قاچاق سوخت تجارتی پر خطر

یکی از مهمترین معضلات و چالش‌های كشورهای در حال توسعه فساد مالی ناشی از اقتصاد زیرزمینی و مصداق بارز آن قاچاق می‌باشد. كشور ما نیز به عنوان یك كشور در حال توسعه، اخیراً با نوع جدیدی از قاچاق كالا در حوزه فرآورده‌های سوختی مواجه گشته، خطرات ناشی از قاچاق بی‌رویه این فرآورده نفتی ضمن تهدید اقتصاد ملی و ایجاد بحران در نظامهای اجتماعی، مالی و ….. زمینه بروز خطرات امنیتی را نیز فراهم نموده است.

اختلاف بسیار زیاد قیمت سوخت ایران با آنسوی مرزها ناشی از پرداخت یارانه‌های ملی به فرآورده‌های نفتی و بحران سوخت در كشورهای همسایه موجب شده قاچاق موادسوختی بیشترین آمار كالاهای قاچاق از داخل به خارج از كشور را به خود اختصاص دهد. بر اساس آمارهای غیررسمی، روزانه بیش از پنج میلیون لیتر سوخت از كشور بصورت غیرقانونی قاچاق و بخش اعظمی از نیاز كشورهای عراق، افغانستان و پاكستان،عربی حوزه خلیج فارس از مرزهای آذربایجان غربی كردستان، خراسان، سیستان و بلوچستان وهرمزگان ….. تأمین می‌شود.
افزایش فزاینده قاچاق سوخت از مرزهای كشور كه معلول تفاوت فاحش قیمت سوخت در ایران با كشورهای همجوار است. علاوه بر ضربات شدیدی كه قاچاق این موادسوختی بر پیكره اقتصاد منطقه و كشور وارد می‌سازد زمینه‌ساز ایجاد یك بحران كاذب و خطرات ناشی از آن است

واقعیت امر این است كه عمده مشكلات موجود در ساختار اداری عدم شفافیت مسئولیتهای دستگاهها، سازمانها و نهادهی مرتبط است و در موارد مشخص هم برخی مسئولین سعی دارند فعالیت و نوع عملكرد دستگاه متبوع خود را بی‌عیب و نقص نشان دهند. چالش‌های فراروی موجود در بحث مربوط به بحران سوخت می‌طلبد تا با نگاه جامع و ملی درصدد حل آن برآییم چرا كه مبارزه با تخلفات نشای از خروج فرآورده‌های نفتی و انتقال غیرمجاز آن به سایر مبادی خارج از شبكه‌های تعریف شده قانونی توزیع و نهایتاً قاچاق آن به كشورهای همسایه از عهده یك دستگاه یا یك نهاد خاص خارج است و متوقف كردن روند روبه‌رشد آن نیازمند شفافیت درست در بیان شرح وظایف هر دستگاه یا نهاد و تعیین متولی خاص آن است.امروزه جامعه ما نیز از این قاعده مستثنا نیست ومتاسفانه خیلی از جوانان جامعه ما درگیر این کار شده اند  در حالی که انها کشور ما را تحریم کرده اند ایا حیف نیست به خاطر این سود کاذب ما چرخ اقتصاد انها را بچر خانیم  ایا بهتر نیست ما هم انها را تحریم کنیم  واموال خود را به رایگان در اختیار انها قرار ندهیم  به غیر از معضلات اقتصادی برای کشور این کار باعث شده خیلی از جوانان ما قید درس ومدرسه خود را بزنند وبه این کار روی اورند که در دراز مدت به ضرر ما تمام خواهد شد .

انتهای پیام