تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 5376
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۲۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

احمدی‌نژاد در نشست خبری: فساد اتفاق افتاده چه ربطی به دولت دارد؟/ دولت پول نفت را بر سر سفره مردم آورد+ سوالات چالشی برخی خبرنگاران

احمدی‌نژاد گفت: یک شخصی گفته دولت بزرگترین فساد اقتصادی را داشته است، در دوره ما اتفاق افتاده، بله در دوره ما ۵ جنگ هم در دنیا اتفاق افتاده! ارتباطش به دولت مهم است، خیلی ها خیلی کارها می کنند، ربطش به دولت چیست؟ فساد اتفاق افتاده چه ربطی به دولت دارد؟ به گزارش هرمز ، […]

احمدی‌نژاد گفت: یک شخصی گفته دولت بزرگترین فساد اقتصادی را داشته است، در دوره ما اتفاق افتاده، بله در دوره ما ۵ جنگ هم در دنیا اتفاق افتاده! ارتباطش به دولت مهم است، خیلی ها خیلی کارها می کنند، ربطش به دولت چیست؟ فساد اتفاق افتاده چه ربطی به دولت دارد؟

به گزارش هرمز ، رئیس جمهوری اسلامی ایران امشب به طور زنده از دفتر کارش با مردم صحبت کرد.

احمدی‌نژاد در ابتدا ضمن عرض ادب و ارادت و آرزوی سلامتی برای ملت ایران دیدار امروزش با سران قوا را دیداری در راستای مسائل مهم جاری کشور عنوان کرد.

محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره واردات ۱۰ میلیاردی محصولات دامی و کشاورزی اظهار داشت: ما برنامه وسیعی را برای توسعه کشاورزی آغاز کرده‌ایم و تصمیم داریم ۱۰ درصد منابع به توسعه کشاورزی اختصاص یابد.

رئیس جمهور ادامه داد: از ۳۰ سال قبل تا کنون کشور ما در زمینه ذخیره نهاله‌های اصلی کشاورزی دچار کمبود بود،‌سال گذشته هم که نهاله‌های اصلی به دلیل واردات،‌کم شد از این رو ناگزیر شدیم بخشی از گندم داخل را برای مصارف دامی استفاده کنیم.

وی افزود: واردات محصولات کشاورزی برای تامین ذخایر استراتژیک کشاورزی کشور صورت گرفته است و حدود ۷ میلیارد دلار از این مبلغ به واردات محصولات دامی و کشاورزی اختصاص دارد و مابقی آن مربوط به واردات دارو است.

احمدی‌نژاد درباره کمک مجلس در کنترل تورم و مشکلات اخیر گفت:‌ مجلس بسیار می‌تواند کمک کند،‌اولین راه آن تصویب بودجه ۹۲ است؛‌ما طرح‌هایی را برای عبور از این شرایط داریم که مجلس با پشتیبانی از آن می‌تواند کمک بزرگی به دولت و کشور کند.

رئیس جمهور با اشاره به هدفمندی یارانه‌ها ادامه داد: هدفمندی یارانه‌ها طرح مهمی است و هیچ ضرری برای کشور ندارد غیر از اینکه یکی دو دهک قدرت خریدشان کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تعامل دولت و بخش خصوصی برای مقابله با تحریم‌ها چگونه است، تصریح کرد: حجم واگذاری دولت به بخش خصوصی در دولت نهم و دهم بیش از ۴۰ درصد ۱۵ سال گذشته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه شخصا با همه تشکل‌های بخش خصوصی جلسه داشته‌ام افزود: در زمینه تعامل با بخش خصوصی مصوبه‌ای بود که از نگاه من خلاف قانون به نظر می‌رسید از این رو آن مصوبه را به شورای حل اختلاف ارجاع دادم تا درباره آن تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه تعامل دولت و بخش خصوصی در تمامی رده‌ها مداوم است افزود: ما معتقدیم که کشور را باید مردم اداره کنند و این یک باور در دولت است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: حتی در این مرحله که وزارت بازرگانی مجبور شد وارد میدان شود تا کالای اساسی وارد کند، همه فشار ما به این وزارتخانه آن بود که کالاها را بلافاصله به مردم منتقل کند.

رئیس جمهور گفت: ممکن است گروهی بگویند ما نماینده کل مردم هستیم که ما با آنها هم مانند بقیه تعامل داریم و کار می‌کنیم، اما گستره مردم خیلی وسیع‌تر است و ما از خدا می‌خواهیم کارها را به آنها بسپاریم.

وی تصریح کرد:‌ الان پیشنهادات مختلفی به دولت می‌رسد که ما بدون هیچ تعصبی نسبت به آنها، بررسی می‌کنیم و هر کس راه‌حل بهتری برای بهبود وضع کشور بدهد استقبال می‌کنیم.

احمدی‌نژاد در عین حال گفت:‌ اینکه گروهی انتظار داشته باشد که ما کل دولت را تحویل آنها بدهیم، این خلاف قانون اساسی و منطق مدیریت است.

وی درباره راه‌های مبارزه با گرانی گفت: اتفاقاتی خارج از اراده ما اقتصاد کشور را تحت تاثیر را قرار داده و حدود ۵۰ سال است که اقتصاد ما وابسته به درآمد نفتی است که اگر در خصوص نفت در دنیا نوسان تندی اتفاق بیافتد آثارش را در اقتصاد ما می‌گذارد.

رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های درازمدت برای مبارزه با گرانی تصریح کرد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که سهم اقتصاد از درآمد نفتی کم شود و تنها راه دستیابی به این موضوع افزایش میزان صادرات است چنانکه تا کنون صادرات کشور به ۵۳ میلیارد دلار رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده میزان صادرات به بیش از ۷۰ میلیارد دلار برسد.

احمدی‌نژاد با اشاره به برنامه‌های کوتاه مدت تصریح کرد: برنامه‌های کوتاه مدت شامل کنترل بیشتر بازار،‌دادن جبرانی‌ها و کنترل قیمت ارزی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره بودجه فرهنگی اظهار داشت:‌ برخی از موسسات به لحاظ قانونی تحت مدیریت دولت نیستند اما توانسته‌اند ردیفی از بودجه را به خود اختصاص دهند امسال ما توانستیم با کنترل بودجه این موسسات را غربالگری کنیم و آنهایی که اساسی نبودند از بودجه حذف کنیم.

رئیس جمهور افزود: ‌بودجه فرهنگی سال آینده کاهش نیافته است و در برخی کارهای خاص نیز افزایش بودجه را شاهد هستیم،‌ بدون فرهنگ نمی‌توان زندگی کرد، امیدوارم که بتوانیم بودجه بخش فرهنگ را در سالهای آینده افزایش دهیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر توقف فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چه آسیبی به کشور می‌زند گفت:‌ فکر کنید حرف‌های ۲۰ روز پیش وجود ندارد ما با شرایطی مواجهیم که از طریق ورود یک عامل خارجی به اقتصاد کشورمان ضربه وارد شده است.

وی با بیان اینکه کسانی به نقاط ضعف و قوت اقتصاد ایران آشنایی کامل دارند ادامه داد: این افراد با استفاده از برخورداری از این دانش توانسته‌اند به اقتصاد ایران آسیب بزنند.

رئیس جمهور در ادامه درباره هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: عده‌ای با این طرح موافق یا مخالفند ما منتظریم که آنها راه حل ارائه بدهند چرا که با این شرایط نمی‌توانیم ادامه بدهیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه برای اداره اقتصاد کشور به برنامه کلان نیاز داریم گفت:‌ صاحب‌نظران اقتصادی طرح‌های خود را ارائه بدهند حتی اگر بتوانند ۴۹ درصد ما را اقناع کنند آن طرح را اجرا خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: هدفمندی یارانه‌ها مربوط به شخص یا گروه خاص نیست،‌ باید همه بسیج شویم تا بتوانیم در مقابل فشارها ایستادگی کنیم،‌قطعا شرایط فعلی عوض می‌شود چرا که چاره‌ای جز همکاری با ایران وجود ندارد.

* لازم بود برای بودجه ارزیابی دقیقی از شرایط محیط و تحولات بین‌المللی و سیاست‌های کلی کشور داشته باشیم

وی در پاسخ به سوال مرتضی حیدری درباره اینکه بودجه امسال با تاخیر نسبتا زیادی ارائه می‌شود، این مسئله چه دلیلی دارد و چه زمانی هماهنگی‌ها برای تحویل بودجه انجام می‌شود، گفت: امسال ما شرایط خاصی را تجربه کردیم؛ بودجه هم سند بسیار مهمی است و در واقع یک برنامه یکساله محسوب می‌شود.

وی افزود: تمام دخل و خرج‌های دولت در طول سال و کارهایی که باید در بخش‌های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی و آموزشی انجام شود، همه در بودجه منعکس می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: بودجه تا حدود زیادی تحت تاثیر درآمدهای نفتی است و وقتی در درآمدهای نفتی و قیمت ارز نوسان ایجاد می‌شود به طور طبیعی بودجه هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بر همین اساس لازم بود که ما یک ارزیابی نسبتا دقیقی از شرایط محیطی داشته باشیم و عملکرد بودجه در سال جاری را بررسی کنیم.

احمدی‌نژاد گفت: ‌همچنین لازم بود که ما تحولات بین‌المللی را رصد کنیم و سیاست‌های کلی کشور و برنامه‌های سازندگی را مدنظر قرار دهیم تا بودجه‌ای را ببندیم که سرعت رشد ما را حفظ کند و نواقص بوجود آمده را برطرف کند و همچنین قابلیت اجرایی داشته باشد.

وی اظهار داشت:‌ البته دشمن هم اقداماتی می‌کرد و ما هم مقداری تحمل کردیم تا آنها حرکاتشان را انجام دهند تا ما ارزیابی خودمان را کامل کنیم؛ با توجه به رفتار دشمنان و تأثیر رفتار آنها بر بازار ما فکر می‌کنم که بودجه خیلی خوبی تهیه شده است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا بودجه این هفته تحویل مجلس می‌شود، گفت: انشاءالله این هفته تحویل می‌دهیم؛ فکر می‌کنم برای روز چهارشنبه هماهنگ شود تا بودجه را بفرستیم.

* ۲۶۰۰ میلیارد تومان برای یارانه دارو اختصاص یافته است

محمود احمدی‌نژاد با بیان اینکه “سرمایه‌گذاری عمرانی سال آینده معادل سال ۹۱ است”، تصریح کرد: عده‌ای معتقدند ما به بودجه انقباضی محتاجیم اما ما نیازمند رشد اقتصادی هستیم و نیاز به بودجه انقباضی نداریم.

رییس‌جمهور افزود: استفاده از اموال راکد سازمان‌ها و دولت برای سرمایه‌گذاری را برای بودجه سال آینده تقویت کرده‌ایم. حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار را به بخش عمرانی اختصاص داده‌ایم و ۱۴۵ هزار میلیارد تومان در بخش سرمایه‌گذاری دولتی پیش‌بینی شده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه “در سال آینده ۱۵۰ شرکت به طور کامل واگذار می‌شود”، گفت: در خود بودجه مکانیزمی طراحی کرده‌ایم که اگر درآمد افزایش پیدا کرد، این درآمد در سرمایه‌گذاری اختصاص یابد و اگر درآمد کاهش یافت، بودجه را در جایی کم می‌کنیم که سرمایه‌گذاری متضرر نشود.

رییس قوه مجریه در ادامه با اشاره به اینکه در بودجه سال بعد تلاش کرده‌ایم که قدرت خرید مردم افزایش یابد، تصریح کرد: دو هزار میلیارد تومان برای پزشک خانواده، ۲۷۶۰ میلیارد تومان برای یارانه و ارز دارو، ۱۱۳۵ میلیارد تومان برای نان و کالاهای اساسی و ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای حفظ و رشد جمعیت اختصاص داده‌ایم.

وی با بیان اینکه “در بودجه سال آینده حقوق کارمندان و بازنشستگان ۲۰ درصد رشد خواهد داشت”، اظهار کرد: ۱۲۰۰ میلیارد دلار نیز برای مناطق محروم قرار داده‌ایم.

احمدی‌نژاد در ادامه درباره اصلاح ساختارها گفت: لایحه مالیاتی را که یک لایحه جامعی است به مجلس تقدیم کرده‌ایم، اصلاح قانون مالیات‌ها منابع دولت را احیا می‌کند. همچنین اصلاح نظام بانکی را آماده کرده‌ایم و مصوبه گمرک از مجلس آمده است که کارهایش را شروع کرده‌ایم.

رییس‌جمهور همچنین با اشاره به اینکه در کارهای خدماتی دولت، کار را به مردم واگذار می‌کنیم، تصریح کرد: بخش‌هایی از دولت را مکلف کرده‌ایم که وظایفشان را واگذار کنند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: مکانیزمی در نظر گرفته‌ایم که بانک مرکزی بتواند نوسانات نرخ ارز را کنترل کند. همچنین مسکن مهر را با شرایط بهتری ادامه می‌دهیم.

محمود احمدی‌نژاد با بیان اینکه “سرمایه‌گذاری عمرانی سال آینده معادل سال ۹۱ است”، تصریح کرد: عده‌ای معتقدند ما به بودجه انقباضی محتاجیم اما ما نیازمند رشد اقتصادی هستیم و نیاز به بودجه انقباضی نداریم.

رییس‌جمهور افزود: استفاده از اموال راکد سازمان‌ها و دولت برای سرمایه‌گذاری را برای بودجه سال آینده تقویت کرده‌ایم. حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار را به بخش عمرانی اختصاص داده‌ایم و ۱۴۵ هزار میلیارد تومان در بخش سرمایه‌گذاری دولتی پیش‌بینی شده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه “در سال آینده ۱۵۰ شرکت به طور کامل واگذار می‌شود”، گفت: در خود بودجه مکانیزمی طراحی کرده‌ایم که اگر درآمد افزایش پیدا کرد، این درآمد در سرمایه‌گذاری اختصاص یابد و اگر درآمد کاهش یافت، بودجه را در جایی کم می‌کنیم که سرمایه‌گذاری متضرر نشود.

* اگر گام بعدی هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی کنیم قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد

وی افزود: با توجه به اینکه مردم تحت فشار اقتصادی هستند تلاش کرده‌ایم تا در بودجه به نوعی قدرت خرید مردم را حفظ و یا به آن کمک کرده باشیم.

احمدی‌نژاد در ادامه به پیش‌بینی‌های دولت در ارائه بودجه ۹۲ اشاره و تصریح کرد: برای درمان مبلغ ۲هزار میلیارد تومان برای پزشک خانواده اختصاص داده‌ایم که مستقیما پرداختی مردم را کاهش می‌دهد و مبلغ ۲هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان یارانه به بخش دارو برای بیماران صعب‌العلاج اختصاص داده‌ایم.

رئیس جمهور گفت: برای حقوق کارمندان، بازنشسته‌ها و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مبلغی را در نظر گرفته‌ایم که توانسته‌ایم وضعیت آنها را در بودجه امسال نسبت به سال گذشته بهبود بخشیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های بودجه ۹۲ گفت:‌منابع عمرانی،‌کمک‌های فنی اعتباری عادلانه‌ای را توانسته‌ایم در بودجه امسال توزیع کنیم و برای تعادل مناطق کشور توانسته‌ایم سهم عمرانی استانی را افزایش داده و به چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌ است.

احمدی نژاد ادامه داد: در اصلاح ساختارها پیش‌بینی‌های خوبی را انجام داده‌ایم و توانسته‌ایم لایحه مالیاتی را که نشات گرفته از تجربیات ۳۴ سال انقلاب و کل دنیا است اجرا و برای تصویب به مجلس ارائه داده‌ایم تا بتوانیم منابع دولت را احیا کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ‌در این بودجه توانستیم برنامه پول ملی را آماده کنیم و منتظریم ثبات پیدا شود تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

احمدی‌نژاد گفت: در کارهای خدماتی دولت‌ مکانیزم‌هایی را در بودجه قرار داده تا بتواند کارهایی را به مردم واگذار کند و دستگاه‌ها را مکلف کرده تا بخشی از تکالیف‌شان را واگذار کنند و مرز بین حاکمیت و غیرحاکمیتی در آن قسمت‌ها را تنظیم کنیم و همچنین احکام جدیدی را برای بانک مرکزی قرار داده‌ایم تا بتوانند نوسانات قیمت ارز را مدیریت کنند.

* مسکن مهر را با شرایط بهتری ادامه می‌دهیم

وی ادامه داد: طرح مسکن مهر را با شرایط بهتری ادامه می‌دهیم و همچنین کارهای علمی، فناوری و پژوهشی با همین سرعت ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: این بخش یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش فهم ارز نفتی در بودجه دولت و اقتصاد ملی است که موجب رشد آن هم می‌شود و سهم درآمدهای نفتی را از این طریق کاهش می‌دهد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه هدفمندی‌ یارانه‌ها در این اقتصاد کار می‌کند،‌گفت:‌ این طرح اهداف زیادی داشته که در حال حاضر هم در حال اجرا است و اگر بخواهیم در یک جمله هدفمندی یارانه‌ها را خلاصه کنیم باید گفت؛ دریافت از همه مردم متناسب با مصرف و توزیع یکسان، معنایش این است که طبقات درآمدی و دهک‌های درآمدی را که مصرف پایین‌تری دارد قدرت خریدشان تعدیل شود.

وی ادامه داد: به طور کامل پیش بینی کردیم که ۴۰ الی ۴۵ درصد کل شامل این مسئله می‌شود که البته ما به دنبال صددرصد آن بوده‌ایم و می‌خواهیم انجام شود.

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه با توجه به کسری که امسال در بودجه داشتید آن را می‌توانید سال آینده جبران کنید گفت: ما هیچ وقت کسری نداشته‌ایم و باید گفت بحث سازمان هدفمندی در واقع یک شرکت دولتی است که همیشه به طور طبیعی هم کار می‌کند و هم طلب دارد و این مسئله با یک دستگاه دولتی کاملا فرق می‌کند و باید آنرا مثبت نگاه کرد.

احمدی‌نژاد افزود: ما باید در هدفمندی یارانه‌ها بتوانیم قوانینی را پیش‌بینی کنیم که مستقیما یارانه‌ها به مردم داده شود،‌مثلا یارانه نان،‌انرژی و کالاهای اساسی در قانون هدفمندی یارانه‌ها وجود داشته که متعلق به مردم بوده و مستقیم به آنها ارائه دادیم،‌وقتی که ما کوپن برنج و گندم را حذف کردیم یارانه آنها در بودجه وجود داشته و هیچ کسری در این میان وجود ندارد چرا که خود  منابعش را تامین می‌کند.

وی اظهار داشت: سهمی را که باید به شرکت‌های دولتی می دادیم خیلی بیشتر از سهم واقعی‌شان بود به همین دلیل سرمایه‌گذاری در نفت و شرکت‌های تابعه نفت در وزارت نفت رشد قابل توجهی پیدا کرد این هم یک درآمد جدید در هدفمندی‌ یارانه‌ها بود که بسیار مثبت است.

رئیس جمهور ادامه داد: درآمدهای ناشی از افزایش اجرای هدفمندی یارانه‌ها هم پول یارانه‌ها را تامین کرده و هم موجب توسعه سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی شده است و توانسته‌ایم از این طریق درآمدهای نفتی و درآمدهای منابع ارزی بانک مرکزی را که پشتیبانی زیادی از آن شده در طرح هدفمندی یارانه‌ها به یک تراز مثبت برسانیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه موضوع نرخ ارز و مرجع و همچنین مبادله آزاد بحث بسیار مهمی در کشور است گفت:‌ تمام تلاش‌مان به سمت تک‌نرخی بودن کالاها بوده و متاسفانه شوکی که به اقتصاد کشور وارد شد مسئله را کمی دشوار کرد.

* از بیکار بودن یک نفر هم راضی نیستم

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا شما برای مهار تورم در سال آینده، ثباتی را پیش‌بینی می‌کنید؟ اظهار کرد: ان‌شاءالله این کار انجام خواهد شد.

رئیس جمهور در پاسخ به مرتضی حیدری که از  وی پرسید اگر الان آذر ۸۹ بود و قرار بود فاز اول هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنید، چه کارهایی می‌کردید؟ گفت: حتما صددرصدش را اجرا می‌کردیم، چون حتما تاثیرپذیری و تاثیرگذاری نوسانات ارز هم کاهش پیدا می‌کرد زیرا دشمنان از این راه کارهایی کردند و خواستند فشارهایی بیاورند ولی اقتصاد ما اقتصاد بزرگی است.

احمدی‌نژاد درباره وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری در سال آینده نیز، خاطرنشان کرد: امسال سال سختی برای اقتصاد ما بوده است. روند حرکت کشور منهای این یک سال راضی کننده است اما مطلوب نیست؛ به خصوص اینکه ظرفیت ملت ما ظرفیت بالایی است اما این یک سال آسیب‌هایی وارد کرده است.

وی افزود: البته نرخ بیکاری ما جهشی نداشته است و با توجه به شرایطی که داشته‌ایم شاید در این زمینه هم باید نوسان زیادی را می‌داشتیم که خوشبختانه اینطور نبود ولی باید بگویم من از بیکار بودن یک نفر هم راضی نیستم.

چالشی‌ترین سوال خبرنگاران این نشست از احمدی‌نژاد
 
در ادامه خبرنگار خبرگزاری مهر در قالب طرح سوال از احمدی‌نژاد اظهار داشت: “بحثی که خدمت شما دارم ناظر به مباحث اقتصادی والبته انتقادی است. مباحثی است که دغدغه ذهن مردم است؛ در ابتدای دولت فرمودید پول نفت را سر سفره مردم می آورید در حالیکه امروز شاهد این هستیم که ارزش پول و دارایی مردم  به یک سوم کاهش پیدا کرده است. وعده دادید ۳ میلیون شغل ایجاد می کنید، اما امروز نمایندگان در مجلس شاهد مراجعات مکرر مردم هستند که بیشترین دغدغه شان افزایش بیکاری و تعطیلی کارخانجات است.

شما در ماجرای هدفمندی یارانه ها مدعی شدید که با اجرای این طرح می خواهید پول در جیب مردم بگذارید اما نظرسنجی که از طریق تلویزیون هم پخش شد نشان داد که بیش از ۸۰ درصد مردم می گویند پول یارانه ها را نمی خواهند و خوستار بازگشت قیمت ها به گذشته هستند.

این در حالی است که دیوان محاسبات نیز در گزارشی تاکید کرده است که نیمی از پولی که به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت شده است از منابع غیرقانونی بوده است. با این حال اصرار دارید مرحله دوم را هم اجرا کنید و تصمیم داشتید در یک قلم بنزین را به ۲۵۰۰ تومان برسانید که البته مجلس جلوی آن را گرفت.

مهمترین شعاری که شما دادید مبارزه با مفاسد اقتصادی بود و گفتید که می‌خواهید با فساد اکبر مبارزه کنید، حال آنکه  بزرگترین پرونده فساد اقتصادی یعنی همان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در دوران شما اتفاق افتاد. قوه قضائیه را تهدید کردید که کابینه و اطرافیان شما خط قرمز هستند و حتی اجازه رسیدگی به اتهامات آنها را نمی دهید. گفتید پاک ترین دولت بعد از انقلاب هستید در حالیکه بودجه که از مهمترین اسناد انضباطی و مالی کشور است با بالاترین تاخیر در طول تاریخ انقلاب هنوز به مجلس ارائه نشده است .در مورد تحریم ها به درستی گفتید که کاغذ پاره هستند اما امروز همه مشکلات اقتصادی را گردن تحریم ها می اندازید.

همه این وعده ها و عملکرد ها در شرایطی است که امروز رفتارها و گفتارهایی دارید که وحدت شکن است. رفتارهایی که آخرین آنها از سوی رهبر انقلاب غیراخلاقی، غیرقانونی و غیر شرعی اعلام شد. مردم معتقدند که در این وضعیت این نوع رفتارها یک نوع طفره رفتن از پاسخ به مشکلات و مسائلی است که مردم با آن درگیر هستند. مردم می گویند مشکل ما الان معیشت و گرانی است اما از طرفی می بینند که شما مراسمات چند میلیاردی همچون جشن اخیر را در بندرعباس برگزار می کنید. خواهش می کنم به این انتقادات افکار عمومی پاسخ روشن دهید.”

احمدی‌نژاد نیز در پاسخ به این سوال گفت: خیلی متشکرم! خبرگزاری مهر، یک خبرگزاری وابسته به سازمان تبلیغات است و با پول دولت هم اداره می شود. شما یک بیانیه خواندید اشکالی هم ندارد. من تحمل می کنم، اما مطمئنا شما پیش هیچ مسئول دیگری نمی توانید چنین بیانیه ای بخوانید. فقط پیش احمدی نژاد می توانید.

احمدی نژاد افزود: شما یک بیانیه خواندید، یکسری اتهامات به دولت وارد کردید، یک شخصی گفته دولت بزرگترین فساد اقتصادی را داشته است، در دوره ما اتفاق افتاده، بله در دوره ما ۵ جنگ هم در دنیا اتفاق افتاده! ارتباطش به دولت مهم است، خیلی ها خیلی کارها می کنند، ربطش به دولت چیست؟ فساد اتفاق افتاده چه ربطی به دولت دارد؟ زلزله هم می آید ممکن است یک عده هم یکدیگر را بکشند، ارتباطش با دولت مهم است. آیا دولت نقشی داشته است؟ خیر، من همچنان می گویم پاک ترین دولت است. همه بسیج شدند که بالاخره یک چیزی پیدا کنند که دولت متهم شود. ممکن است یک کارمندی این کار را کرده باشد که این همه جای دنیا و همه دستگاه ها هست.

وی ادامه داد: اما اینکه شما فرمودید یک نظرسنجی انجام شده، آقای حیدری در برنامه شان انجام دادند و ۸۰ درصد مردم گفته اند که هدفمندی را نمی خواهند. هم خود ایشان و هم خود شما می دانید که این کار غیرعلمی است. شما یک برنامه مشخص در تلویزیون می گذارید و یک عده بیننده خاص دارد، بعد اطلاعاتی می دهید و همانجا نظرسنجی می کنید. ما هم نظرسنجی می کنیم!

احمدی نژاد با بیان اینکه می شود همه مشکلات کشور را به این دولت وصل کرد. اشکالی هم ندارد، گفت: ما معتقدیم دولت پول نفت را بر سر سفره مردم آورد، چرا نیاورد؟ اینکه می‌گویید پول مردم یک سوم شده در جیب چه کسی رفته است؟ پس یک عده پولدارتر شده اند. بله، کسانیکه حقوق ثابتی می گیرند در این یکساله آسیب دیده اند، قبل از این یکسال چه؟ بازهم آسیب دیده اند؟ تمام شاخص ها و اندازه گیری هایی که تمام نهادها حتی مخالفان دولت تهیه کرده اند می گویند فاصله طبقاتی کم شده است، این یعنی چه؟ یعنی رفت سر سفره مردم.

وی افزود: وقتی این همه مدرسه ساخته می شود در جیب چه کسانی می رود. بیمارستان ساخته می شود، راه ساخته می شود، کارخانه ساخته می‌شود، بندر ساخته می شود. بله می شود، ما برای اینکه ما دولت را محکوم کنیم یکسری اطلاعات ناقص را بهم بچسبانیم و حرف های عامیانه بزنیم. می شود، آزاد است و مشکلی هم نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت نهایت صرفه‌جویی را امسال انجام داده است، با ۹۰ هزار میلیارد تومان با یک بودجه ای که حداقل باید ۱۳۰- ۱۳۵ هزار میلیارد تومان خرج می شده، کشور را اداره کرده ایم، گفت: کارهای اساسی در کشور اجرا شده است من نمی گویم باید به این دولت جایزه بدهیم، اما یکی از نمادهای اصلی رفتن پول سر سفره مردم همین هدفمندی یارانه ها است که بعضی ها بدون ارائه یک سند و استدلال با آن مخالفت می کنند. نمی دانم چرا از قول مردم حرف می‌زنند. اینکه مردم می گویند ما نمی خواهیم، مردم خودشان زبان دارند، می توانند حرف بزنند. من هم با مردم در تماسم، شاید خیلی بیشتر از بسیاری از نهادها. یک نهاد با همه مجموعه اش چقدر با مردم ارتباط دارد؟ من بیش از آن ارتباط دارم.

احمدی نژاد با اعلام اینکه مشکلاتی که در یکسال اخیر پیدا شده را می شود همه را به گردن دولت انداخت و خیال خود را راحت کرد، اظهار داشت: اما آن کسی که آن کار را می کند فرض کند فردا خودش می خواهد کشور را اداره کند، آنوقت باید پاسخ دهد و راه حلی برای آن داشته باشد. از این انتقادات زیاد می شود، ما هم همه را گوش می کنیم هر کدام وارد باشد دستشان را می بوسیم و استفاده می‌کنیم.

وی افزود: حجم فعالیت های عمرانی در این دولت چند برابر دولت های قبلی است. متوسط فروش نفت در این دولت بیش از دولت قبل نیست، بلکه کمتر است. تولیدات علمی، نوآوری ها و فناوری ها چند برابر است. سرمایه گذاری در نفت سه برابر دوران مشابه قبل است، در وزارت نیرو و صنعت هم چنین است.

رئیس جمهور با بیان اینکه این به معنای آن نیست که ضعفی وجود ندارد گفت: باید مقایسه کرد، برخی از حرف ها را ما هیچ وقت نگفته ایم اما به حساب ما گذاشته اند، از جمله همین بردن پول سر سفره مردم، من هرگز چنین حرفی نزده ام، من از قول کس دیگری نقل کردم منتها طبق معمول این طرف و آن طرفش را بریدند و گفتند تو گفتی، گفتم بسیار خوب من گفته ام، من هم انجام می دهم. خیلی از کارهای دیگر را هم قول دادیم که انجام دهیم که انجام دادیم.

وی ادامه داد: من معتقدم شرایط اقتصادی کشور شرایط بسیار خوبی است. بله وقتی تورم می شود که همه مردم ضرر نمی کنند، فقط حقوق بگیر ثابت اگر حقوقش افزایش پیدا نکند، ضرر می کند، بقیه از تورم سود می برند. فرض کنید خانه گران شده است، آیا همه ضرر می کنند؟ یا آنها که هیچ خانه ای ندارند، ضرر می کنند. دولت مسکن مهر را راه انداخته که همه خانه دار شوند.

احمدی نژاد با بیان اینکه این دولت به شدت ضد فساد است، گفت: ساختارها را اصلاح کرده، سیستم ها را اصلاح کرده، نظارت ها را اضافه کرده ایم، ارتباطات مردم را برقرار کرده ایم و خدا را شکر می کنیم که تا الان به ما وصله ای نچسبانده اند در ادعای سیاسی، چرا این کار را کرده اند تبلیغات است اما در عمل کسی نتوانسته ثابت کند.

رئیس جمهور افزود: به نسبت من معتقدم این دولت حتی مطلق هم بگیریم، سلامتش خیلی بیشتر از جاهای دیگر است. ما کشور را به لطف خدا خواهیم ساخت ملت ایران کشور را خواهد ساخت فشار وارد شده، مشکلات درست شده، اما از این مرحله عبور خواهیم کرد همه ظرفیت های کشور را به فضل الهی فعال می کنیم با کمک همین مردم و با همین جوانان.

احمدی نژاد ادامه داد: گفتید بیکاری، ما گفتیم سه میلیون شغل ایجاد می کنیم، با اجازه جنابعالی ۶ میلیون شغل ایجاد کرده ایم، بیش از ۶ میلیون شغل در این ۷ سال ایجاد شده است، بیش از متوسط همه سال ها و همه دولت ها در کشور. بله بسیاری از جوانان مثل جنابعالی در دوره رشد جمعیت بالا هستند و هم اکنون وارد بازار کار و ازدواج و زندگی شده اند. اینها آمار رسمی کشور است. بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این سالها وارد بازار کار، مسکن و ازدواج شده است.

وی افزود: در این شرایط دولت اینها را اداره کرده البته خود ملت اداره کرده است این دولت متعلق به ملت است دولت از خودش چیزی ندارد انتقاداتی هست ضعف هایی هم هست هیچ کس بدون ضعف نیست. هیچ دولتی بدون ضعف نیست، اما اینکه تمام مشکلات تاریخی و کارهای دشمن را جمع کنیم و بگذاریم روی سر دولت، فکر نمیکنم این انصاف باشد. دولت مثل سایر دولت ها اشکال دارد، تلاش می کنیم برطرف شود، هیچ وقت هم از تلاش خسته نشده ایم. از فشارها و بعضا تهمت ها هم خسته نشده ایم.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان خود در جلسه استانداران گفت: من در جلسه استانداران هم گفته ام که تا روز آخر مثل روز اول. این تعهدما به ملت است با همان سلامت و پاکی . نمی دانم چرا بعضی ها فکر می کنند اگر دولت را به ناپاکی متهم کنند، سود می برند. ضرر می کنند، چون به یک گروه پاک تهمت زده اند، انسانیت و آخرتشان مخدوش است.

احمدی نژاد خطاب به خبرنگار مهر تاکید کرد: چرا بعضی ها اصرار دارند یک دولت پاک را که در منظر جهان که به ایران نگاه پاک دارد، ناپاک جلوه دهند. چه سودی برایشان هست. گله آنجاست که با پول دولت هم انجام می شود این بد است. شما را نمی گویم به شما گفته اند این سئوال را بپرس و شما هم پرسیده اید.

وی ادامه داد: چه اصراری است چه جیزی گیرشان می آید؟ اگر می خواهند  در انتخابات سودی ببرندکه این روش درستی نیست و خلاف قانون است هر کس باید خودش را معرفی کند نه اینکه دیگران را تخریب کند. اگر کسی به دولت انتقاد دارد بگوید کدام تصمیم دولت غلط است و به چه دلیل؟ اما اینکه هر اتفاقی در جامعه می افتد را گردن دولت بیندازیم، خوب دیگران مگر در تصمیم گیری دخالت ندارند؟ آیا آنها نقش ندارند؟

رئیس جمهور در پایان صحبت های خود با تشکر از سوال خبرنگار مهر گفت: نمی خواستم وارد این مباحث شوم.

خبرنگار مهر در ادامه گفت: من از شما تشکر می کنم نگاهی که من به مسائل داشتم سیاسی نبود و صرفا اقتصادی بود. من که از پاسخ های شما قانع نشدم و جواب سوالاتم را دریافت نکردم، اما امیدوارم مردم قانع شده باشند.

احمدی نژاد در پاسخ گفت: خطاب من به جنابعالی نبود شما را هم یک همکار دولت می دانم و از همه خبرنگاران تشکر می کنم.

وی ادامه داد: شایدمن جزو کسانی هستم که بیش از دیگران از فشاری که به مردم بیایید ناراحتم. تلاشم را می کنم، انتظار نداریم که دیگران حتما به ما کمک کنند، اما شاید ما زیادی انتظار داریم که ممانعت نکنند شاید این توقع اضافه است. شاید ما متوجه نیستیم. فکر می کنم که انتظار همکاری انتظار خوبی است .

احمدی نژاد در پایان گفت: باید دست به دست هم دهیم، شرایط استثنایی پیش آمده است و باید از آن عبور کنیم. اگر بیاندازیم گردن دولت اشکالی ندارد، راه حلش چیست؟ راه حل بدهند ما اجرا می‌کنیم. بروند جلو ما آنها را پشتیبانی می کنیم . برای اینکه می خواهیم مشکل از دوش مردم برداشته شود. هر کس مشکلی از پیش پای مردم بردارد ما دستش را می بوسیم.

* در هفت سال گذشته نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر از سیستم اداری بیرون رفته‌اند

 رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره استخدام‌های جدید در دولت اظهار داشت: طبق قانون اساسی مسئولیت امور اداری و استخدامی مستقیما بر عهده رئیس جمهور است که البته در طول زمان این اختیار کاهش یافته است.

احمدی نژاد افزود: در طی هفت سال نزدیک به هشتصد هزار نفر از سیستم بیرون رفتند و این باعث خلا نیروی انسانی شده و کارمندان زیادی هم هستند که وضعیت استخدامی آنها در دستگاه‌های دولتی نامشخص است.

وی ادامه داد: بخشی از نیروهایی که قرار است جذب کنیم در واقع در دولت الان مشغول به کار هستند و مجموعا دولت می‌خواهد سیصد و بیست هزار نفر را در سیستم اداری تثبیت کند.

رئیس جمهور گفت: دولت این امکان را فراهم کرده که همه متقاضیان در آزمون استخدامی شرکت کنند و اگر کسی با روشی در گذشته وارد سیستم شده از حق بالاتر برخودار نباشد.

احمدی نژاد افزود: این استخدام‌ها فشاری به بودجه وارد نمی‌کند چون وقتی پانزده هزار تخت بیمارستان اضافه می‌کنیم و وقتی چند ده هزار مدرسه و دانشگاه می‌سازیم این نیازمند کادر است که باید خدمات ارائه دهد.

وی ادامه داد: وقتی ما توسعه تقسیمات کشوری داریم که برخی مناطق به استان و شهرستان ارتقا می‌یابند، باید افرادی آن مناطق را اداره کنند.

احمدی نژاد اضافه کرد: دولت در اجرای اصل ۴۴ تصدی‌ها را کاهش داده و  بخشی از موسسات و شرکت‌های مهم دولتی واگذار شده اند که دولت خلوت شده است.

رئیس جمهور گفت: طبق قانون استخدام ۱۵۰۰ نفر در نهاد ریاست جمهوری اختیار شخص رئیس جمهور است که نیاز به مصوبه دولت هم نداشت.

احمدی نژاد افزود: رئیس جمهور می‌تواند کارمندان نهاد را خودش مستقیما انتخاب کند و من هم از مصوبه دولت درباره استخدام کارمندان نهاد اطلاع نداشتم اما ذیل آن مصوبه نوشتند که برای این هم آزمون استخدامی برگزار شود.

وی ادامه داد: این حق مسلم قطعی من بود که وقتی اشخاص از هفت خان گذشته‌اند که دیگر کف کف اصل ۱۲۶ قانون اساسی است اما گفتم برای آن هم مسابقه برگزار شود.

رئیس جمهور گفت: این دولت، دولت مردم و عدالت است اما دیدم برخی جو سازی کردند که چه شد در حالی که اگر من ۱۵۰۰ نفر را مستقیما به عنوان همکارم در نهاد ریاست جمهوری انتخاب می‌کردم، قانون بود.

احمدی نژاد اضافه کرد: البته ما گفتیم که مسابقه برگزار شود تا هر کس شایسته تر بود انتخاب شود و تاکید کردند امتحانات به صورت عادلانه و استانی برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین به مسئولان گزینش سفارش کردند که بی جهت به جوانان سخت نگیرد تا حق کسی از مردم ضایع نشود

رئیس جمهور گفت: جوانان ما نوعا شایسته اند و اگر کسی هم به نظر ما ضعفی داشت باید به او تذکر دهیم و دوستانه او را کمک کنیم که ضعف را جبران کند نه اینکه او را از یک فرصت محروم کنیم.

احمدی نژاد ادامه داد: این موضوع کاملا شفاف است و سهم وزارتخانه‌ها مشخص است و این که در کدام شهرها و پست‌ها نیاز به نیرو داریم .

وی تصریح کرد که بیشترین حجم کاهش حجم دولت در این دولت اتفاق افتاده است.

* نخریدن آجیل ایده خوبی برای تنبیه محتکران است

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت آینده مسکن مهر و تسهیلات و راه کارهای حل مشکلات مربوط به این پروژه اظهار داشت: افزایش قیمت مسکن، بخشی از جنگ روانی دشمن است که عده‌ای ندانسته در این جنگ وارد شدند. اکنون تعداد مسکن‌های موجود از تعداد خانواده‌ها بیشتر است، پس چرا باید قیمت مسکن افزایش یابد؟ این قیمت در سال آینده خواهد شکست.

وی در ادامه با اشاره به برنامه دولت برای واریز عیدی به مردم، با بیان این‌که من واژه جبرانی را در مقایسه با عیدانه بیشتر می‌پسندم گفت: بخش وسیعی از مردم امسال تحت فشار قرار گرفته‌اند و اثر قدرت خرید اضافه‌ای که به وسیله یارانه‌ها برای مردم ایجاد شد، در حال صفر شدن بود. بنابراین دولت جلسات متعددی را برگزار کرد و از طریق منابع هدفمندی، کمکی را در آستانه عید برای مردم در نظر گرفت.

احمدی‌نژاد افزود: رقمی از صندوق توسعه ملی قرض کردیم و ساعت ۸:۴۵ امشب مبلغ ۸۵ هزار تومان برای عموم مردم و مبلغ ۱۰۰ هزار تومان برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی در نظر گرفتیم. هم‌چنین یارانه اسفند را در آخر اسفند واریز می‌کنیم.

در ادامه برنامه، مجری تلویزیون به احمدی‌نژاد گفت: برخی مردم می‌گویند به دلیل بالا رفتن قیمت آجیل و برای همراهی با مردم کمتر برخوردار، برای عید آجیل نخریم. خود ما هم در منزل قرار گذاشتیم همین کار را انجام دهیم.

احمدی‌نژاد نیز با خنده خطاب به مجری برنامه گفت: گناه ما چیست که می‌خواستیم نخریم و به خانه شما بیاییم؟!

وی ادامه داد: این اصولا روش خوبی است. البته ما باید کنترل‌ها را کامل‌تر و حلقه‌های آن را تقویت کنیم.

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که ما یک ملت هستیم و باید با هم زندگی کنیم، تصریح کرد: اگر همبستگی ملی وجود نداشته باشد حادثه‌ای کوچک می‌تواند ملت را نابود کند. دشمن فشارهایی را وارد می‌کند که ما باید همه با هم برای رهایی از این فشار کمک کنیم. کسانی که بیشتر از مصرف خود خرید می‌کنند، در واقع قدرت خرید دیگران را کاهش می‌دهند.

وی اضافه کرد: در نوروز نباید به گونه‌ای شود که مردم از میهمانی رفتن معذور شوند. همه باید کمک کنیم که از مشکلات گذر کنیم. اقتصاد ما بنیان‌های قوی‌ای دارد و مطمئن هستم از این شرایط عبور می‌کنیم. دولت آمریکا همه اقتصاد خود را به میدان آورده تا به ایران فشار آورد.

رئیس جمهور گفت: عبور از این مرحله و پیروزی در این نبرد اقتصادی به معنای آن است که ما ظرف چهار پنج سال به قدرت اول یا دوم اقتصاد دنیا تبدیل شویم.

وی تصریح کرد: آنها فکر می‌کردند که با شوک اول اقتصاد ما از هم می‌پاشد اما بحمدالله چنین نشد و البته به مردم فشار آمد که باید جبران کنیم و حتماً هم جبران خواهیم کرد.

احمدی‌نژاد گفت: در خیلی از کشورها گروه‌های مردمی هستند که بازار را مدیریت می‌کنند و هر جایی که کسی خواست اجحاف کند مردم خودشان وارد می‌شوند ولی من نمی خواهم هرگز باور کنم که یک ایرانی وجود دارد که بخواهد به مردم اجحاف کند.

رئیس جمهور افزود: مگر می‌شود یک نفر ایرانی و اهل این سرزمین باشد و سؤ‌استفاده کند؛ نمی‌توان به این فرد گفت ایرانی؛ چطور این فرد ایرانی است؛ این افراد عاقبت خوبی ندارند؛ کسی که از مشکلات مردم بخواهد سوء‌استفاده کند، عاقبت خوبی نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: کسانی که از مشکلات مردم سود می‌برند، این سود نیست؛ بلکه سم است که وارد زندگی می‌شود و بالاخره هم خودش را نشان می‌دهد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: وقتی یک کالای خوراکی وجود دارد، همه با هم می‌خوریم و اگر هم آن کالا کم بود با هم تقسیمش می‌کنیم؛ این سخت نیست؛ مگر می‌شود من در خانه غذا داشته باشم و همسایه غذا نداشته باشد؛ باید فشار کمتری به بازار بیارویم؛ البته در کشور کالا فراوان است و باید کمک کنیم تا دولت بتواند برنامه‌های خودش را برای عبور از این شرایط بهتر اجرا کند.

وی با بیان اینکه ملت ایران، ملت بزرگی است، گفت:‌ ما از این شرایط عبور می‌کنیم و من مطمئنم که اینطور خواهد شد.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی در مورد افزایش قیمت خودرو طی ماه‌های اخیر، اظهار داشت: در رابطه با موضوع قیمت خودرو حق با شورای رقابت است؛‌ بنده در این رابطه با هیچکسی توافقی نکردم؛ خودروسازان به دولت آمدند و گفتند که ما نیازمند منابع هستیم و در دولت هم بحث مفصلی شد که ما چطوری به تأمین منابع خودروسازان کمک کنیم؛ این یک تصمیم کلی بود که ماه‌ها پیش گرفته شد تا غیر از کالاهای اساسی سایر کالاها با ارز مبادله‌ای باشد و این حرف جدیدی نیست.

وی ادامه داد: خودروسازان با وزیر و سازمان گفتگو کردند و تعهد داده‌اند تا آقایان اجازه دهند که خودشان بازار را مدیریت کنند تا قیمت را بیاورند که معادل ارز مبادله‌ای شود.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: خودروسازان باید از فضا درست استفاده کنند؛ خودروسازان باید تولیدشان را بالا ببرند چرا که در حال حاضر همه چیز وجود دارد و خودروسازان ما هم خیلی پولدارند؛ من شنیدم که خودروها را پیش‌فروش کردند و بعد زیر این موضوع زدند و خودروها را با قیمت بالاتری می‌فروشند که این خیلی بد است.

* به این نتیجه می‌رسیم که کنترل واردات خودرو را از وزارت صنعت بگیریم

رئیس جمهور ادامه داد: خیلی بد است که ما به این موضوع وارد شویم و بخواهیم با کسی برخورد کنیم؛ خود، خودروسازان باید خوش‌قول باشند؛ در حال حاضر نوعی انحصار در موضوع خودرو بوجود آمده است و من دارم به این نتیجه می‌رسیم که کنترل واردات خودرو را از وزارت صنایع بگیریم، چرا که این وزارتخانه مانع‌تراشی می‌کند. کارخانه‌های داخلی هم مقداری اجحاف می‌کنند.

وی اضافه کرد: ممکن است خودروسازان یک خودروی پراید را ۲۰ یا ۱۸ میلیون بفروشند و باز هم بگویند ضرر می‌کنم؛ چطور ضرر می‌کنید، مگر پراید چقدر ارزبری دارد؛ پراید حدود ۸ میلیون تومان بود؛‌مگر چقدر گران شده است، این خیلی بد است و من امیدوارم خودشان قیمت‌ها را اصلاح کنند. چرا که خوب نیست ما به این موضوع ورود پیدا کنیم.

* خودروسازان موظف‌اند قیمت بازار را به قیمت واقعی برسانند

 احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که بر این اساس مصوبه سازمان حمایت ملغی است، گفت: من نمی‌دانم آن مصوبه چه بوده است؛ من نمی‌خواهم سر کسی را شیره بمالم؛ خودروسازان موظف هستند که خودشان قیمت بازار را به قیمت واقعی برسانند؛ دلال‌بازی یعنی چه.

رئیس جمهور گفت: از سوی دیگر دولت از خودروهای وارداتی ۹۰ درصد عوارض می‌گیرد؛ البته حالا که قیمت ارز بالا رفته عوارض به ۴۵ درصد رسیده است؛ ما حمایت می‌کنیم تا خودرو با قیمت کمتری عرضه شود؛ اگر بنا باشد که خودرو با قیمت بالاتری به مردم عرضه شود، خیلی بد است و ظلم به صنعت خودروسازی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ما حدود ۲ میلیون ظرفیت تولید خودرو در کشور داریم؛ خودروسازان که هزینه را می‌دهند و منابع هم دارند و بانک مرکزی هم با آنها همراهی می‌کند، بنابراین باید تولید را افزایش دهند تا قیمت‌ها افزایش یابد؛ نباید این حس بوجود آید که از حمایت دولت از خودروسازان نوعی سوء‌استفاده شود؛ مگر خودروسازان چقدر هزینه دارند و خودروها چقدر می‌ارزند؛ بالاخره خودرو یک قیمتی دارد؛ اگر هم بخواهیم کیلویی بخریم، بگویم کیلویی چند است.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: البته در سال‌های اخیر مقداری کیفیت خودروهای داخل و تنوع بالا رفته و ظرفیت خیلی خوبی در کشور بوجود آمده است؛ بر همین اساس انتظار دارم که مدیران بخش خودرو مقداری بهتر مدیریت کنند و خودشان را از مردم و با مردم بدانند و نگاه بلندمدت داشته باشند.

رئیس جمهور در خصوص انتظارات دولت از مجلس در بررسی لایحه بودجه و اینکه آیا به همراه بودجه لایحه چند دوازدهم هم ارایه می‌شود یا خیر، گفت: بله، ما لایحه سه دوازدهم ارائه می‌دهیم.

وی افزود: بودجه مناسبی است و کاملا هدفمند و با شرایط امروز تدوین شده است و همکاران ما خیلی روی آن کار کرده‌اند؛ همکاران ما در مجلس هم توجه دارند که طبق نظام اداری کشور، دولت بدنه کارشناسی کشور است و دولت برای بودجه کار کرده است؛ اگر منطق بودجه به هم بخورد، آثارش عوض می‌شود؛ با توجه به شرایط ما بودجه را تدوین کرده‌ایم و بعضی سازوکارها را برای فعال کردن سایر منابع کشور در آن اعمال کرده‌ایم.

* همراه لایحه بودجه یک لایحه سه دوازدهم هم ارائه می‌دهیم

احمدی‌نژاد گفت: دولت مسائل مختلف را در بودجه لحاظ کرده است و بعد بودجه را تدوین کرد و همکاران ما آمادگی دارند تا توضیحات لازم را به نمایندگان محترم بدهند و در کل امیدواریم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بودجه به کمترین تغییرات به دولت برگردد تا بتوانیم کشور را اداره کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما یک لایحه سه دوازدهم را هم ارائه می‌دهیم چرا که مجلس قبل از پایان سال نمی‌تواند رسیدگی را شروع کند و بعد از آن هم تعطیلات نوروز است و عملا بودجه به خرداد می‌رسد؛ از لحظه‌ای که قانون بودجه ابلاغ می‌شود، ۱۵ روز بعدش عملیاتی می‌شود؛ یعنی حدود ۳ ماه طول می‌کشد.

براساس این گزارش خبرنگاران بعد از اتمام صحبت‌های رئیس جمهور سوالات خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/ ک ۱۱۰

منبع : باشگاه خبرنگاران

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=5376
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,254 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل