوز اشغال نشده است. یاداو به مبارزه با ورما ادامه می دهد در حالیکه آر ای دبلیو به عملیات محرمانه خود از این اماکن ادامه می دهد.

درادامه این مقاله با سوتیتررقابت های جاسوسی آمده است رامان در کتاب خود با عنوان ˈگاوچرانان آر ای دبلیوˈ ( Kaoboys of RAW )در مورد ورما می نویسد وی فارغ التحصیل رشته خدمات پلیس در سال ۱۹۵۳ است و در سال ۱۹۶۸ شخصاً توسط آقای آر. اِن کائو جاسوسی خبره و اولین رئیس سازمان اطلاعات خارجی هند ˈآر ای دبلیو ˈ انتخاب شد. وی یکی از بهترین سرگروهان محسوب می شد نکته ای که یاداو نیز آنرا تایید می کند.

یاداو نیز تاثیرات بسزایی در روند کاری آر ای دبلیو داشته است. در سال ۱۹۸۰ وی به همراه ۸۰ تن از کارمندان به دلیل ایجاد اتحادیه کارمندان و راه اندازی اولین اعتصاب کارمندان این نهاد اخراج شد.

کارمندان پس از محاصره مسوولین ارشد، دفتر مرکزی در خیابان لودی را تسخیر نمودند. اعتصاب نهایتاً پایان یافت و دولت ایجاد اتحادیه برای کارگران سازمان های خدمات امنیتی را ممنوع اعلام کرد.

یاداو در نهایت در سال ۱۹۸۹ و در دوران ریاست ورما برکنار شد.

ورما می گوید: ˈیاداوˈ مرا عامل اصلی برکناری خود می داند. روزی او به اداره پسرم دیپاک رفت و تهدید کرد درصورت عدم تلاش من برای استخدام مجدد وی و درخواست من از نخست وزیر در این مورد، نبردی همانند اسطوره ماهاباراتا را علیه خانواده ما آغاز خواهد کرد.

در ادامه این مطلب آمده است در یک پرونده قانونی سال ۱۹۹۶ در دادگاه عالی دهلی، یاداو به ۸ عدد از املاک ورما اشاره می کند و مدعی می شود که وی آنها به طور غیرقانونی و با استفاده از سرمایه های حساب نشده آر ای دبلیو خریداری نموده است.

سرمایه هایی که برای عملیات محرمانه اختصاص یافته و ارزش آن به میلیون ها روپیه می رسد.

ورما افزود: یادوا ۸ ملک را که ارزش آن به ۲۰ میلیون روپیه می رسد خریداری نموده است در حالیکه حقوق وی کمتر از ۳۰۰ هزار روپیه می باشد.

درخواست قانونی وی در سال ۱۹۹۶ مبنی بر آغاز تحقیقات سازمان اطلاعاتی سی بی آی هند رد می شود اما در سال ۲۰۰۵ یاداو با استفاده از قانون حق دستیابی به اطلاعات شواهدی را علیه ورما بدست آورده و در سال ۲۰۰۹ پرونده ای جدید علیه وی ثبت کرد.

ورما مدعی است املاک در حقیقت متعلق به همسر و فرزند وی که در آمریکا بسر می برد می باشند و شواهدی را در این زمینه نیز ارائه می دهد.

همسر وی دختر آقای پی بی کالِه یک فروشنده خودرو در شهر ناگپور و خانم آ. کاله نماینده مجلس و مبارزه آزادی خواهد در دوران حکومت بریتانیا است. ورما اعلام کرد همسرش از پدر خود این املاک را به ارث برده است.

یاداو ثبت پرونده و شکایت علیه ورما را معامله ای شخصی نمی داند و صرفاً برای جلوگیری از سوء استفاده و اختلاس این اقدامات را انجام می دهد. وی مدعی است به دلیل عدم توجه نهادهای دولتی به این نکته وی این مورد را به عهده خود گرفته است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/۱۱۹

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=6388
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,446 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل