منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵
شناسه خبر: 227450
گروه :خبر
13940714000659_PhotoL

روستای “گوا” یکی از روستاهای شرق هرمزگان در شهرستان جاسک است نه از اشتغال خبری هست و نه از بهداشت، آب سالم، راه، مسجد، کتابخانه و … مردم هیچ امیدی برای ادامه زندگی در این روستا محروم ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه فرهنگ و هنر استان هرمزگان ، روستای گوا ۴۰ کیلومتر راه خاکی و ناهموار و بیست کیلومتر آن مال رو دارد  که با وجود دور بودن از مرکز شهر و آخرین روستای شهرستان جاسک  و نداشتن جاده مناسب، هنوز زندگی در آن جریان دارد.

 

تنها دارایی این روستاییان ۲ گوسفند است و تنها مواد غذایی که آنها دارند فقط با یک کیسه آرد زندگی می کنند و زنده هستند

 

مردم این روستا با وجود این سختی ها و با کمترین و ناچیزترین امکانات همچنان به  کار و تلاش ادامه میدهند و در مقابل سختی ها مقاومت میکنند.

 

روستای گوا از فقدان پزشک و خانه بهداشت نیز رنج می برد و بسیاری از روستاییان به دلیل دسترسی نداشتن به بیمارستان، بیماریشان را فراموش می کنند مردم برای اینکه به پزشک دسترسی پیدا کنند، باید از مسیرهای صعب العبور ۲ ساعت پیاده روی کنند و یا باید  قاطر داشته باشند این مسیر را با تحمل خطرات زیاد طی کنند.

 

در دنیای امروز کودکان شهرنشین، تلویزیون را کنار گذاشته اند و دیگر برایشان جذابیتی ندارد وبه سمت تکنولوژی های جدید پیش رفته اند، اما این در حالی است که کودکان این روستا هنوز نمی دانند  تلویزیون چیست و شاید برایشان تلویزیون همان صندوق جادویی معنا بدهد.
خانه های این روستا ازسنگ، چوب درختان جنگلی ساخته شده و مردم این روستا سرمای سخت زمستان  را با کمترین امکانات می گذرانند.

اینجا خبری از امکانات دنیای مدرن نیست و سادگی، مظلومیت و محرومیت را می توان در چهره های معصوم مردمانش به روشنی دید.

اینجا جایی است که هنوز تنها گوسفندشان را برای مهمان سر می برند با این حال به دلیل نداشتن راه ارتباطی مناسب، مهمانان کمی به دیارشان سفر می کنند.

اما راه ارتباطی تنها مشکل روستاییان “گوا” نیست، اینجا آب آشامیدنی سالم نیست و از یک چاه، آب آشامیدنی خود را تامین می کنند و از همه امکانات بی شمار دنیای مدرن مردم این روستا محروم هستند.

اوج محرومیت در روستای گوا شهرستان جاسک به حدی است که با گذشت چند روز از بازگشایی مدارس، دانش‌آموزان این روستا بدون مدرسه و معلم هستند و جدال بیسوادی در این روستا فریاد می زند.

این روستا که ۱۲ دانش‌آموز ابتدایی دارد، اما با گذشت چند روز از بازگشایی مدارس هنوز دانش‌آموزان آن بدون دبستان و معلم‌ هستند و هرچه قدر بیشتر داخل روستا پیش می‌رویم، محرومیت بیشتر به چشم می‌خورد به طوری که کودکان آن در گرد و غبار محرومیت روستا فراموش شده‌اند.

این روستا با جمعیت بالغ بر۲۰ خانوار از کمترین امکانات رفاهی برخوردار است و روستانشینان چشم انتظار خدمات دستگاه‌های ذیربط هستند، روستایی که اهالی آن در کپر زندگی می‌کنند.

یکی از اهالی روستا می گوید : اگر مسئولین حتی یک کیسه آرد هم به ما بدهند ما قبول داریم ولی مسئولی سالیان سال به این روستا نمی آیند.

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی