منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
شناسه خبر: 306038
گروه :خبر
xxxxx
 

به بهانه 29 فروردین ماه؛

۱۰ قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره با حرکت در کنار نیروهای خودجوش و مردمی، در تنگ ناهای دشوار مسیر پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی تاکنون، به عنوان یکی از ستونهای اصلی و قابل تکیه برای نظام جمهوری اسلامی ایفای نقش کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ وقتی نام ارتش را می شنویم در اولین نگاه، دلیری مردان بی ادعایی مقابل چشمانمان ظاهر می شود که همواره با ایستادگی در خط مقدم خون پاک خود را تقدیم اسلام و میهن کردند.ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره با حرکت در کنار نیروهای خودجوش و مردمی، در تنگ ناهای دشوار مسیر پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی تاکنون، به عنوان یکی از ستونهای اصلی و قابل تکیه برای نظام جمهوری اسلامی ایفای نقش کرده اند.

 

به بهانه فرا رسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی نگاهی داریم به چند تن از شهدای قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران که نماد دالوری و شجاعت این مرز و بوم بودند.

 

شهید سرلشکر  محمدولی قرنی

شهید قرنی سال 1292 خورشیدی، در خانوادهای مذهبی به دنیا آمد وی شخصیتی بود که نه تنها در تثبیت موقعیت ارتش در نظام جمهوری اسلامی نقش کلیدی داشت بلکه با شهامت و ایستادگی در مقابل طرحهایی که در جهت فروپاشی ارتش مطرح میشد که در پشت این قضیه دست آمریکا بود، به ارتش هویت داد و به همین خاطر خاری در چشم دشمنان شد و او را به شهادت رساندند.

سپهبد سیدمحمد ولی قرنی در دوران خدمت خود خدمات درخشانی را از خود به نمایش گذاشته است و مشاغل مهمی همچون کفیل فرمانده گردان 2 هنگ 4 توپخانه، فرمانده گردان 105، رئیس رکن دوم ستاد مرکز تعلیماتی آمادگاه، فرمانده پارک توپخانه لشکر 2 ، رئیس رکن سوم لشکر 2 مرکز، رئیس ستاد لشکر 2، معاون اداره دوم سررشته داری ارتش، فرمانده تیپ مستقل رشت، رئیس رکن دوم و معاون ستاد ارتش را برعهده گرفته است. ترور شهید سرلشکر محمدولی قرنی به گروهک تروریستی فرقان نسبت داده شده و این گروهک نیز مسئولیت این جنایت بزرگ را به گردن گرفته است.

 

امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

وی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین سال در بخش های مختلف ارتش به ویژه در غرب کشور به پاسداری از کشور پرداخت و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقالبی در ارتش تالشی گسترده داشت.

 

وی در مهر ماه سال ۱۳۶۰ به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد که در این منصب، فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات های پیروزمند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت؛ عملیاتی که سرنوشت جبهه های اسلام علیه کفر را به پیروزی رقم زد و روند جنگ تحمیلی را در مسیر پیروزی ارتش اسلام قرار داد. او همچنین نقش به سزایی در همکاری و نزدیکی ارتش و سپاه داشت.

شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ در حالی که به قصد عزیمت به محل کار خود از منزل خارج شده بود مورد سوء قصد یکی از اعضای گروهک تروریستی منافقین قرار گرفت و امیر سرافراز ارتش اسلام  پس از عمری مجاهدت در راه خدا به فیض عظیم شهادت نایل آمد.

امیر سرتیپ شهید احمد کشوری

شهید کشوری در تیرماه 1332 در خانواده ای متوسط به دنیا آمد وی چنان مبارزه با کفر را با زندگی خود عجین کرده بود که دیگر هیچ چیز و هیچکس برایش کوچکترین مانعی نبود.شهید کشوری همواره برای وحدت هرچه بیشتر دو قشر پاسدار و ارتشی می کوشید؛ چنانکه مسئولین هماهنگی، و حفظ غرب کشور را مرهون او می دانستند.

او می گفت: تا آخرین قطره خون برای اسلام و اطاعت از ولایت فقیه خواهم جنگید و از این مزدوران کثیف که سرهای مبارک عزیزانم (پاسداران) را نامردانه بریدند، انتقام خواهم گرفت. بلاخره در روز پانزدهم آذرماه 1359 نیایش های شبانه اش به درگاه احدیت مورد قبول واقع گردید و در حالی که از یک ماموریت بسیار مشکل اما پیروز باز می گشت، در دره «میناب» ایلام مورد حمله نابرابر و ناجوانمردانه هواپیماهای مزدوان بعثی قرار گرفت و در حالی که هلی کوپترش در اثر اصابت راکت های دو میگ به شدت در آتش می سوخت، آن را تا مواضع خودی رساند و آنگاه در خاک وطن سقوط کرد و شربت شیرین شهادت را مردانه نوشید.

شهید یوسف کالهدوز

در روز اول دیماه 1325 در شهرستان «قوچان» متولد شد وی در زمینه تبلیغ اسلام در ارتش، انواع فعالیت های را انجام میداد و با سقوط رژیم، تسخیر پادگان ها به دست مردم و اعلام همبستگی ارتش با مردم، شهید کالهدوز که مرد میدان دار عرصه عشق بود در پی آن شد که با تمامی نیرو از این ثمره گران بها نگاهبانی کند.

وی با اراده ای خلل ناپذیر، شب و روز از وسایل، ابزار و ادوات پادگان ها حفاظت می‌کرد و در دستگیری سران رژیم، نقش مؤثری داشت و در زمانی که عده ای دم از انحلال ارتش میزدند ایشان سخت مخالفت کرد و با اطاعت از فرمان حضرت امام (ره)، کار سازمان بخشیدن به ارتش را برعهده گرفت.

سال 1360 به هنگامی که با دیگر سرداران اسلام و حدود یک صد تن از رزمندگان اسلام از جبهه های جنوب به تهران بر می گشت، بر اثر سانحه هوایی در منطقه کهریزک تهران به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

سرلشکر خلبان عباس دوران

عباس دوران۲۰ مهر ماه سال ۱۳۲۹ در شهرستان شیراز در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود خلبان شهید عباس دوران همواره در عملیات جنگی پیشقراول بود.

وی در سحرگاه روز ۳۰ تیر ماه سال ۱۳۶۱ که لیدری دسته پرواز را به عهده داشت، به قصد ضربه زدن به شبکه دفاعی و امنیتی نفوذ ناپذیر مورد ادعای صدام به پنج نفر از زبده ترین خلبان نیروی هوایی در حالی که هنوز ستیغ آفتاب ندمیده بود، با اراده ای پولادین به پالایشگاه«الدوره» یورش بردند و چندین تن بمب هواپیماهای خود را بر قلب دشمن حاکمان جنگ افروز عراق ریختند.

پس از نمایش قدرت و شکستن دیوار صوتی در آسمان بغداد، هنگام بازگشت، هواپیمای لیدر مورد اصابت موشک دشمن واقع شد و شهید دوران اگر چه اجازه ترک هواپیما را به همرزم خلبانش«ستوان یکم منصور کاظمیان» در عقب کابین داد، اما خود به رغم اینکه می توانست با استفاده از چتر نجات سالم فرود آید، صاعقه وار خود و هواپیمایش را بر متجاوزان کوبید و بدین ترتیب مانع از برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها به ریاست صدام در بغداد شد.

 

شهید عباس بابایی

عباس بابایی، در سال ۱۳۲۹ در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود وی با دارا بودن تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی چنان درخشید که شایستگی فرماندهی وی محرز و در تاریخ 7/5/1360، فرماندهی پایگاه هشتم هوایی بر عهده او گذاشته شد.

 

او با روحیه شهادت طلبی به همراه شجاعت و ایثاری که در طول سالها، در جبهه های نور و شرف به نمایش گذاشت، صفحات نوین و زرینی به تاریخ دفاع مقدس و نیروهای هوایی ارتش نگاشت و با بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، قسمت اعظم وقت خویش را در پرواز های عملیاتی و یا قرارگاه ها و جبهه های جنگ در غرب و جنوب کشور سپری کرد و تنها از سال ۱۳۶۴ تا هنگام شهادت، بیش از ۶۰ مأموریت جنگی را با موفقیت کامل به انجام رسانید.

تیمسار عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه سال 1366 پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در آسمان خطوط مرزی هدف گلوله های تیربار ضد هوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله به شهادت رسید.

 

حسین  خلعتبری

حسین خلعتبری مکرم در سال 1328 در روستای بصل کوه شهرستان رامسر، دیده به جهان گشود وی در خلال جنگ تحمیلی در بین بعثیون به حسین ماوریک شکارچی ناوهای اوزای عراقی معروف شده بود و برای او و یا پیکرش، جایزه تعیین کرده بودند. شخصی که مهارت او در خلبانی و شلیک موشک ماوریک (نوعی موشک هوا به سطح)در نیروی هوایی شهره بود مدتی از جنگ گذشته بود که خلتعبری برای دفاع از حقوق ایران که درگیر جنگی ناخواسته شده بود، به عنوان نماینده ویژه ایران در دادگاه بین المللی الهه حضور می یابد تا در برابر دولتمردان غربى و عربى، از حقوق کشور عزیزمان دفاع کند و در این امر خطیر با ابتکار عملى که در آن جا بروز داد، حقانیت ایران را در جنگ ثابت کرد.

تاسیسات نفتی، یگان هاى دریایی، پل الاماره و پالایشگاه کرکوک بارها توسط او مورد حمله و تخریب قرار گرفت که تنها قسمتی از دلاوری های این مرد بزرگ است قهرمان جنگ های دریایی در یکم فروردین ماه سال 1364، برای همیشه خاموش میشود و به معراج ابدی رفت.

امیر سرتیپ شهید ابوالفضل شبان

 

شهید ابوالفضل شبان فرزند عباس در مورخه 1339/10/1 در شهرستان اراک دیده به جهان گشود. شهید آنقدر با پرسنل تحت امر خود در عین جدی بودن، با ملاطفت و  نرم خویی برخورد می کرد که نزدیکان و یاران او خصوصا هم دوره ای هایش به او لقب عمو شبان داده بودند.

وی افسری نمونه، فرماندهی شجاع و رزمنده ای اسوه برای دیگران بود؛ به طوری که هر کس با او برخورد می کرد روحیه صدر اسلامی و ایمان راسخش وی را جذب می کرد.

وی علیرغم اینکه براثر گلوله خمپاره دشمن زخمی بود، ولی با حال مجروح در جبهه حاضر می شد و حاضر نبود که در منزل استراحت کند تا اینکه سرانجام، این فرمانده شجاع گردان شهادت لشکر 77 پیروز خراسان در مورخه 1365/10/2 بر اثر انفجار مین، در میدان مین دشمن در منطقه سومار به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

شهید سرلشکر منصور ستاری خواص

 

شهید ستاری در تاریخ 1327/5/30 در روستای ولی آباد از توابع شهرستان ورامین متولد شد مدیریت شهید ستاری در مقام فرماندهی نیروی هوائی مدیریتی کارا بود و هدایت، نظارت و کنترل دقیق امور از رموز موفقیت او بود ، او هرگاه مسئولین را در اجرای دستورات خود ناتوان می دید، شخصا دستور صادره را در مقابل چشم مرئوسین انجام می داد تا اجرائی بودن دستور صادره را به آنان تفهیم نماید و به این وسیله مرئوسین را مجاب به اجرای دستورات می نمود.

295_635912370946406857_m

تأسیس دانشگاه علوم و فنون هوائی، تکمیل و عملیاتی نمودن بیمارستان 600 تخت خوابی نهاجا ، تأسیس پروژه هواپیما سازی اوج، ساخت هواپیمای پرستو، بهینه سازی رادارهای نهاجا، ساخت و تولید بمب ها و موشک های هدایت شونده، ارائه طرح ساخت رادار ملی و خرید هواپیماهای اف-7، میگ -29، سوخوی-24 و ده ها پروژه آفندی و پدافندی که امروز نقش راهبردی را در نیروی هوائی دارد، همه از آثار به جا مانده ازاین شهید والا مقام می باشد.

سرتیپ دوم شهید حسین شهرامفر

سال 1326 کودکی از تبار یاران و یاوران خمینی کبیر(ره) دیده به جهان گشود در سال 1357 در زمان حکومت نظامی نیز شهرام فر شور و شوق فراوانی در همکاری با مردم از خود نشان داد و با پیروزی انقلاب ماموریت های جنگی خود را در غرب کردستان به عنوان داوطلب علیه دشمنان امام خمینی (ره) انجام داد و ضمن فعالیت در واحد عقیدتی سیاسی تیپ در مقابل ضدانقلاب و بعثیان مبارزه نمود.

در پاییز سال 1360 نیروهای سپاه و ارتش تصمیم می گیرند با استفاده از تاکتیک های غافلگیرانه اقدام به پاکسازی جاده بانه – سردشت کنند و این عملیات در طی چند مرحله انجام شد و پس از پاکسازی بلافاصله اقدام به ایجاد پایگاه و تثبیت موقعیت شد اگر چه در این عملیات میزان تلفات نیروهای خودی در مقابل با عناصر دشمن بسیار کم بود، اما متاسفانه تعدادی از نیروها به شهادت رسیدند که از آن جمله می توان به افسر لایق، مومن، شجاع و کاردان شهید حسن شهرامفر اشاره نمود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است