منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۶
شناسه خبر: 351907
گروه :خبر
photo_2016-09-11_12-18-22

صنعت و تولید داخلی یکی از پایه های اصلی و اساسی اقتصاد هر کشوررا تشکیل می دهد و بر مردم و مسئولان هر جامعه ای است تا با حمایت از تولیدات داخلی پایه های اقتصاد کشور را تقویت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، سال هاست که بازار ایران در قبضه کارخانه های چینی قرار گرفته است. اجناس بی کیفیت چینی، سبب کسادی بازار محصولات تولیدی صنایع کوچک و بزرگ داخلی شده است.

تولیدات چینی غیر استاندارد وتقلبی که گاه نام شرکت های معتبر را بر محصولات تولیدی خود گذاشته اند بازار کوچکترین قطعات لوازم خودرو، اجناس لوکس، پوشاک، تا لوازم تحریر مدارس و سنگ قبر و مصالح ساختمانی وغیره را در اختیار گرفته و آسیب های جبران ناپذیری به صنایع تولیدی و اقتصاد پایه کشور وارد کرده اند.

بسیاری از کارخانه ها به دلیل ناتوانی در رقابت با این محصولات که با وجود فراوانی و قیمت بسیار نازل در تمامی کشور پخش شده است ورشکست شده و کارگران این مجموعه های تولیدی به جمع افراد بیکار جامعه افزوده شده اند.

امروز وارد هر بازار در هر شهر از کشور که می شوید می توانید انواع و اقسام اجناس بی کیفیت و متنوع خارجی را که بسیاری از آن ها نیز چینی هستند مشاهده کنید؛ در حالیکه تشخیص اصل و تقلبی بودن آن ها ازهم برای خریدار به سادگی امکان پذیر نیست ودر این میان فروشندگان نیز از این بی اطلاعی خریداران سوء استفاده کرده و با تبلیغات دروغین از اصل بودن آن ها سخن می گویند.

زیاده خواهی و تنوع طلبی بسیاری از مردم در لطمه زدن به اقتصاد کشور نیز غیر قابل انکار است. برخی از افراد ناآگاه با دیدن اجناس پررنگ و لعاب و بی کیفیت چینی، فریب تبلیغات دروغ ماهواره ها و فروشندگان را خورده و این اجناس را به عنوان اصل و به تعداد زیاد خریداری می کنند و به این شکل تولیدات داخلی در یپچ و تاب روزگاردر انبارها خاک می خورند یا به مرور از چرخه تولید خارج می شوند.

عدم نظارت کافی مسئولان و بی توجهی به افزایش کالای قاچاق، افزایش کالاهای بی کیفیت چینی در بازارهای داخلی، وجود مشکلات بسیار درمسیرتولید و صنایع تولیدی کوچک و بزرگ، سبب شده تا وجود آرم استاندارد بر روی برخی کالاها نیز در تشویق مردم به خرید کالای ایرانی تاثیر چندانی نداشته باشد.

اگر چه در این میان یک شکل بودن، نداشتن تنوع، به روز نبودن تولیدات داخلی و در برخی موارد کیفیت پایین اجناس ایرانی از علل مهم گرایش خریداران به اجناس متنوع خارجی است.

با این وصف جیب دلالان و قاچاقچیان کالا هر روز پرتر و کارخانه های تولیدی چینی پررونق تر می شوند و کارگران هموطن با از میان رفتن فرصت های شغلی به جمع بیکاران افزوده می شوند.

به گفته تمامی کارشناسان اجتماعی و روانشناسان معضل بیکاری از بزرگترین علل روی آوردن افراد به اعتیاد و موارد مشابه و افزایش بزه های اجتماعی است.

و اما آنچه در این میان بسیار با اهمیت است و نباید نادیده گرفته شود وجود زنان به عنوان پشتوانه های اقتصادی جامعه  و ستون های اصلی خانواده است. زنان در خط مقدم مدیریت اقتصادی خانواده و تصمیم گیرنده اصلی در نوع و نحوه مصرف تمامی مایحتاج خانواده می توانند با استفاده بهینه از تولیدات داخلی از اسراف وهمچنین ضربه های اقتصادی به تولید ملی جلوگیری کنند.

در این راستا استفاده از بسترهای فرهنگی در گسترش اقتصاد مقاومتی با بهره گیری از تولیدات داخلی و کاهش مصرف اجناس خارجی بی کیفیت و چینی می تواند در این مهم بسیار مثمر ثمر واقع شود.

از دیگر مواردی که به فرهنگ جامعه بستگی دارد رعایت قوانین توسط بازاریان در تهیه و توزیع اجناس، پرهیز از فروش اجناس قاچاق، پرهیز از تبلیغات کاذب توسط برخی رسانه ها و بیان حقیقت توسط فروشندگان به خریداران است تا خریدار با آگاهی کامل بتواند اجناس مورد نیاز خود را انتخاب کند.

بیان حقیقت، نه تنها به فرهنگ اجتماعی بستگی دارد بلکه از موارد مهم توصیه شده در دین مبین اسلام است که رعایت نکردن آن علاوه بر از میان رفتن اعتماد مشتریان به فروشندگان از نظر دینی نیز در قالب شخصیت مسلمانی و انسانی نمی گنجد.

راه اندازی کمپین ها و پویش های مردمی در حمایت از تولیدات داخلی اگر چه امری بسیار معقول و پسندیده است اما باید هر کدام از ما به عنوان یک ایرانی بپذیریم که تک تک ما در مقابل آینده فرزندان و پایداری استقلال کشور مسئول هستیم و آگاه باشیم که این استقلال و پایداری اقتصادی تنها با رعایت اصول اولیه اعتماد دو طرفه تولید کننده و مصرف کننده در سایه  اقتصاد مقاومتی افزایش تولیدات داخلی با کیفیت، استفاده از تولیدات داخلی و دوری از تجمل گرایی و ظاهر بینی و در نهایت و به عنوان مهمترین اصل «حمایت مسئولان» امکان پذیر خواهد بود.

چه زیباست در آغاز این راه و اولین گام های بلند حمایت از اقتصاد داخلی، در آستانه بازگشایی مدارس، حمایت از تولیدات داخلی را با تهیه لوازم التحریر و نیازهای دانش آموزان برداشته و ضمن آموزش به کودکان در حمایت از تولیدملی از لوازم التحریر و البسه تولید داخلی خرید کنیم.

انتهای پیام/ش

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است