منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۳
شناسه خبر: 240262
گروه :خبر
13940819000886_PhotoA
 

با شکست محاصره فرودگاه نظامی «کویرس»

۱۰۰ کیلومتر مربع از شرق حلب سوریه آزاد شد

شکسته شدن محاصره فرودگاه نظامی حلب، می‌تواند مقدمه حرکت برای آزادسازی شهر بزرگ و مهم «الباب» در شرق حلب را فراهم کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ظهر سه‌شنبه (10 نوامبر) ارتش سوریه و مقاومت لبنان، حصر نزدیک به سه ساله داعش بر فرودگاه نظامی کویرس در شرق حلب را شکستند.

قطعا مرحله بعد از شکست حصر کویرس، مانند قبل از آن نخواهد بود. تروریست‌های داعش و النصره در حلب و شمال آن باید منتظر گسترش دایره عملیاتی ارتش و مقاومت لبنان باشند.

روزنامه الاخبار در گزارشی از تاثیر پایان محاصره نظامی این فرودگاه نوشت که «شکست حصر کویرس مانند عملیات دو سال گذشته ارتش سوریه برای شکستن حصر از زندان مرکزی حلب (در ماه می 2014- اردیبهشت 93) بود؛ نه به دلیل شدت درگیری، بلکه به دلیل اینکه هر دو عملیات، اثری محوری بر ادامه عملیات نظامی در ریف حلب دارند».

همانطور که آزادی زندان مرکزی حلب از محاصره تروریست‌ها کلید مرحله جدیدی در عملیات نظامی در استان حلب شد، فرودگاه کویرس هم همین سناریو را تکرار می‌کند ولی با شدتی بیشتر و آشکارتر.

الاخبار نوشت: فرودگاه کویرس بعد از آماده شدن از حیث فنی [چرا که در این سه سال آسیب دیده است] سکویی برای آغاز و توسعه عملیات‌های نظامی در شمال و شرق حلب خواهد شد.

به گفته «الاعلام الحربی» در سوریه، مرحله آزادسازی فرودگاه کویرس از حصر داعش از آزادسازی شهر «السفیره» در جنوب حلب آغاز شد تا اینکه به روستای «رسم العبود» در شرق فرودگاه رسید. مساحت اجمالی که ارتش در ریف حلب شرقی آزاد کرده، حدود 107 کیلومتر مربع است چرا که ارتش مسیری به طول 23 کیلومتر و عرض سه تا پنج کیلومتر را باز کرد و توانست در مسیر شکست حصر از فرودگاه، سه روستای دیگر را هم آزاد کند.

اما معنای میدانی عملیات شکستن حصر از فرودگاه کویرس چیست؟

این اتفاق، مساحت امن خوبی بین نقاطی فراهم می‌کند که ارتش و مقاومت لبنان در حد فاصل «السفیره» و «کارخانه‌جات صنایع دفاعی (در جنوب حلب) تا دانشکده هوایی کویرس (در شرق حلب) بر آن متمرکز هستند. انتظار این است که این دو نقطه در کنار فرودگاه نظامی النیرب (چسبیده به فرودگاه بین‌المللی حلب در جنوب شرق استان) مثلث عملیات نظامی بزرگی را تشکیل بدهد.

الاخبار افزود: این مثلث در آینده نزدیک آزادسازی مهم‌ترین سنگرهای داعش در ریف حلب شرقی یعنی شهر «الباب» را باید در دستور کار قرار بدهد. شهر الباب نیازمند آغاز عملیات زمینی است که باید با دو عملیات دیگر هم‌زمان باشد؛ اولی از جنوب که دیرالحافر ایستگاه مهم و حتمی آن است. دومی نیز که باید مانند تیری که از چله رها شود، باید از منطقه «شیخ نجار» (در شمال شرق حلب) به سمت شمال شرقی آغاز شود… هم‌اکنون نیروی هوایی روسیه در حال زدن مواضع تروریست‌ها در دیرحافر است.

طبق این گزارش، بعید نیست که داعش برای تحت‌الشعاع قرار دادن شکستش در کویرس، بار دیگر سناریو حمله به مسیر «اثریا-خناصر» را تکرار کند.. هنوز بسیاری از منابع داعش درباره این شکست حرفی نزده‌اند و این یعنی که جنگ کویرس برای داعش هنوز تمام نشده است حال آنکه ارتش سوریه در عملیات خود در جنوب شرق و غرب حلب، نه فقط داعش بلکه همه تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهد و از نظر آن، ریف غربی و شرقی جنوب حلب، جبهه واحدی است.

نقشه حلب و موقعیت کویرس، شهر الباب، دیرحافر،السفیره و الحاضر/مشاهده اندازه بزرگ‌تر اینجا  

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است