تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 5245
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بازی‌های رایانه‌ای مرگ‌آور + معرفی بازی ها

اگرچه بازی های رایانه ای سرگرم کننده هستند اما بدون آنکه فرد متوجه باشد، سلامت خود را به خطر می اندازد. به گزارش هرمز ،در قرن تکنولوژی، بازی های رایانه ای جای خود را در میان مردم به خوبی باز کرده اند، بازی هایی که ساعت ها فرد را سرگرم می کند و بی آنکه […]

اگرچه بازی های رایانه ای سرگرم کننده هستند اما بدون آنکه فرد متوجه باشد، سلامت خود را به خطر می اندازد.


به گزارش هرمز ،در قرن تکنولوژی، بازی های رایانه ای جای خود را در میان مردم به خوبی باز کرده اند، بازی هایی که ساعت ها فرد را سرگرم می کند و بی آنکه فرد پلک بزند، خیره به صفحه نمایش بازی نگاه می کند. اگرچه بازی های رایانه ای سرگرم کننده هستند اما بدون آنکه فرد متوجه باشد، سلامت خود را به خطر می اندازد.

تشنج

بازی های رایانه ای علاوه بر اینکه آسیب بدنی به فرد وارد می کند، باعث بروز تشنج نیز می شود. تحقیقات پزشکان نشان داده است که بازی های ویدئویی باعث می شود بیهوشی سراغ شخص معتاد به بازی رایانه ای بیاید. یکی از رایج ترین این تشنج ها «بیهوشی حساس به تصویر» است.

در این نوع بیهوشی وقتی فرد در معرض نور و حرکات تصاویر قرار می گیرد، آگاهی خود را از دست می دهد و بیهوش می شود. چنانچه فرد به بازی های رایانه ای ادامه دهد، مطمئنا بیهوشی های پی در پی و بیشتری خواهد داشت که مضرات جانی بسیاری به وی وارد خواهد کرد.

سندروم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال زمانی ظهور می کند که اعصاب اصلی بین دست و ساعد تحت فشار قرار می گیرد. این فشار زمانی اتفاق می افتد که تونل کارپال یعنی قسمتی از مچ که اعصاب اصلی و تاندون ها از آنجا می گذرد متورم می شود.

افرادی که بیش از حد بازی های رایانه ای انجام می دهند، در خطر ابتلا به این سندروم قرار دارند و تنها نشانه فیزیکی ابتلا به این بیماری، اعتیاد به بازی های رایانه ای است. البته استفاده بیش از حد از موس رایانه نیز ممکن است باعث ایجاد حساسیت و تورم تونل کارپال شود.

مشکلات بینایی

نگاه کردن و خیره شدن بیش از حد به هر نوع صفحه تصویری، باعث بروز مشکلات چشمی می شود. افرادی که بیش از حد بازی های رایانه ای انجام می دهند نیز از این قاعده مستثنی نیستند و دردهای چشمی بیشتری آنها را تهدید می کند، خصوصا اینکه چشم شخص نزدیک بین هم باشد. خیره شدن به صفحه تصاویر سفیدرنگ برای چشم بسیار مضر است، خصوصا اینکه وقتی فرد به صفحه نمایش خیره می شود پلک هم نمی زند و همین مساله باعث خشک شدن چشم می شود.

یکی از بیماری های چشمی رایج برای علاقمندان به بازی های رایانه ای، چشم های قهرمان گپتار نام دارد. در این بیماری ممکن است ساعت ها از بازی کردن گذشته باشد اما چشم هنوز درگیر تصاویری است که ساعت ها به آن خیره شده و آنها را می بیند.

یک قدمی مرگ

افرادی که به بازی های رایانه ای اعتیاد دارند ساعت ها وقت خود را صرف بازی میکنند بدون اینکه متوجه شوند چقدر زمان گذشته است. سال ۲۰۰۷ جوان ۲۸ ساله ای اهل کره جنوبی پس از اینکه ساعت ها در یک کافی نت مشغول بازی بود بیهوش شد. پس از انتقال وی به بیمارستان و به هوش آمدن جوان ۲۸ ساله، او به پزشک معالج خود گفت که ۷۲ ساعت تمام در حال بازی بوده و در این مدت غذای بسیار کمی خورده، به حمام نرفته و استراحت کافی نداشته است. به گفته پزشکان، اعتیاد شدید به بازی های رایانه ای ممکن است مرگبار باشد.

پدیده انتقال بازی

هر کسی که بازی رایانه ای را به مدت طولانی پیگیری کند، دچار پدیده انتقال بازی می شود که در میان آنها بیماری «تتریس» از همه رایج تر است. تتریس نوعی بازی کامپیوتری است که در آن فرد می بایست مکعب هایی را در فضاهای خالی قرار دهد و آنها را پر کند. به گفته افرادی که مبتلا به بیماری تتریس هستند، پس از ساعت های زیاد بازی کردن آنها بدون اینکه خودشان بخواهند عناصر بازی را وارد دنیای حقیقی و زندگی روزمره خود می کنند.

به عنوان مثال ممکن است فرد تصور کند که مکعب هایی که در بازی می افتاد نیز در دنیای واقعی به شکل بلوک های سنگی درآمده و از یک ساختمان در حال افتادن است یا اینکه فرد مدام در فکر این است که کدام مکعب تتریس در میان فضای خالی دو آسمان خراش جای خواهد گرفت. گاهی اوقات این بیماری آنقدر شدت پیدا می کند که فرد در هنگام رانندگی دچار تصادف می شود زیرا مدام به فکر این بوده که کدام مکعب را در فضای خالی پیش رویش قرار دهد.

انگشت نینتندو

بیماری انگشت نینتندو به نام «نینتن دینیتیس» نیز شناخته شده است. در بازی رایانه ای «وی اسپرت» فرد دو دسته حرکتی در دست می گیرد و می بایست تعادل خود را مثل شکلی که در بازی می بیند حفظ کند. این حفظ تعادل که شکل های گوناگونیدارد به زانوها و ستون فقرات آسیب جدی وارد می کند و حتی گاهی اوقات به دلیل اینکه فرد تعادل خود را از دست می دهد و به زمین می افتد، در قسمت هایی از بدنش دچار شکستگی می شود. مبتلایان به این بیماری پس از مدتی بازی پی در پی، دست و مچ دست هایشان شروع به درد گرفتن می کند. در این بیماری انگشت های فرد متورم می شود و درد می گیرد.

انگشت پلی استیشن

بازی پلی استیشن یکی از سرگرمی های مورد علاقه بسیاری از نوجوانان ها و جوان ها در سراسر جهان است. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که ساعت ها پای این بازی می نشینند و دسته کنترل را که دو دکمه روی آن قرار دارد پشت سر هم فشار می دهند. هر چند بازی پلی استیشن جزو یکی از بازی های جذاب و هیجان انگیز به شمار می رود اما افرادی که شبانه روز پای این بازی می نشینند دچار یک نوع بیماری خاص می شوند. این بیماری خاص که انگشت پلی استیشین نام دارد در دو انگشت شست فرد بروز می کند. نشانه های این بیماری صاف و پهن بدن انگشت شست است و همچنین روی انگشت ها متورم می شود و خوب شدن آن نیاز به هفته ها زمان دارد. نوع دیگری از بیماری که مشتاقان بازی پلی استیشن دچار آن می شوند زخم دست است که در آن انگشت ها و دست فرد به شدت زخم می شودو درمان آن هفته ها طول می کشد.

رفتارهای خشونت بار و مشکلات ذهنی

مطالعات نشان می دهد افرادی که بیش از اندازه بازی های رایانه ای انجام می دهند همیشه نگران تر و افسرده تر از انسان های دیگر هستند. معمولا کودکان بیشتر در خطر رفتارهای خشونت بار اجتماعی هستندو حتی خطر اعتیاد نیز در آنها وجود دارد. از جمله نشانه های بیماری های رفتاری در شخصی که بیش از حد بازی رایانه ای انجام می دهد، نگرانی بیش از حد، عصبانیت های بی دلیل و ترس های اجتماعی است. همچنین کودکانی که بازی های خشونت آمیز را مدام تکرار می کنند تصورات خیالی خشونت باری دارند و رفتارهای تهاجمی بیشتری از خود نشان می دهند.

اعتیاد

بسیاری تصور می کنند که فقط افرادی معتاد هستند که مواد اعتیادآور مصرف می کنند اما با تحقیقاتی که روانشناسان انجام داده اند مشخص شده بازی های رایانه ای نیز اعتیادآور است.

به گفته محققان، خطر اعتیاد نوجوان ها و جوان هایی که به بازی رایانه ای روی می آورند بیشتر از بقیه افراد است و بازی های رایانه ای دقیقا مثل شرط بندی هایی که بسیاری از افراد دچار آن هستند شخص را وابسته به خود می کند.

از نشان های اعتیاد به بازی های رایانه ای از دست دادن وزن یا چاق شدن بیش از حد، کاهش روابط اجتماعی، توجه نکردن به بهداشت شخصی و اختلال در خواب فرد است.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=5245
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

11,443 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی