تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 4039
تاریخ انتشار:یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ - ۸:۱۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

تمام قهر و آشتی‌های آقای خاص کشتی

محمد بنا یک بار دیگر به قهر خود پایان داد و به تیم ملی کشتی فرنگی برگشت. به گزارش حکمی نیوز به نقل از ایسنا، آقای خاص کشتی ایران کاملا غیر قابل پیش بینی است. زمانی که فکرش را نمی کنی قهر می کند و زمانی که تصورش را نداری به کارش بر می گردد. […]

محمد بنا یک بار دیگر به قهر خود پایان داد و به تیم ملی کشتی فرنگی برگشت.

به گزارش حکمی نیوز به نقل از ایسنا، آقای خاص کشتی ایران کاملا غیر قابل پیش بینی است. زمانی که فکرش را نمی کنی قهر می کند و زمانی که تصورش را نداری به کارش بر می گردد. رفت و برگشت های محمد بنا هم مانند عملکرد شاگردانش در المپیک لندن قابل پیش بینی نیستند. اینها همه، خصوصیات محمد بنا هستند؛ خصوصیاتی که او را به آقای خاص کشتی ایران تبدیل کرده که نتایجی تاریخی را هم در پی داشته است.

البته قهر و آشتی های محمد بنا که تعدادشان دارد به انگشتان دو دست نزدیک می شود به خاطر منافع شخصی نبوده و بنا به خاطر خود کشتی و توجه به آن بارها قهر کرده و بارها هم بازگشته است.

آخرین آن هم به دو سه هفته قبل برمی‌گردد که بنا در اظهاراتی تند و آتشین به طرز عجیبی علیه سرپرست فدراسیون موضع گرفت و مدیریت او و فدراسیونش را زیر سوال برد اما دیری نپایید که با یکی دو جلسه، مدیر تیمهای ملی و سرمربی بزرگسالان شد.

در ادامه مروری داریم به رفت و برگشت‌های محمد بنا به کشتی که از زمان محمدرضا طالقانی شروع شده و تا فدراسیون خطیب ادامه داشته است.

قهر و آشتی‌های پیاپی در زمان ریاست محمدرضا طالقانی

محمدرضا طالقانی برای اولین بار محمد بنا را وارد عرصه مربی‌گری در تیمهای ملی کرد. شاید امروز طالقانی به خود ببالد که آوردن بنا که سختی های فراوانی را هم برای رئیس آن زمان فدراسیون به همراه داشت، ارزشش را داشته است. در دی ماه ۱۳۸۳ و قبل از مسابقات جهانی ۲۰۰۵ بوداپست محمد بنا به تیم ملی بزرگسالان پیوست و همکار حسن بابک سرمربی آن زمان تیم ملی بزرگسالان شد. همه می دانستند که ترکیب بنا و بابک دوام نخواهد داشت چون دو پادشاه در یک اقلیم نگنجند.

قبل از جام جهانی تهران، محمد بنا که تازه مربی بزرگسالان شده بود، به خاطر اختلافاتی قهر کرد اما پس از نشست با طالقانی و صنعت کاران، در فاصله چند روز مانده به جام جهانی به اردوی تیم ملی برگشت.

بنا در آن زمان (۶ بهمن ۱۳۸۳) به ایسنا گفت: “پس از نشست امروز، صنعت‌کاران من را به خانه‌ی کشتی برد و روی حرف صنعت‌کاران نمی‌توان حرف دیگری زد. بین من و بابک مشکلی وجود ندارد اما یک سری کمبودها و مسایلی است که باید پس از جام جهانی به آنها پرداخت.”

قهر و آشتی دیگر قبل از مسابقات جهانی ۲۰۰۵ بوداپست

این بار در نزدیکی مسابقات جهانی بوداپست (۱۳ شهریور ۱۳۸۴) بود که محمد بنا از تیم ملی جدا شد اما با وساطت مرتضی فرجی نایب رئیس فدراسیون طالقانی، بنا یک بار دیگر برگشت.

محمد بنا پس از آن جریانات گفت: ” وظیفه دیدم که دوباره در خدمت تیم باشم، چرا که نسبت به کشتی تعهد دارم و باید وظیفه‌ام را انجام دهم. قبول می‌کنم تصمیمی که گرفتم احساسی بود و اشتباه کردم که رفتم اما امیدوارم در فرصت باقیمانده تا مسابقات جهانی، به ملی‌پوشان کمک کنم تا نتیجه‌ی قابل قبولی بگیریم.”

دلخوری دوباره و تلاش چندباره برای بازگرداندن بنا

در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۸۴ و چند ماه بعد از مسابقات جهانی بوداپست محمد بنا به
دلیل آنچه تبعیض بین کشتی آزاد و فرنگی نامید، از فدراسیون دلخور شد و به
مسابقات قهرمانی کشور در سنندج نرفت. محمد بنا در آن زمان در مصاحبه با
ایسنا کشتی فرنگی را بچه سرراهی نامید. او سپس در یک مصاحبه تلویزیونی به
نوعی کناره گیری کرد.

فرجی در مصاحبه ای (۴ بهمن ۱۳۸۴) در مورد کناره‌گیری بنا گفت: ” از بدو
ورود به فدراسیون به دنبال آن بودم که پایه های وحدت میان همه مربیان در
کلیه مقاطع حفظ شود، خصوصا بین بابک و بنا. وقتی در یک برنامه تلویزیونی
چنین مسائلی از طرف محمد بنا مطرح می شود و از طرفی وقتی می بینم محمد بنا
بارها و بارها قهر کرده، دیگر در این موضوع دخالت نخواهم کرد و اگر بنا
آسایش و صلاح خود را در رفتن می داند در تصمیم او دخالتی نخواهیم کرد، چرا
که ما با بنا در اتاق رییس فدراسیون کشتی در حضور محمد رضا طالقانی و سید
جواد رفوگر توافق کردیم نه در پشت تریبون. اگر انتقادی است و حقی از کسی
ضایع شده جایگاه حل و بیان آن در داخل خانه است نه در رسانه ها.”

وقتی بنا برای اولین بار سرمربی بزرگسالان شد

در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۸۵ سرانجام محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی
بزرگسالان شد و حسن بابک به همراه تیم ملی به مسابقات آسیایی قزاقستان نرفت
تا عملا از کار کنار رود. بنا در آن زمان با حفظ سمت سرمربی جوانان نیز
بود. محمدرضا طالقانی در این مورد گفت: “بابک نامه‌ای اعتراض آمیز نوشت که
حقوق فرنگی‌کاران پرداخت نشده و سپس اشکانی و توکلی را از اردو اخراج کرد،
ما نیز به دلیل این که زمانی برای جایگزینی این نفرات نداشتیم از توکلی و
اشکانی خواستیم به اردو باز گردند که پس از آن حسن بابک اعلام کرد دیگر
همکاری نمی‌کند و حکم او را لغو کنیم که در نهایت محمد بنا سرمربی تیم ملی
بزرگسالان شد. حکم محمد بنا از امروز تا پایان بازی‌ها‌ی آسیایی قطر است. ”

کناره‌گیری پس از بازیهای آسیایی دوحه

در بازیهای آسیایی دوحه تیم محمد بنا ۴ نقره و یک برنز گرفت اما پس از این
بازیها، بنا بار دیگر از تیم ملی کناره‌گیری کرد. در آن زمان یزدانی‌خرم به
تازگی سرپرست کشتی شده بود.

 بنا در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۵ پس از کناره‌گیری‌اش گفت: “برای اتمام برنامه‌هایم که سه سال قبل در زمان طالقانی شروع کرده بودم، مجبور بودم کار کنم و خیلی از مسایل را تحمل کنم. در این شش ماه خیلی چیزها را تحمل کردم اما، دیگر شرایطی وجود ندارد که بتوانم با آرامش کار کنم. کار من تا دوحه بوده و دیگر دینی نسبت به کسی ندارم. حالا خود فدراسیون می‌تواند با خیال راحت از بین بزرگان نفراتش را انتخاب کند. آنقدر آدم بزرگ در کشتی فرنگی است که با نبود محمد بنا هم بشود تیم را جمع کرد. هر کس طرز فکر و دیدی دارد. من به شخصه یزدانی خرم را دوست دارم اما، شرایطی را نمی‌بینم که بتوانم با آرامش کار کنم.”

بازگشت دوباره پس از شکست المپیک پکن

حدود یکسال و نیم تیم ملی کشتی فرنگی دست رضا سیم‌خواه بود. پس از شکست سنگین در المپیک پکن که تیم فرنگی بی مدال ماند، یزدانی خرم که پیش تر علاقه‌ای به نگه داشتن بنا نداشت، سراغ او رفت. البته حاصل این جدایی ناکامی ستاره هایی مانند سوریان، طهماسبی و رضایی در المپیک بود. در تاریخ ۶ آبان ۱۳۸۷ محمد بنا سرمربی شد و سیم‌خواه کنار رفت.

البته ۶ ماه بعد بنا قهر و آشتی‌های دیگری هم داشت که این بار بر سر انتخاب تیم ملی برای مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک بود.

سوم اردیبهشت ۱۳۸۸ چنین خبری منتشر شد: ” منابع آگاه از فدراسیون کشتی خبر می دهند محمدبنا با عارف ربطی دبیرفدراسیون ملاقاتی داشته و اعلام کرده که با برگزاری رقابت های انتخابی مخالف است و قصد دارد تیم جهانی دانمارک را همانند سنوات گذشته انتصاب کند و وقتی با مقاومت ربطی مبنی بر برگزاری انتخابی مواجه شده با حالتی شبیه به قهرفدراسیون را ترک کرده است!”

استعفای شفاهی قبل از مسابقات جهانی استانبول

در تاریخ ۴ خرداد ماه ۱۳۹۰ باز هم محمد بنا با استعفای شفاهی اش خبرساز شد. خبر این بود:”سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گرچه با خواهش و تمنای مسوولان فدراسیون کشتی قید استعفایش را زد و دوباره مشغول به کار شد، اما محمدبنا همچنان بر خواسته هایش مصر است و تهدید می کند چنانچه این خواسته ها عملی نشود ۱۰ بار دیگرهم قهر خواهد کرد!

 محمد بنا در باره چگونگی بازگشتش به تیم ملی به برنامه تلویزیونی دایره طلایی گفت: محمدعلی صنعتکاران و جعفر اولیاء از طرف فدراسیون به خانه ام آمدند و گفتند صبر داشته باش تا تکلیف وزارت ورزش مشخص شود. فردای آن روز به فدراسیون رفتم و تکلیف شد که به تیم ملی برگردم؛ اما به هر حال خواسته های من شخصی نیست. اگر شرایط مهیا نشود، ۱۰ بار دیگر هم قهر می کنم. امکانات برای یک سری هست برای ما نیست! با این وضعیت هیچ قولی چه در مورد مسابقات جهانی استانبول و چه در مورد المپیک نمی دهم؛ اما اگر شرایط در این ۱۵ ماهه مهیا شود، نشان می دهیم که چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.”

حرفهای طوفانی پای پله های هواپیما و قهر قبل از المپیک لندن

پس از حضور خطیب در فدراسیون کشتی و تغییرات در راس برخی پست های مدیریتی، دخالت هایی در کار محمد بنا صورت می‌گرفت و برخی‌ها با لباس گرم بر سر تمرینات تیم ملی حاضر می‌شدند و شنیده می‌شد در مسابقات گزینشی هم برخی‌ها قصد هدایت از راه دور کشتی‌گیران را داشته‌اند!

در اردیبهشت ۹۱ بود که محمد بنا که به حالت قهر در روزهای ابتدایی اردوی تیم ملی کشتی فرنگی شرکت نکرد اما با حضور کشتی‌گیران در منزل وی، به اردوی تیم ملی برگشت. او پس از مسابقات گزینشی المپیک در قزاقستان گفت: ” هر کسی را می‌خواهند به جای من بیاورند و سرمربی تیم ملی بگذارند.” البته بنا حاضر نشد صراحتا در مورد مشکلاتش صحبت کند.

سپس محمد بنا در مسابقات گزینشی چین اعلام کرد که از این مسایل خسته شده است. او همچنین از عملکرد شاگردانش در اردوها ناراضی بود. در بازگشت به تهران، بنا به اردوی تیم ملی ملحق شد، اما فقط از طبقه دوم به تماشای تمرین کشتی‌گیران پرداخت و کارها را به ناصر نوربخش واگذار کرد.

با شروع دور جدید تمرینات تیم ملی، محمد بنا که همیشه زودتر از همه در خانه کشتی حاضر می‌شد، به اردو محلق نشد و قهر کرد. اما این رفتن هم برگشتی داشت چرا که کشتی‌گیران به همراه برخی از دوستان قدیمی بنا به خانه سرمربی تیم ملی می‌روند و از سرمربی خود می‌خواهند که در فاصله کمتر از سه ماه تا المپیک آن‌ها را تنها نگذارد.

 حمله شدید به فدراسیون خطیب و اعلام کار نکردن با فدراسیون

پس از المپیک لندن و سه مدال طلای تاریخی، محمد بنا اعلام کرد که تا فدراسیون به ثبات نرسد به تیم ملی بر نمی‌گردد. اما ناگهان حمله شدیدی را روانه فدراسیون خطیب و مدیریتش کرد که تند و عجیب به نظر می‌رسید. بنا در مراسمی که نشان لیاقتش را از سوی رئیس جمهور دریافت کرد در جمع خبرنگاران گفت: ” در حال حاضر در فدراسیون سوء مدیریت است و مدیریت لازم اعمال نمی‌شود. فدراسیونی که اینقدر بدهی دارد و هزار جور اختلاف در آن است نمی‌تواند معجزه کند. اگر مسوولان فدراسیون کشتی به کارشان ادامه دهند قطعا از این تیم جدا خواهم شد.”

پس از گذشت دو سه هفته از این حرفهای تند علیه فدراسیون که غیر منتظره بود، بنا با دو سه جلسه با خادم و خطیب بازگشت غیرمنتظره‌ای داشت. این بازگشت در حالی است که وضعیت فدراسیون در این سه هفته تغییری نکرده و هر چه الان است، سه هفته قبل هم همین بوده.

البته بنا این بار با اختیارات بیشتری وارد شده و تصمیم‌گیری در مورد تمام تیم‌های ملی رده های سنی کشتی فرنگی به وی واگذار شده و رسول خادم امور کشتی فرنگی را به آقای خاص واگذار کرد.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=4039
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,264 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل