منتشر شده در تاریخ: شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۱
شناسه خبر: 213514
گروه :خبر
11

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان بیان کرد:براساس با کارشناسی حوزه بیولوژیک و زراعت باغبانی معضل 10 هزار هکتار از اراضی مرکزی، جنوبی و شمالی دشت میناب با اعتباری بالغ بر 365 میلیارد تومان مرتفع خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ناصر حیدری پوری، مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان در نشستی خبری با بیان اینکه جهاد کشاورزی در حوزه اعتبارات نقش آفرینی صحیحی ندارد، گفت:اغلب پروژها به صورت مجزا و پراکنده تعریف می شود و هماهنگی لازم میان بخش ها وجود ندارد که این امر باعث می شود آسیب پروژه ها بیشتر از فواید آن باشد.

 

 

وی با اشاره به اینکه پروژه های شاخص سالهای گذشته به صورت پراکنده و جزیره ای اجرا شدند که کارایی لازم را نداشته است،اظهار کرد:با تلفیق اعتباران از محل اعتبارات استانی و ملی به دنبال ارائه راهکار مناسب و اجرایی هر چه بهتر پروژه های حوزه جهاد کشاورزی هستیم.

 

 

حیدری پوری افزود: یکی از دستاوردهای موثر جهاد در سال 94 دستیابی به برنامه استراتژیک و دستیابی به برنامه های مطلوب است که با تلفیق منابع اعتباری اثر بخش خواهد شد.

 

 

وی تصریح کرد:اعتبارات استانی جهاد کشاورزی از 6 درصد سال گذشته به 9 درصد  و اعتبارات ملی از 1 درصد به 2/5 درصد افزایش یافته است که با این منبع اعتبارات به دنبال هدفگذارایی برای رفع بخشی از مشکلات استان هستیم.

 

 

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه در حوزه بیولوژیک و زراعت باغبانی اقدامات موثری در دست انجام است، بیان کرد:مصونیت دشت ها از کمبود آب و خشکسالی از اهداف این حوزه است که برا ین اساس با کارشناسی معضل 10 هزار هکتار از اراضی مرکزی، جنوبی و شمالی دشت میناب با اعتباری بالغ بر 365 میلیارد تومان مرتفع خواهد شد.

 

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر برداشت محصول از دشت میناب 35 میلیارد تومان است که براساس مطالعات و اجرای شبکه های آبیاری در میناب این میزان به 200 میلیارد تومان ارزش افزوده افزایش می یابد.

 

 

حیدری پوری ادامه داد: از محل اعتبارات استانی 300 هکتار از اراضی جغین، 150 هکتار در بخش زیارتعلی، 400 هکتار در شمیل، 100 هکتار در رویدر، 100 هکتار در برآفتاب، 100 هکتار در سیرمند در دست عملیات تسطیح و نوسازی می باشند همچنین 500 هکتار از اراضی نخیلات فین با مشارکت بهره برداران در دست اجرا است.

 

 

وی با اشاره به ارائه الگوی کشت و تنوع محصول در استان اظهار کرد: هر ساله در فصل برداشت با انبوه محصول و عدم خرید مواجهه هستیم که تا حدودی القای سیاست گذاری و تغییر رویه ارائه شده که در صورت اجرای آن از سوی کشاورزان در سال زراعی بین 30 تا 50 درصد موفق خواهیم بود.

 

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان تصریح کرد:در حوزه بازاریابی برای محصول خرما به دنبال جلب توجیه گروههای اقتصادی کشورهای روسیه و ترکیه به این محصول هستیم که در صورت موفقیت بتوان محصولات جالیزی در فصل کاشت نیز صادر کنیم.

 

وی با بیان اینکه همزمانی برداشت تهدید بزرگی برای محصولات کشاورزی است، افزود:تولید گلخانه ای سایر استان ها در زمان خارج از فصل کشت رقیبی جدی برای محصولات جالیزی استان هرمزگان به شمار می رود.

 

حیدری پوری با اشاره به اینکه کشت محصول ذرت بالغ بر 18 هزار متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می کند، گفت:برای کاهش در مصرف آب کاشت آزمایشی نشاء ذرت به جای بذر ذرت استفاده می شود و استفاده از سامانه نوین آبیاری ذخیره سازی آب در سطح زیر کشت انجام شود.

 

وی با بیان اینکه هندوانه  بهترین محصول برای تولید در بازده زمانی مهر ماه تا شب یلدا است، اظهار کرد:هیچ محصولی در عرض سه ماه نمی توان کاشت و برداشت کرد و هندوانه بهترین محصول برای شمال دشت میناب و دشت جگین است.

 

 

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان یادآور شد:در حوزه اجرای طرح های نوین آبیاری بالغ بر 244 طرح آبیاری در سه هزار هکتار از سطح استان با پراکنش 12 شهرستان در دست اجرا است.

 

وی تصریح کرد:14 عنوان پروژه برای هفته  دولت پیش بینی می شود که افتتاح پروژه های شاخص تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی بندرعباس، میناب و رودان در دست است همچنین اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار و کاشت گونه های گیاهی در سال 94 در حال اقدام است.

 

 

حیدری پپوری ادامه داد: در راستای بهره برداری و مشارکت مردم شش تعاونی روستایی و 76 هکتار کشت متراکم  همچنین چهر مرغداری در شهرستان های سیریک، پارسیان، جاسک و بستک به بهره برداری می رسد.

 

وی تاکید کرد: در حوزه ماکیان در بلدرچین، بوقلمون و شتر مرغ سرانه مصرف را داریم اما تولید مشخص و قابل اتکایی وجود ندارد لذا به سرمایه گذاران توصیه می شود به جای احداث واحدهای مرغداری به دنبال پرورش ماکیان دیگر باشند.

 کنجد و کلزا جایگزین الگوی کشت تک محصولی می شوند

 

سعید مدرس،معاون بهبود تولیدات  گیاهی سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال های گذشته طرح الگوی کشت برای شهرستان  با محصول زیر کشت در نظر گرفته می شد، گفت:اکثر کشاورزان از این طرح تبعیت نمی کردند و با شکست روبرو شد که با افزایش تولید، کاهش تقاضا و کاهش شدید قیمت روبرو بود و اکثر کشاورزان متضرر می شدند.

 

 

وی افزود: طرح اصلاح الگوی کشت با سه هدف خروج از تک محصولی، افزایش درآمد کشاورز و متعادل عرضه و تقاضا ارائه شد.

 

مدرس اظهار کرد: برای اولین بار در استان چهار هزارو 100 کیلوگرم بذر کنجد و پرداخت 50 درصد یارانه بذر کنجد پرداخت شد تا بدین وسیله جایگزین سطح زیر کشت ذرت شود و با اصلاح الگو و تنوع کشت توسعه داده شود.

 

وی با بیان اینکه 95 درصد روغن مصرفی کشور وارد می شود،تصریح کرد:افزایش سطح زیر کشت کلزا اقدام دیگری برای تنوع کشت است که بدین وسیله میزانی از روغن مصرفی کشور در داخل تولید می شود.

 

معاون بهبود تولیدات  گیاهی خاطر نشان کرد:با هماهنگی های انجام شده با وزارتخانه در زمان برداشت محصول کنجد و کلزا واردات این محصولات ممنوع می شود تا بازار مناسب برای آن فراهم شود.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد