تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 5289
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

رقابت سوییس و اتریش بر سر حلقه مفقوده گاز اروپا/ ˈتاپˈ یا ˈنابوکوˈ؟

وین – ˈتاپˈ یا ˈنابوکوˈ کدامیک سرنوشت گاز اروپا را رقم می زند؟ این سوالی است که فکر سیاستمداران و اقتصاد دانان سوییسی و اتریشی را به خود مشغول کرده است. به گزارش هرمز ، دو پروژه تاپ و نابوکو در رقابتند تا ˈحلقه مفقودهˈ انتقال گاز از منطقه دریای خزر به اروپا را از […]

وین – ˈتاپˈ یا ˈنابوکوˈ کدامیک سرنوشت گاز اروپا را رقم می زند؟ این سوالی است که فکر سیاستمداران و اقتصاد دانان سوییسی و اتریشی را به خود مشغول کرده است.

به گزارش هرمز ، دو پروژه تاپ و نابوکو در رقابتند تا ˈحلقه مفقودهˈ انتقال گاز از منطقه دریای خزر به اروپا را از سال ۲۰۱۸ به بعد عملیاتی کنند.

ایجاد خط لوله ی انتقال گاز منطقه دریای خزر به اروپا سالهاست که موضوع اختلاف شرکت های متعدد شده و امروزه معادلات سیاسی در تصمیم گیری برای اجرای پروژه های خط لوله گاز و نفت تعیین کننده است.

در حال حاضر دو کنسرسیوم در این زمینه مطرح هستند و اکنون این مساله مطرح است که آیا پروژه موسوم به ˈتاپˈ که یک شرکت سوییسی همراه با شرکت نروژی در آن سهیم هستند خواهد توانست گاز این منطقه را به ایتالیا برساند و یا پروژه موسوم به ˈناباکوˈ موفق خواهد شد تا گاز آن را به اتریش ببرد.

پروژه ناباکو همیشه به عنوان یک پروژه اتحادیه اروپایی دیده می شد که می خواهد گاز آذربایجان، ترکمنستان ، شمال عراق و ایران را به اروپا انتقال دهد.

نابوکو با مسافتی ۱۸۰۰ کیلومتری بعد از ترکیه از بلغارستان، رومانی و مجارستان گذشته به اتریش می رسد اما تاپ به طول ۸۰۰ کیلومتر، به شبکه شمال جنوب ایتالیا پیوسته و از یونان ، آلبانی و دریای آدریاتیک عبور می کند.

خط لوله جدید برای آوردن گاز از منابع عظیم دریای خزر به اتحادیه اروپا کمک می کند تا وابستگی خود به روسیه را کاهش دهد.

در ابتدا چهار کنسرسیوم در این پروژه رقابت می کرد. سال گذشته دوتای آنها حذف شدند. اکنون منازعه میان نابوکو که مقر آن در وین است و تاپ می باشد که عمدتا با مشارکت سوییس و نروژ شکل گرفته است.

برنده این دو پروژه گاز منطقه غنی دریای خزر را به اروپا خواهد آورد.

ماریان زوند سخنگوی اداره فدرال انرژی سوییس می گوید: ˈاین خط لوله برای تضمین عرضه گاز به اروپا در دراز مدت است. این خط جدید جایگزینی برای گاز روسیه خواهد بود.ˈ

اما برای اتحادیه اروپا هم این خط لوله منافع مشترکی در تنوع بخشیدن به عرضه گاز دارد.

امری که پس از منازعه خاتمه یافته در اجلاس سران اول ژانویه سال ۲۰۰۶ میان روسیه و اوکراین مبدل به اولویت شد.

در آن زمان روسیه درپی مشکلی که با اوکراین پیدا کرد به ناگاه کل گاز انتقالی خود از این کشور را قطع کرد و موجب کاهش عرضه به میزان ۳۰ درصد به آلمان، فرانسه، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر شد.

بعد از آن اتحادیه اروپا در صدد کاهش وابستگی به روسیه با توجه به منابع عظیم دریای خزر بر آمد.

با این وصف تاپ و نابوکو در رقابتند تا ˈحلقه مفقودهˈ انتقال گاز از ترکیه به اروپا را از ۲۰۱۸ به بعد عملیاتی کنند.

با عنایت به اهمیت قضیه، هر دو پروژه در تلاشند تا حمایت اتحادیه اروپا و دولتهای مربوطه و همینطور شرکتهای نفتی را برای برنده شدن جلب کنند.

اخیرا نابوکو به شرکتهای نفتی مذکور پیشنهاد ۵۰ درصد سهم در سرمایه خود را داد. چند روز بعد تاپ هم پیشنهادی مشابه را اعلام کرد.

آغاز کننده پروژه تاپ شرکت سوییسی اکسپو است که سالها در ایتالیا نیروگاههای گازی را تاسیس کرده است.

ریچارد راجرز سخنگوی اکسپو می گوید: ˈهدف ما اول از همه استفاده از گاز دریای خزر برای نیروگاههای سیکل ترکیبی در ایتالیاست و مابقی گاز نیز در بازار اروپا و به صنایع فروخته خواهد شد.ˈ

این پروژه به اکسپو – تولید کننده اصلی برق اتمی در سوییس که با توجه به تصمیم دولت برای بستن نیروگاههای اتمی بزرگترین بازنده است- قدرت لازم را خواهد داد.

اقدامات دولت سوییس برای گفتگو در عالیترین سطح با نمایندگان کشورهای ذینفع و حمایت از خط لوله تاپ، برای تسلی اکسپو است.

در مقابل طرفداران محیط زیست از این اقدامات حمایتگرانه دولت سوییس در استفاده از سوخت فسیلی انتقاد کرده و نمایندگان حزب سبز در اجلاس آتی مجلسین، از دولت در این خصوص سوال خواهند کرد.

ماریان زوند سخنگوی اداره فدرال انرژی سوییس می گوید: ˈما خواستار افزایش مصرف گاز نیستیم اما نیازمند تضمین عرضه این منبع که ۱۲ درصد انرژی ما را تامین می کند هم برای خود و هم برای اروپا خواهیم بودˈ.

اما طرفداران محیط زیست پاسخ می دهند با روی آوردن اروپا و سوییس به استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی و طرحهای عظیم اروپا در این زمینه نیازی به دنبال کردن این پروژه ندارند.

گاز طبیعی ۲۰ درصد انرژی مصرفی جهان را تشکیل می دهد. براساس اطلاعات سازمان بین المللی انرژی طی ۲۰ سال آینده این نسبت به ۲۵ درصد خواهد رسید.

منبع: ایرنا

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=5289
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,254 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل