رهایی10 هزاررهکتار از اراضی دشت میناب از خشکسالی/کنجد و کلزا جایگزین کشت تک محصولی می شوند
+ پ -
رهایی۱۰ هزاررهکتار از اراضی دشت میناب از خشکسالی/کنجد و کلزا جایگزین کشت تک محصولی می شوند

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان بیان کرد:براساس با کارشناسی حوزه بیولوژیک و زراعت باغبانی معضل ۱۰ هزار هکتار از اراضی مرکزی، جنوبی و شمالی دشت میناب با اعتباری بالغ بر ۳۶۵ میلیارد تومان مرتفع خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ناصر حیدری پوری، مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان در نشستی خبری با بیان اینکه جهاد کشاورزی در حوزه اعتبارات نقش آفرینی صحیحی ندارد، گفت:اغلب پروژها به صورت مجزا و پراکنده تعریف می شود و هماهنگی لازم میان بخش ها وجود ندارد که این امر باعث می شود آسیب پروژه ها بیشتر از فواید آن باشد.

 

 

وی با اشاره به اینکه پروژه های شاخص سالهای گذشته به صورت پراکنده و جزیره ای اجرا شدند که کارایی لازم را نداشته است،اظهار کرد:با تلفیق اعتباران از محل اعتبارات استانی و ملی به دنبال ارائه راهکار مناسب و اجرایی هر چه بهتر پروژه های حوزه جهاد کشاورزی هستیم.

 

 

حیدری پوری افزود: یکی از دستاوردهای موثر جهاد در سال ۹۴ دستیابی به برنامه استراتژیک و دستیابی به برنامه های مطلوب است که با تلفیق منابع اعتباری اثر بخش خواهد شد.

 

 

وی تصریح کرد:اعتبارات استانی جهاد کشاورزی از ۶ درصد سال گذشته به ۹ درصد  و اعتبارات ملی از ۱ درصد به ۲/۵ درصد افزایش یافته است که با این منبع اعتبارات به دنبال هدفگذارایی برای رفع بخشی از مشکلات استان هستیم.

 

 

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه در حوزه بیولوژیک و زراعت باغبانی اقدامات موثری در دست انجام است، بیان کرد:مصونیت دشت ها از کمبود آب و خشکسالی از اهداف این حوزه است که برا ین اساس با کارشناسی معضل ۱۰ هزار هکتار از اراضی مرکزی، جنوبی و شمالی دشت میناب با اعتباری بالغ بر ۳۶۵ میلیارد تومان مرتفع خواهد شد.

 

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر برداشت محصول از دشت میناب ۳۵ میلیارد تومان است که براساس مطالعات و اجرای شبکه های آبیاری در میناب این میزان به ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده افزایش می یابد.

 

 

حیدری پوری ادامه داد: از محل اعتبارات استانی ۳۰۰ هکتار از اراضی جغین، ۱۵۰ هکتار در بخش زیارتعلی، ۴۰۰ هکتار در شمیل، ۱۰۰ هکتار در رویدر، ۱۰۰ هکتار در برآفتاب، ۱۰۰ هکتار در سیرمند در دست عملیات تسطیح و نوسازی می باشند همچنین ۵۰۰ هکتار از اراضی نخیلات فین با مشارکت بهره برداران در دست اجرا است.

 

 

وی با اشاره به ارائه الگوی کشت و تنوع محصول در استان اظهار کرد: هر ساله در فصل برداشت با انبوه محصول و عدم خرید مواجهه هستیم که تا حدودی القای سیاست گذاری و تغییر رویه ارائه شده که در صورت اجرای آن از سوی کشاورزان در سال زراعی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد موفق خواهیم بود.

 

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان تصریح کرد:در حوزه بازاریابی برای محصول خرما به دنبال جلب توجیه گروههای اقتصادی کشورهای روسیه و ترکیه به این محصول هستیم که در صورت موفقیت بتوان محصولات جالیزی در فصل کاشت نیز صادر کنیم.

 

وی با بیان اینکه همزمانی برداشت تهدید بزرگی برای محصولات کشاورزی است، افزود:تولید گلخانه ای سایر استان ها در زمان خارج از فصل کشت رقیبی جدی برای محصولات جالیزی استان هرمزگان به شمار می رود.

 

حیدری پوری با اشاره به اینکه کشت محصول ذرت بالغ بر ۱۸ هزار متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می کند، گفت:برای کاهش در مصرف آب کاشت آزمایشی نشاء ذرت به جای بذر ذرت استفاده می شود و استفاده از سامانه نوین آبیاری ذخیره سازی آب در سطح زیر کشت انجام شود.

 

وی با بیان اینکه هندوانه  بهترین محصول برای تولید در بازده زمانی مهر ماه تا شب یلدا است، اظهار کرد:هیچ محصولی در عرض سه ماه نمی توان کاشت و برداشت کرد و هندوانه بهترین محصول برای شمال دشت میناب و دشت جگین است.

 

 

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان یادآور شد:در حوزه اجرای طرح های نوین آبیاری بالغ بر ۲۴۴ طرح آبیاری در سه هزار هکتار از سطح استان با پراکنش ۱۲ شهرستان در دست اجرا است.

 

وی تصریح کرد:۱۴ عنوان پروژه برای هفته  دولت پیش بینی می شود که افتتاح پروژه های شاخص تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی بندرعباس، میناب و رودان در دست است همچنین اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار و کاشت گونه های گیاهی در سال ۹۴ در حال اقدام است.

 

 

حیدری پپوری ادامه داد: در راستای بهره برداری و مشارکت مردم شش تعاونی روستایی و ۷۶ هکتار کشت متراکم  همچنین چهر مرغداری در شهرستان های سیریک، پارسیان، جاسک و بستک به بهره برداری می رسد.

 

وی تاکید کرد: در حوزه ماکیان در بلدرچین، بوقلمون و شتر مرغ سرانه مصرف را داریم اما تولید مشخص و قابل اتکایی وجود ندارد لذا به سرمایه گذاران توصیه می شود به جای احداث واحدهای مرغداری به دنبال پرورش ماکیان دیگر باشند.

 کنجد و کلزا جایگزین الگوی کشت تک محصولی می شوند

 

سعید مدرس،معاون بهبود تولیدات  گیاهی سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال های گذشته طرح الگوی کشت برای شهرستان  با محصول زیر کشت در نظر گرفته می شد، گفت:اکثر کشاورزان از این طرح تبعیت نمی کردند و با شکست روبرو شد که با افزایش تولید، کاهش تقاضا و کاهش شدید قیمت روبرو بود و اکثر کشاورزان متضرر می شدند.

 

 

وی افزود: طرح اصلاح الگوی کشت با سه هدف خروج از تک محصولی، افزایش درآمد کشاورز و متعادل عرضه و تقاضا ارائه شد.

 

مدرس اظهار کرد: برای اولین بار در استان چهار هزارو ۱۰۰ کیلوگرم بذر کنجد و پرداخت ۵۰ درصد یارانه بذر کنجد پرداخت شد تا بدین وسیله جایگزین سطح زیر کشت ذرت شود و با اصلاح الگو و تنوع کشت توسعه داده شود.

 

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد روغن مصرفی کشور وارد می شود،تصریح کرد:افزایش سطح زیر کشت کلزا اقدام دیگری برای تنوع کشت است که بدین وسیله میزانی از روغن مصرفی کشور در داخل تولید می شود.

 

معاون بهبود تولیدات  گیاهی خاطر نشان کرد:با هماهنگی های انجام شده با وزارتخانه در زمان برداشت محصول کنجد و کلزا واردات این محصولات ممنوع می شود تا بازار مناسب برای آن فراهم شود.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff