تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 6309
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۹:۱۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

باز شدن پای نوسانات ارزی به طلای کثیف/روشن شدن چراغ‌های شهر با برق زباله‌ای

تولید برق از زباله آغاز شد. از این پس چراغ‌های تعدادی از خانه‌ای شهر با برق زباله‌ای روشن می‌شود اما نباید از این نکته غافل شد که نوسانات ارزی باعث شد تا خرید دستگاه‌های تولید برق از زباله بسیار گران تمام شود.  به گزارش هرمز، سال‌هاست که مسئولان شهری وعده داده‌اند که زباله در تهران […]

تولید برق از زباله آغاز شد. از این پس چراغ‌های تعدادی از خانه‌ای شهر با برق زباله‌ای روشن می‌شود اما نباید از این نکته غافل شد که نوسانات ارزی باعث شد تا خرید دستگاه‌های تولید برق از زباله بسیار گران تمام شود.

 به گزارش هرمز، سال‌هاست که مسئولان شهری وعده داده‌اند که زباله در تهران برق تولید می کنند اما تحریم و نوسانات ارزی باعث شد تا این کار با تاخیر انجام شود.

بالاخره دستگاه تولید برق از زباله آماده بهره‌برداری شده و قرار است بزودی چراغ‌های برخی از خانه‌های شهر با برق زباله ای روشن شود.

امروز دیگر در کلان شهر تهران به زباله به‌عنوان یک پسمانده از زندگی روزمره نگاه نمی شود و دیگر از این زباله که نام دیگر آن طلای کثیف است قرار است برق تولید شود و صرفه اقتصادی داشته باشد.

زباله های در تهران سال ها دفن می شد و شیرابه حاصل از این زباله برای مردم جنوب شهر مشکلات زیادی تولید می کرد ولی مدتی است که دیگر تمام زباله های شهر بازیافت شده و قرار است از این پس هم از آن برق تولید شود.

در بیشتر کشورهای دنیا زباله منبعی برای تولیدانرژی است و زباله‌هایی که جمع‌آوری و در کوره‌هایی مخصوص نگهداری شده  تا گاز تولید شده توربین دستگاه را برای تولید نیروی برق به‌حرکت در آورد.

به عنوان مثال مرکز بازیافت و تبدیل زباله به انرژی برق شهر پاریس در نزدیکی رود سنت قرار دارد. این مرکز بازیافت در سال۲۰۰۸ به جای مرکز بازیافت قبلی که از سال۱۹۶۵ فعالیت می‌کرد مورد بهره‌برداری قرار گرفت تا همه ۴۶۰هزار تن زباله تولیدی ساکنین حومه پاریس به مرکز دفن زباله منتقل نشود. این مرکز که ایسنه نام دارد با میزان انرژی برقی که تولید می‌کند پاسخگوی نیاز ساکنان یک میلیونی حومه شهر پاریس است که سالانه ۴۶۰هزار تن زباله خانگی تولید می‌کنند.

این مرکز از زباله‌های تولیدی در یک سال ۵۲مگاوات الکتریسیته تولید می‌کند که این میزان انرژی می‌تواند پاسخگوی نیاز ۷۹هزار خانه مسکونی و آپارتمان باشد.

بر اساس این گزارش، قرار است در تهران برق ۲ مگاواتی تولید شود و چراغ برخی از خانه ها را روشن کند بدین ترتیب استفاده از زباله به عنوان طلای کثیف یکی از مهمترین شاخص های توسعه محسوب می‌شود.

شهرداری تهران پروژه تولید برق از زباله را در محل گود‌آبعلی که محل دفن زباله و نخاله‌های ساختمانی شهر تهران بود اجرا کرده و قرار است برق مصرفی در تهران تولید کند. 

به گزارش فارس، روزانه در تهران ۷ تا ۸ هزار تن زباله تولید می‌شود ؛در جهان متوسط تولید زباله برای هر فرد در حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم است در حالی که در ایران هر فرد حدود ۸۰۰ گرم تا یک‌کیلو گرم زباله تولید می کند و قرار است از این پس از بخشی از زباله های شهر برق تولید شود.

مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت که تولید برق از زباله آغاز شده است.

وی ادامه داد: موتور برق را روشن کرده و الکتریسیته تولید کردیم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران به بحث تحریم ها در تهران اشاره کرد و گفت: بحث تحریم ها باعث شد این کار با تأخیر انجام شود.

عبداللهی یادآور شد که با گران شدن دلار هزینه تمام شده این پروژه نیز بالاتر رفت.

همچنین محمد فیاض مدیر عامل سازمان پسماند با بیان اینکه روزانه زباله ۲ میلیون خانوار در تهران جمع‌آوری می‌شود به خبرنگار فارس، گفت: این زباله‌ها به ۶۰ مخزن و سپس به ۱۱ ایستگاه خدمات شهری و از آنجا به مرکز دفع زباله در کهریزک منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این کار یک مدل خطی است گفت: قرار است در مناطقی که در حاشیه شهر قرار دارند مراکز بازیافت زباله را ایجاد کنیم و اولین مرکز بازیافت زباله در مناطق در شرق تهران در منطقه ۴ راه‌اندازی شده است.

وی گفت: کار به اتمام رسیده و به زودی زباله‌ها در این نقطه بازیافت می‌شود. و دیگر نیاز نیست زباله‌های این قسمت از شهر به جنوب تهران منتقل شود.

فیاض در بخش دیگری از سخنانش به تولید برق از زباله اشاره کرد و گفت: این سامانه از ۳ قسمت اصلی تشکیل شده است در مرحله اول زباله‌ها تفکیک شده و در خطوط پردازش بازیافت می‌شوند.

مدیر عامل سازمان پسماند به دستگاه جدید پردازش زباله در منطقه ۴ اشاره کرد و گفت: این دستگاه پیشرفته‌تر از سیستم‌های کهریزک است چرا که خودشان کیسه‌ بازکن دارند و نیازی نیست که نیروی انسانی در این کار دخیل شود.

مدیرعامل سازمان بازیافت با بیان اینکه این دستگاه براساس وزن جداسازی لازم را انجام می‌دهد، گفت: در دستگاه‌های قبلی مگنت‌هایی وجود داشت که آهن را از زباله‌ها جدا می‌کرد اما در این دستگاه جدید آلومینیوم‌ها نیز از خط جدا می‌شوند.

وی تأکید کرد: نمی‌توانیم کارگر را صد در صد حذف کنیم ولی تعداد آنها را کم کرده‌ایم.

فیاض با اشاره به اینکه هر چقدر زباله‌های خشک و تر بهتر از هم جدا شوند مدیریت راحت‌تر است گفت: وقتی درصد خلوص زباله تر بالاتر رود بهتر می‌توان از آن برق تولید کرد.

وی به بخش دوم تولید برق از زباله اشاره کرد و گفت: زباله‌های تر را وارد دستگاه خرد کن کرده بعد از له کردن وارد مخازن کرده و به مدت ۷ تا ۱۰ روز نگه می‌داریم. همه منافذ را بسته تا باکتری در آن نقطه ایجاد شود تا فرایند تخمیر به خوبی انجام و گاز تولید شود.

فیاض ادامه داد: سپس این زباله وارد ۸ مخزن که کلاهک‌هایی در بالای آن قرار دارد می‌شود، زباله له شده ۲۰ تا ۴۰ روز در این مخازن مانده تا باکتری‌های لازم در آن برای تولید گاز ایجاد شود.

مدیر عامل سازمان پسماند ادامه داد: در نهایت گاز را به ژنراتورها ارسال می‌کنیم و تفاله‌های این زباله‌ها وارد مخازن ثانویه می‌شود.

فیاض همچنین به سیستم‌های امنیتی در کنار تولید برق از زباله اشاره کرد و گفت: سیستم‌هایی وجود دارد که اگر گاز بیش از اندازه در آن جمع شود مانند سوپاپ عمل کرده و گاز را به بیرون هدایت می‌کند.

وی تأکید کرد: همچنین یک اتاق کنترل داریم و تمام اتفاقات از فشار، درجه حرارت و … در آن تنظیم می‌شود.

به گفته فیاض ترکیب اصلی گاز تولید شده متان است اما ناخالصی‌هایی در آن وجود دارد که ناخالصی‌ها را گرفته و بعد از ارسال به اتاق ژنراتور از آنها برق تولید می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه برق تولیدی از این روش بسیار گران است گفت: قوانینی وجود دارد که دولت این برق‌ها را گرانتر خریداری می‌کند.

به گفته فیاض، برق ۲ مگاواتی از زباله‌ها تولید می‌شود اما این ظرفیت وجود دارد تا ۴ مگاوات تولید برق را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: همچنین تفاله زباله‌ها به سامانه لجن‌کش ارسال و بعد از آبگیری تبدیل به کمپوست می‌شود.

مدیر عامل سازمان پسماند در خصوص هزینه صرف شده برای تولید برق از زباله گفت: نوسانات ارزی باعث شد هزینه تمام شده برای واردات این دستگاه‌ها بسیار گران تمام شود.

تولید برق از زباله در تهران آغاز شده و بر اساس شنیده بیش از ۸ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه صرف شده است البته دولت بر اساس قانون برق تولیدی از زباله را با قیمت بالا خریداری می کند.

منبع: فارس

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=6309
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,446 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل