منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۵
شناسه خبر: 249837
گروه :خبر
image319333
 

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور:

۱۹ اثر ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است

مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور: در حال حاضر 19 اثرایرانی به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است که نشان دهنده جایگاه فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران بزرگ است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ، روز گذشته در حاشیه بازدید خود از آثار تاریخی جوین گفت:ایران با داشتن یک سابقه فرهنگی و تاریخی ۱۱ هزار ساله ، یک کشور موزه محسوب می شود.

وی افزود:درهمه نفاط کشور بناهای تاریخی ارزشمندی وجود دارد که بیانگر زندگی بشر وتمدن ها در طول قرون مختلف است.

سلطانی فر بیان داشت:در حال حاضر نزدیک به ۳۲ هزار بنا ، سایت ومحوطه تاریخی در کشور شناسایی و ثبت ملی شده که از این تعداد ۱۹ اثر به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه این بناها دارای ارزش واهمیت ویژه ای است، یادآورشد: یکی از مهم ترین مفاهیمی که کشف این بناها به ما نشان می دهد، این است که ایران سرزمین صلح ادیان الهی بوده است وهمیشه در این سرزمین پیروان ادیان الهی به شیوه های مسالمت امیز در کنار هم زندگی می کردند.

وی تصریح کرد:در حال حاضر ۱۷۲ اثر کلیسا، ۱۶۱ آتشکده و تعدای اماکن مذهبی مربوط به ادیان مختلف دیگر در بین آثار ثبت شده در کشور وجود دارد.

سلطانی فربا بیان اینکه کشف این آثار نشان می دهد که ایران دارای قدمت وهویت تاریخی وتمدن دیرینه و مهد فرهنگ بوده است، گفت:این بناهای تاریخی به شدت مورد توجه گردشگران داخلی وخارجی قرار گرفته است به طوری که در ۲ سال گذشته شاهد رشد قابل توجه ورود گردشگران خارجی به ایران بوده ایم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد:در طول ۲ سال گذشته علی رغم اینکه رشدگردشگران در دنیا ۴٫۶ درصد ، در اروپا ۳ درصد ودر آسیا ۵ درصد بوده ،ما شاهد رشد ۱۲ درصدی ورود گردشگران به ایران بوده ایم که این میزان سه برابر میانگین رشد ورود گردشگران در دنیا است.

وی با اشاره به اینکه در فضای پسا تحریم علی‌رغم رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف، شاهد رونق بخش گردشگری هستیم ، گفت : در حال حاضر حوزه گردشگری فرصتی یرای حضور سرمایه گذاران خارجی وداخلی، محسوب می شود.

سلطانی فر افزود:ما خودرا برای ورود حجم سنگینی از گردشگران خارجی آماده کرده ایم که امیدواریم با فراهم کردن امکانات بتوانیم این فرایند را مدیریت کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص بازسازی مجموعه آق قلعه جوین گفت: با کمک های مسئولین استان وبا اعتباری که در اختیار اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان قرار می گیرد امیدوار هستیم که بتوانیم این مجموعه را هرچه سریع تر بازسازی کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی