منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۹
شناسه خبر: 226770
گروه :خبر
IMG15534098

در سال ۱۳۲۲ در جریان حج تمتع یکی از حجاج ایرانی به نام «ابوطالب یزدی» در حین انجام طواف در مسجدالحرام دچار حالت تهوع شده و ماموران عربستان او را دستگیر کردند و دادگاهی در این کشور او را به اتهام تلاش برای آلوده کردن خانه خدا محاکمه و به اعدام محکوم کرد.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ تازه سرا منتشر کرد؛ ۱- اعدام زائر ایرانیدر سال ۱۳۲۲ در جریان حج تمتع یکی از حجاج ایرانی به نام «ابوطالب یزدی» در حین انجام طواف در مسجدالحرام دچار حالت تهوع شده و ماموران عربستان او را دستگیر کردند و دادگاهی در این کشور او را به اتهام تلاش برای آلوده کردن خانه خدا محاکمه و به اعدام محکوم کرد.

سفارت ایران نیز که پاسخ سعودی ها را غیرمنطقی می دید تاکید کرد تا وقتی که جان و حیثیت ایرانیان در عربستان محفوظ نباشد و دولت عربستان عذرخواهی نکند، ایران روابط خود را با عربستان قطع خواهد کرد و در سیاست خود نسبت به عربستان تجدیدنظر خواهد کرد. بدین ترتیب ایران حدود چهار سال از فرستادن زائران ایرانی به سفر حج خودداری کرد تا اینکه در سال ۱۳۲۶ هیات حسن نیتی از طرف عربستان سعودی جهت تجدید روابط به تهران سفر کرد و زمینه از سر گیری سفر اتباع ایرانی به عربستان فراهم شد.

۲- کشتار حجاج ایرانی

در تابستان سال ۱۳۶۶ در جریان مراسم «برائت از مشرکین» که از سوی حجاج ایرانی در شهر مکه مکرمه برگزار می شد، پلیس عربستان با تظاهرات کنندگان ایرانی درگیر شد. در این تظاهرات ۴۰۲ نفر جان باختند که ۲۷۵ نفر از آنها ایرانی، ۸۵ نفر عربستانی و ۴۲ تن از حاجیان دیگر کشورها بودند. حدود ۶۵۰ نفر هم زخمی شدند که نزدیک به نیمی از آن ها ایرانی بودند.

این حادثه اعتراض شدید کشورمان را به دنبال داشت و امام خمینی (ر) با صدور پیامی این حادثه را «لکه ننگی بر دامن حکومت سعودی» دانست که «تا قیام قیامت با آب زمزم و کوثر پاک نمی شود.»

چند روز بعد از حادثه، در تهران معترضان خشمگین به سفارت عربستان حمله کردند که تیرگی روابط دو کشور را به اوج خود رساند. کمتر از یک سال بعد، در اردیبهشت ۱۳۶۷ عربستان اقدام به قطع یکجانبه مناسبات سیاسی با جمهوری اسلامی ایران کرد و این قطع رابطه حدود سه سال به طول انجامید، سه سالی که طی آن اعزام حجاج ایرانی به سفر حج تمتع انجام نمی شد.

سرانجام در اسفند ۱۳۶۹ و پس از چند نوبت دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان، دو کشور بیانیه مشترکی رد زمینه برقراری مجدد روابط سیاسی منتشر کردند و از سال ۱۳۷۰ اعزام حجاج ایرانی به عربستان از سر گرفته شد.

۳- تعرض به حجاج نوجوان ایرانی

در جریان حج عمره در ماه هایی پایانی سال ۱۳۹۳ دو نوجوان ایرانی از سوی پلیس عربستان در فرودگاه جده مورد تعرض قرار گرفتند. به گزارش معاون وزیر امور خارجه در امور کنسولی، پارلمانی و ایرانیان به هنگام بازرسی از یک کاروان عمره ایرانی، مامورین متخلف به بهانه مشکوک شدن به دو نوجوان ایرانی، آنها را از بقیه جدا کرده و در بخش دیگری به این دو نوجوان تعرض کردند.

پس از این اتفاق نوجوانان از این جنایت پرده برداشتند و موضوع به مسئولان بعثه و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده اطلاع داده و پس از شناسایی دو مامور متخلف و انجام مقدمات قانونی طرف سعود اقدام به بازداشت ماموران متخلف کرد. اما پس از این ماجرا حج عمره تا حصول اطمینان از برقراری امنیت و سلامت حجاج ایرانی معلق شد.

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی