منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۴
شناسه خبر: 211855
گروه :خبر
13940525000082_PhotoA
 

از سوی انتشارات دانشگاه تهران

یکی از روزنامه‌های عصر مشروطه باز نشر می‌شود

انتشارات دانشگاه تهران، دوره روزنامه مساوات(25 شماره تهران و 5 شماره تبریز) را در قطع رحلی بزرگ بازچاپ کرده که بزودی منتشر می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، انتشار «دوره روزنامه مساوات»، از روزنامه‌های عصر مشروطه از سوی انتشارات دانشگاه تهران با پیش‌گفتاری از غلامحسین مراقبی چاپ می‌شود.

مراقبی در سرسحن اشاره می‌کند که:

«پیامد فرمان مشروطه توسط مظفر الدین‌شاه، سرآغاز پدیداری روزنامه­‌هایی شد که شتابان پدید آمدند تا آنچه را که مدیران و پدید آورندگانشان می‌پنداشتند، با خوانندگان خود در میان بگذارند، همزمان انجمن­‌ها، روییدند و دمی دیگر نیز حزب­‌ها پدیدار شدند.

اما پیش از پرداختن به‌ نشریه مساوات، باید بنگریم به‌ ایران آن روزگار، به‌ ویژه به‌ بافت و ساختار اجتماع، فرهنگ و اقتصاد آن زمان؛ جمعیت، به‌ نوشته روزنامه­‌های آن روزگار، پانزده کرور (هفت و نیم میلیون نفر). بنگاه­‌های مالی ایرانی، مانند بانک وجود ندارند. آموزشگاه‌ها انگشت شمارند، تا آنجا که مکتب‌خانه‌ها حرف اول را می‌زنند. پوشاک همگانی سنتی است. مردم نه شناسنامه دارند و نه نام خانوادگی.

سپاهیان ایرانی زیر فرمان فرماندهان روسی، شهربانی زیر نظر سوئدی‌ها، گمرک زیر نظر بلژیکی­‌ها و از همه مهم­تر، سفیران روس و انگلیس، فرمانروایان واقعی ایرانند. وسیله حمل و نقل مردم از شهری به‌ شهری دلیجان. جاده‌ها؛ جاده­‌های مال­رو. پادشاهی که شوق سفر به‌فرنگ دارد، آن هم با فروش ته­ مانده­‌های خزانه و وام‌گیری از روس و انگلیس و در برابر گرو گذاردن گمرک و بندرهای ایران.

در این میان گاهی در صندوق‌های چای که از هندوستان می‌آید، شماره‌ای از روزنامه حبل‌المتین کلکته و در عدلی فاستونی که از انگلیس می‌آید، شماره‌ای از قانون… و سلطان ممالک محروسه، با وزیران و شهزادگان به‌پختن آش نذری‌پزان مشغول، و وقایع‌نویس، قلم به‌دست از وزیراعظم می‌نویسد که سبزی آش را پاک می‌کند و از اتابک که نخود در دیگ می‌ریزد…

تا آن که نوبت به‌شاهی می‌رسد که دلش می‌خواهد همانند شاه‌بابا، به‌فرنگ برود. و می‌رود، از تونل هم که قطار رد می‌شود، به‌زیر قبای جن‌گیر دربار پناه می‌گیرد و بعد هم نماز وحشت به‌جای می‌آورد.

 چندی پس، هایهویی می‌شود و مردمی که نه روزنامه دارند و بیگانه با کتابند، فریاد مشروعه و مشروطه سرمی‌دهند، کوتاه سخن، شاه بیمار، سرانجام فرمان مشروطه را امضاء می­‌کند. در یک سخن، جامعه­‌ای عقب­ مانده، بی­ هیچ تشکل، سازمان و حزبی به‌ مشروطه می‌رسد.

سیدمحمدرضای شیرازی، مدیر مساوات، یکی از آن چهار نشریه ستیهنده سرآغاز مشروطه، نخستین شماره نشریه‌اش را روز یک­شنبه پنجم رمضان 1325 هـ. ق برابر 13 اکتبر 1907، برابر 26 مهرماه جلالی 829، در هشت صفحه در قطع رحلی بزرگ منتشر کرد….». گفتنی است که همکار قلمی این نشریه میرزا عبدالرحیم خلخالی بود.

اما دیری نپایید که با کودتای محمدعلی‌شاه، روزنامه‌ نویس‌های تندروِا یا چون میرزاجهانگیرخان شیرازی، مساوات، گریختند، یا چون سلطان‌العلما، مدیر روزنامه روح‌القدس، محمدرضای شیرازی به‌ مرگ محکوم شدند، سیدجمال واعظ اصفهانی، پدر سید محمدعلی جمالزاده به همدان تبعید و در بروجرد کشته شد. امین‌الضرب هم کفش شاه را بوسید و با لابه و التماس بخشوده شده و از مرگ رهید.

مساوات 25 شماره در تهران منتشر کرد، با کودتا، با دردسر بسیار خود را به‌ تبریز و پسین به‌ انگلستان رسانید و در برگشت در مجلس‌های دوم و سوم و چهارم و پنجم نماینده مجلس شورای ملی شد. مساوات به‌ تبریز رفت و مساوات را منتشر کرد.

انتشارات دانشگاه تهران، دوره مساوات _25 شماره تهران و 5 شماره تبریز را_ در قطع رحلی بزرگ بازچاپ کرده که بزودی منتشر می‌شود.

مساوات را سید محمدرضا شیرازی [مساوات] می‌نوشت، و او چنانکه می شناسیم یک مرد بی باک و جسوری می بود، و در نوشتن این روزنامه نیز بی باکی و جسارت بسیاری از خود نشان می داد.

او نیز همچون مدیر روح القدس شاخ به شاخ محمدعلی میرزا انداخته زور به تندنویسی می‌زد. چنانکه در یکی از شماره‌های روزنامه خود، داستان لویی شانزدهم پادشاه فرانسه و گریختن او از پاریس و سرگذشتش را نوشت و در پایان آن، روی سخن خود را به محمدعلی میرزا گردانده و به گفته های بیم آمیزی پرداخت. بلکه از جمله‌های ریش خندآمیز نیز باز نایستاد چنین نوشت:

« مگر تصور می‌شود که بعد از این ایرانی دست از حقوق مشروع خود بردارد و دزدان را بی مکافات آسوده گذارد؟ نه والله نه بالله»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند