منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲
شناسه خبر: 259880
گروه :خبر
13940930000722_PhotoA

خبرگزاری رویترز با اشاره به بحران‌های متعددی که اروپا در سال ۲۰۱۵ شاهد آن بود، نوشت وضعیت این قاره احتمالاً در سال آینده بدتر هم خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز طی مقاله‌ای نوشت: طی سال 2015 بحران‌های زیادی در بطن اتحادیه اروپا پدید آمد و موجبات تشدید بحران‌هایی را که از قبل در این اتحادیه به وجود آمده بود، فراهم کرد.

چشم‌انداز ژئوپلتیک در سال 2015 شاهد تغییرات بسیاری بود و رهبران اروپایی آنقدر سرگرم مشکلات کشورهای خود بودند که دیگر فرصتی برای تعامل و همکاری با یکدیگر نداشتند.

رویترز در ادامه نوشت: معیارها را هر چه درنظر بگیریم، سال 2015 برای اتحادیه اروپا «سالی جهنمی» بوده و البته سال 2016 برای آن بدتر خواهد بود به ویژه در صورتیکه انگلیس این اتحادیه را ترک کرده و از آن خارج شود.

اروپا از زمان سقوط دیوار برلین در سال 1989 تاکنون مشکلات حاد و وخیمی را تجربه نکرده بود. اتحادیه اروپا در سال 1991 یعنی دو سال پس از سقوط دیوار برلین تأسیس شد و طی مدت 15 سال پس از تأسیس آن جهان شاهد گسترش این اتحادیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سمت مرزهای روسیه، اوکراین و بلاروس بود.

اما به نظر می‌رسد که پیش‌بینی‌های «ژان مونه» فرانسوی پدر و بنیانگذار اتحادیه اروپا در خصوص درگیر بحران شدن اروپا، درست از آب در آمد و تحولات سیاسی و اقتصادی ناشی از بحران پناهجویان، بدهی‌های یونان، حملات تروریستی و اقدامات نظامی روسیه در سال 2015 در قالب شوک‌هایی بر پیکره اتحادیه اروپا وارد آمدند و موجب برقراری مجدد کنترل‌های مرزی در برخی مناطق، حذف نیروهای پوپولیستی ضد اتحادیه اروپا و بروز تنش میان برخی دولت‌های اروپایی شد.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا پیش‌بینی کرده که حوزه شنگن در معرض خطر است و چنانچه مرزهای داخلی اروپا مجددا بسته شود، منطقه یورو قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود.

وی همچنین طی دوازدهمین نشست اتحادیه اروپا اعلام کرد که «بحران‌هایی که هم‌اکنون با آن مواجه هستیم ادامه خواهند داشت و بحران‌های دیگری نیز به آن‌ها افزوده خواهند شد.»

به اعتقاد نویسنده این مقاله، این اظهارنظر یونکر در تضاد با اظهارات «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان که مدعی شده بود «ما می‌توانیم از عهده آن درآییم» قرار دارد.

این در حالیست که موضع وی در خصوص مسئله مهاجرت نیز مورد تأیید اغلب شرکای اروپایی‌اش نبود و اغلب آنها بر تشدید کنترل‌های مرزی تأکید داشتند و موج مهاجرت‌ها به سوی کشورهایشان را اقدامی نامناسب ارزیابی می‌کردند و همین سیاست ریاضت اقتصادی سختگیرانه اتخاذ شده از سوی مرکل و نگرش وی در قبال روسیه بود که منجر به بروز درگیری‌هایی میان وی و شماری از نمایندگان پارلمان اروپا شد.

رویترز ادامه داد: یکی از مسائلی که خطر وخیم‌تر شدن اوضاع در سال 2016 را در پی دارد، ضعف سیاسی رهبران اصلی اروپا و مشغولیت بیش از حد آن‌ها به چالش‌ها و مشکلات داخلی کشورهایشان است است که آنها را در اتخاذ تصمیمات جمعی ناتوان کرده است.

به طور مثال ضعف اقتصادی فرانسه از نفوذ وی در اروپا کاسته است و «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس تنها به پیروزی در همه‌پرسی مربوط به خروج کشورش از اتحادیه اروپا می‌اندیشد؛ همه‌پرسی خطرناکی که اگر در آن به خروج انگلیس به عنوان دومین قدرت اقتصادی اروپا رأی مثبت داده شود، تأثیر مخرب قابل توجهی بر اعتبار بین‌المللی اتحادیه اروپا خواهد داشت.

با این وجود، چنانچه کامرون در این همه‌پرسی پیروز شود و در شرایط مطلوب انگلیس در اتحادیه اروپا باقی بماند، پیروزی وی رهبران سایر کشورها را نیز بر آن خواهد داشت که از این تاکتیک استفاده کنند.

یک مسئول اروپایی در این خصوص می‌گوید: «متأسفانه ما به پیروزی دیوید کامرون نیاز داریم اگرچه این پیروزی تمام اروپا را به خطر می‌اندازد.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی