تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 4953
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۹:۴۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

سناتور سابق آمریکا: واشنگتن نباید خود را پلیس جهان فرض کند

یک سناتور سابق امریکایی به پرس تی‌وی گفت، امریکا بهتر است که دیگر خود را پلیس جهان فرض نکرده و به جای اینکه در امور داخلی کشورها دخالت کند، اجازه دهد که ملت‌ها خود به مشکلاتشان رسیدگی کنند.  به گزارش هرمز ، امریکا در اکتبر سال ۲۰۰۱ به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله […]

یک سناتور سابق امریکایی به پرس تی‌وی گفت، امریکا بهتر است که دیگر خود را پلیس جهان فرض نکرده و به جای اینکه در امور داخلی کشورها دخالت کند، اجازه دهد که ملت‌ها خود به مشکلاتشان رسیدگی کنند. 

به گزارش هرمز ، امریکا در اکتبر سال ۲۰۰۱ به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد. این حمله باعث شد رژیم طالبان قدرت را از دست بدهد اما علیرغم حضور هزاران سرباز تحت امر امریکا در افغانستان، ناامنی در این کشور همچنان موج می‌زند. بر اساس جدیدترین آماری که تارنمای icasualties.org ارائه کرده است، ۳۲۵۷ سرباز خارجی از آغاز اشغال افغانستان در سال ۲۰۰۱ کشته شده‌اند. از سوی دیگر، حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که امریکا دیگر در حال جنگ با طالبان نیست. وی همچنین اوایل ماه جاری میلادی گفت، بزرگترین تهدید افغانستان طالبان نیست بلکه دخالت قدرت‌های خارجی است.

شبکه پرس تی‌‍وی با مایک گراول، عضو سابق مجلس سنای امریکا مصاحبه‌ای را ترتیب داده که برگردان آن در زیر می‌آید: 

پرس تی‌وی: آقای گراول، بگذارید ببینیم جان برنان پهپادهای امریکا را چگونه توصیف می‌کند. وی می‌گوید، پهپادها «بسیار دقیق هستند و تنها به عنوان آخرین حربه جهت حفظ زندگی افراد در زمانی که دستگیری غیر ممکن است، مورد استفاده قرار می‌گیرند.» نظر شما در مورد این اظهارات چیست؟

گراول: قبل از هر چیز باید بگویم اصل این است که متهمان دستگیر شده و به صورت قانونی تحت محاکمه عادلانه قرار بگیرند. اکنون ما از این اصل استفاده نمی‌کنیم و به همین دلیل در حال نقض قانون اساسی امریکا و عهد‌نامه‌های بین المللی که در ژنو به تصویب کشورهای جهان رسید، هستیم. 

همچنین ما در حال ایجاد بزرگترین مشکلی هستیم که تاکنون امریکا با آن روبرو شده است زیرا به کشورهای مختلف جهان می‌رویم و به دلخواه خود افرادی را می‌کشیم. می‌گویم دلخواهانه به این دلیل که تمام کاری که انجام می‌شود این است یک سری بوروکرات در دولت اتهاماتی را علیه افرادی مطرح کرده و بدین ترتیب کشته شدن آن افراد مجاز اعلام می‌شود. این راه و روش مشارکت اخلاقی در امور جهان نیست.

پرس تی‌وی: [پیرو اظهارات مهمان دیگر برنامه که گفت مسئله شهروندان امریکایی و دیگر افراد که هدف پهپادها قرار می‌گیرند، دو امر متفاوت است] نظر شما در این باره چیست؟ آیا باید با این دو مسئله به صورت متفاوت برخورد شود؟

گراول: یکی از مسائلی که وی به آن اشاره کرد سیاستی است که به صورت مکتوب در آمده است. این سیاست آشکارا محل حملات پهپادها را به کشورهای خارجی محدود نمی‌کند و ایالات متحده امریکا را نیز در بر می‌گیرد. بنابراین باید گفت کشتن افراد در کشورهای خارجی همان قدر غیراخلافی است که این کار را در خاک امریکا انجام دهیم. یکی دیگر از مسائلی که مهمان برنامه از لندن گفت، این بود که به ادعای وی ایران در حال ساخت بمب اتمی است. 

[در پاسخ به آقای لامبراکیس] آیا مشکلی وجود دارد که ایران فناوری موشکی در اختیار داشته باشد؟ آنها به تازگی یک حیوان را به فضا فرستادند، آیا این مسئله شما را ناراحت می‌کند؟ 

با تمام احترامی که برای شما قائلم باید بگویم که ایران طی ۲۰۰ سال اخیر وارد جنگ با هیچ کشوری نشده و برای من سوال است که بدانم چه چیزی باعث شده شما تصور کنید ایران برای امریکا یا هر کشور دیگری در جهان تهدید به شمار می‌رود؟ شما چه مدرکی برای اثبات ادعای خود دارید؟

[در پاسخ به لامبراکیس] این امریکا بود که صدام حسین (دیکتاتور سابق عراق) را تحریک کرد که به ایران حمله کند. 

پرس تی‌وی: مهمان ما از لندن می‌گوید که گستره قوانین بین المللی بسیار فراتر از آن چیزی است که در این برنامه مورد بحث قرار می‌گیرد.

دولت اوباما در ژوئن ۲۰۱۱ گزارشی به کنگره داد و اعلام کرد که حملات پهپادها نیاز به موافقت و تصویب کنگره ندارد زیرا بر اساس قطعنامه اختیارات جنگی و همچنین بر اساس مجوز استفاده از نیروی نظامی موسوم به ای‌یو‌ام‌اف (AUMF) پهپادها می‌توانند بدون موافقت کنگره مورد استفاده قرار بگیرند. 

نظر شما در مورد جایگاه قوانین بین المللی و همچنین قوانین امریکا در این باره چیست؟

گراول: بسیار روشن است که مفهوم ترور با جنگ یکسان نیست. این اولین مشکلی است که باید به آن رسیدگی شود. 

تروریسم روش و تاکتیک افراد حقیقی است. تروریسم رویکرد یک ملت/دولت برای وارد شدن به جنگ یا دفاع از خود نیست. بنابراین با جنگ خواندن تروریسم، امریکا در واقع برای مجموعه صنعتی نظامی خود جهت جهانی کردن فروش ‌محصولات نظامی از طریق ناتو توجیه اقتصادی فراهم می‌کند. شرکت‌های نظامی امریکا در فروش این سلاح‌ها انگیزه‌های منفعتی و سودجویانه دارند. 

همچنین در مورد شهروندان امریکایی که هدف حملات پهپادها قرار می‌گیرند، باید گفت بر اساس قوانین این کشور ما باید مدرک قطعی علیه آن فرد داشته باشیم و همچیین وی باید بتواند از خود دفاع کند. اما اکنون این افراد توسط یک سری افراد بوروکرات ناشناس به جرمی متهم شده و هدف قرار می‌گیرند. 

رهبران امریکا با استفاده از پهپادها اخلاق را کنار گذاشته‌اند؛ همانگونه که با استفاده از بمب‌های اتمی این کار را کردند. خواهیم دید که استفاده از پهپادها منجر به گسترش تروریسم خواهد شد و جان امریکایی‌های بیشتری را در خطر قرار خواهد داد. ما به جای این که در اقصی نقاط جهان و در پایگاه‌های گسترده خود فعال باشیم، باید به امور دفاعی خود بپردازیم. 

پرس تی‌وی: سوال اصلی در این مورد این است که کاخ سفید و واشنگتن در این رابطه تا چه اندازه صادق هستند؟ جان برنان می‌گوید مدارک بسیار کمی وجود دارد که نشان می‌دهد حملات پهپادی باعث افزایش احساسات ضد امریکایی و بیشتر شدن شبه نظامیان می‌شود. به نظر شما برنان در این اظهارات صادق است؟

گراول: روشن است که وی صادق نیست. تمام کاری که باید بکنید این است که به نقاط مختلف جهان بروید و ببینید به دلیل این حملات پهپادی، امریکایی‌ها با چه میزان از نفرت روبرو هستند. القای این حس یه مردم دنیا که ما پلیس جهان هستیم و می‌توانیم هر کسی را که بخواهیم، ارعاب کرده یا بکشیم، باعث ایجاد این حس نفرت شده است.

اکنون جالب است که برنان به شاخ آفریقا، جایی که دزدان دریایی هستند برای حملات پهپادی اشاره می‌کند. اگر امریکا بخواهد با پهپادها به جنگ دزدان دریایی برود، این بدان معناست که کشتی‌هایی که آنها تصرف کرده‌اند با پهپادها هدف قرار می‌گیرد که این امری بی معنی است. امریکا تنها باید از نقاط مختلف جهان عقب نشینی کند و اجازه دهد مردم کشورهای مختلف خود مشکلاتشان را حل کنند. ما نباید تصور کنیم که می‌توانیم اراده خود را به عنوان امپراطوری امریکا بر همه تحمیل کرده و هر کسی را که بخواهیم ارعاب کنیم یا بکشیم. 

انتهای پیام / ک ۱۱۰ 
منبع : پرس تی وی 

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=4953
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,782 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی