منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۱
شناسه خبر: 191747
گروه :خبر

رئیس دانشگاه جامع علمی – کاربردی گفت: در ماه‌های اخیر با بررسی‌هایی که انجام دادیم اقدام به تعطیلی در 80 مرکز جامع علمی – کاربردی در کشور کرده‌ایم و در این راستا هیچ اغماض و کوتاهی نخواهیم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمد اخباری عصر امروز در مراسم معارفه رئیس جدید دانشگاه جامع علمی – کاربردی اردبیل اظهار کرد‌: ما در نظام درسی دوره‌ها و رشته‌هایی که در مراکزمان دایر کردیم، در حال بازنگری دقیق هستیم تا بر مبنای نیاز بازار، ‌رشته‌های تحصیلی خودمان را تنظیم و مصوب کنیم.

وی به بازدید و نظارت یک‌هزار و 100 مرکز جامع علمی – کاربردی در کشور اشاره کرد و گفت: ما موفق شدیم در کشور در ماه‌های اخیر مجوز 80 مرکز علمی – کاربردی را لغو و نسبت به تعطیلی آنها اقداماتی را انجام دهیم چرا که برخلاف تعهدات خود در رشته‌های غیرمرتبط فعالیت می‌کردند.

رئیس دانشگاه جامع علمی – کاربردی افزود: به 40 مرکز نیز تذکر داده و یک دوره مجوز تمدید فعالیت داده‌ایم که اگر نسبت به روزرسانی رشته‌های خود اقدام نکنند، قطعاً این مراکز را نیز تعطیل می‌کنیم.

اخباری با بیان چهار هدف اصلی آموزش عالی در کشور تصریح کرد: گسترش مرزهای دانش، تربیت نیروهای متخصص برای اداره امور کشور، رساندن کشور به توسعه پایدار از جنبه‌های مختلف و گسترش و توسعه مسائل فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در جامعه از جمله اهداف مراکز علمی و آموزشی کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ‌دانشگاه جامع علمی – کاربردی از این چهار هدف سه هدف را دنبال می‌کند به طوریکه وظیفه این دانشگاه گسترش مرزهای علم و دانش نیست چرا که این وظیفه دانشگاه‌های نظام نظری است و ما تنها عهده‌دار تبدیل علم به بازار کار و اقتصادی کردن آن هستیم و به دنبال وظیفه اصلی خود تلاش می‌کنیم تا به بهترین شکل مهارت‌آموزی را در کشور توسعه داده و تقویت کنیم.

اخباری با یادآوری اینکه در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته تعداد دانشگاه‌های نظام نظری کمتر اما دانشگاه‌های نظام مهارتی بیشتر است، اضافه کرد: 15 درصد دانشگاه‌ها در کشورهای پیشرفته با نظام نظری و 85 درصد با نظام مهارتی و علمی – کاربردی مدیریت شده و وظیفه سنگین آنها تربیت نیروهای متخصص، تکنسین، نهادینه کردن فرهنگ مهارت در مسیر توسعه پایدار و همچنین تقویت زیرساخت‌های توسعه پایدار با تربیت نیروهای مجرب، کارشناس و متخصص است.

وی با بیان اینکه 85 درصد دانشگاه‌ها در آلمان علمی و کاربردی بوده و از همین رو به دنبال برقراری ارتباط با دانشگاه علمی – کاربردی ما هستند، ادامه داد: این دانشگاه‌ها از دل صنعت، خدمات، فرهنگ و هنر بیرون آمده و به جای آن که ما دفتر صنعت را در دانشگاه ایجاد کنیم تا پیوستگی صنعت و دانشگاه حاصل شود که امکان تحقق آن نیز سخت و دشوار است، دانشگاه علمی – کاربردی به معنای واقعی از دل این مجموعه‌ها بیرون آمده است.

اخباری نمونه این مراکز مهارتی را واحد صنعتی عظیم همچون تراکتورسازی، چرم‌سازی، بلورسازی و… اعلام کرد و گفت: ما باید در چه مسیری حرکت کنیم تا دانشگاه علمی – کاربردی تقویت شده و ما به یک وضعیت مطلوب برسیم.

سونامی مدرک‌گرایی در اوج است

 رئیس دانشگاه جامع علمی – کاربردی با اشاره به روی دادن سونامی و بحران مدرک‌گرایی در کشور که هم اکنون نیز در اوج خودش است، اظهار کرد: مدرک بدون مهارت به هیچ دردی نمی‌خورد و وظیفه دانشگاه علمی – کاربردی تقویت این مهارت‌ها و تجاری‌سازی علمی است که در این راستا از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند و سعی و تلاشش بر تقویت این بنیه قوی است.

اخباری ضرورت بازنگری در نظام درسی، دوره‌ها و رشته‌های دانشگاه جامع علمی – کاربردی را متناسب با بازار کار یادآور شد و افزود: ما در حال حاضر یک‌هزار و 100 مرکز علمی – کاربردی در کشور داریم که به دلیل ناکارآمدی، 80 مرکز در ماه‌های اخیر تعطیل شده و 40 مرکز نیز در آستانه تعطیلی قرار دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما قطعاً از اهداف و برنامه‌های خود عدول نکرده و اغماضی نمی‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم سیاست کاری ما که گسترش رشته‌های به روز مهارتی است، به انزوا کشیده شود.

اخباری با قدردانی از مسئولیت 12 ساله ابراهیم‌زاده به عنوان رئیس سابق دانشگاه جامع علمی – کاربردی اردبیل که در راه‌اندازی این دانشگاه تلاش کردند، از حسین علیپور رئیس جدید این دانشگاه نیز به عنوان یک فرد توانمند و با تجربه در این حوزه برای فعال کردن مجموعه دانشگاه جامع علمی – کاربردی یاد کرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است