منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۶
شناسه خبر: 212726
گروه :خبر
3-1

عده ای معتقدند بازارهای هفتگی به نفع خریداران عمل می کنند چرا که در این بازارها اجناس با قیمت ارزان تری نسبت به بازارهای شهری به فروش می رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  پارسیان خبر، در این سالهای اخیر  شاهد برپایی هفته بازارهایی در شهرهای شهرستان هستیم. هفته بازارهایی که مردم منطقه به آن دسترسی دارند هفته بازارهایی است که در شهرهای پارسیان  کوشکنار، دشتی برپا می‌شوند علاوه بر اینها بازارهای هفتگی شهرستان عسلویه، شامل شهر عسلویه، نخل تقی و روستای چاه مبارک نیز هستند که به این هفته بازارهای قابل دسترس اضافه می شوند.

 

در این بازارها مایحتاج روزانه، کالاهای مصرفی و اقلام مختلف از اجناس خوراکی و غیر خوراکی به فروش می رسد. با توجه به تعداد شهرهای نامبرده معلوم می شود که در اکثر روزهای هفته این بازارها برپا هستند. فروشندگان اجناس در این بازارها تعداد کمی بومی و اکثرا از شهرستان های اطراف هستند. میزان استقبال مردم از این بازارها بالاست.

 

اما سوالی که مطرح است دستاوردهای این بازارهای هفتگی برای منطقه چه بوده؟ آیا این بازارها در جهت تامین منافع شهر حرکت می‌کنند یا خیر؟

 

آیا این بازارها  در دراز مدت می توانند تاثیرات منفی داشته  باشند؟

 

در حوزه ی خرید و فروش به طور کلی ما با دو صنف رو برو هستیم. خریدار و فروشنده.

 

عده ای معتقدند بازارهای هفتگی به نفع خریداران عمل می کنند چرا که در این بازارها اجناس با قیمت ارزان تری نسبت به بازارهای شهری به فروش می رسد اما انتقادی که از این حیث وارد است این است که اجناس های عرضه شده در این بازارها دارای کیفیت پایین هستند و یکی از دلایل ارزانی آنها در واقع بی کیفیتی آنهاست. اگر بخواهیم یک قضاوت کلی از قیمت و کیفیت اجناس در این بازارها داشته باشیم باید گفت که اکثر اجناسی که در این بازارها با قیمت پایین تر از بازارهای شهری  عرضه می شوند دارای کیفیت پایین هستند هر چند که باید پذیرفت تعدادی از اقلام نیز در این بازارها یافت می شود که قیمتی مناسب و کیفیتی خوب دارند.

 

نفع دیگری که می توان برای خریداران از این بازارها متصور شد این است که خریداران به راحتی می توانند خریدهای کل هفته ی  خود را در یک روز مشخص انجام دهند.

 

اکنون سوالی دیگر مطرح می شود این بازارها چه نفعی برای فروشندگان دارد؟

 

در شهرهایی که بازار هفتگی برپا می شود ما با دو صنف از فروشنده ها سروکار داریم: ۱٫ فروشندگان ثابت آن شهر که دارای مغازه هستند ۲٫ فروشندگان سیار که به طور موقت در بازارهای هفتگی حضور دارند.

 

قاعدتاً بازارهای هفتگی به نفع فروشندگان سیار است چرا که آنها بدون پرداخت عوارض و هزینه ای سود زیادی را از این بازارها نصیب خود می کنند آنها همچنین هزینه های جاری یک مغازه را متحمل نمی شوند  و با کمترین هزینه بیشترین سود را می برند و با توجه به اینکه در اکثر روزهای هفته این بازارها برپا هستند آنها از شهری به شهری دیگر رفته و در تمام بازارهای برپاشده ی منطقه در طول هفته شرکت می کنند. به همین خاطر آنها هیچ دغدغه ای از بابت نبود مشتری و بی رونقی بازار ندارند.

 

اما طرف دیگر قضیه بازاریان ثابت شهری هستند که از برپایی بازارهای هفتگی آسیب می بینند و هزینه های جاری مغازه از قبیل هزینه برق، آب، مالیات، کارگر، اجاره، اقلام مصرفی مغازه، عوارض شهرداری و… را پرداخت می کنند. آنها وقتی می بینند که اکثر مشتریان آنها در طول یک روز به وسیله ی پدیده ای به نام هفته بازار بلعیده می شود  از رونق کار و کسب آنها کاسته می شود و احساس یاس و ناامیدی می کنند.

 

واین نقطه ی مهمی است که خیلی ها از آن غافلند

 

وقتی تجارت یک شهر دچار آسیب شد آژیر خطر برای آن شهر به صدا درآمده است.

 

مطمئناً کساد و بی رونقی بازار یک شهر به نفع مردم آن شهر نیست. پویائی یک شهر در رونق بازار آن شهر متبلور می شود.

 

در شهرهای منطقه ما که هیچ کارخانه ی تولیدی نیست نبض اقتصاد منطقه در دست بازاریان است رونق بازار هر شهری به طور غیر مستقیم بر وضعیت اقتصادی دیگر اقشار آن شهر تاثیرگذار است وقتی که ما از بازاریان شهر خود خریداری می کنیم به این معناست که سرمایه در داخل خود شهر باقی می ماند و از شهر خارج نمی شود. این تاسف آور است که عده ای از شهرستان های اطراف با پرداخت کمترین هزینه سرمایه را از شهر خارج کنند و به جایی ببرند که هیچ سود و منفعت برای ما نداشته باشد.

 

مگر جمعیت شهرستان پارسیان چه قدر است که این همه هفته بازار در آن برپاست این در حالی‌ است که در خیلی از شهرستان های همجوار مثل بندرلنگه، کنگ، لامرد با جمعیتی بیش از شهرستان ما شاهد برپایی چنین بازارهایی نیستیم. البته برخی از شهرها تجربه ی چنین بازارهایی را داشته اند اما با گذشت زمان و مشاهده ی تاثیرات منفی آن بر کار و کسب منجر به تعطیلی آنها شد و تجربه ی به خطا رفته نبایستی در مورد ما تکرار شود.

 

حقیت این است که مضرات این بازارها برای شهر ما که دارای جمعیت چندان زیادی نیست بیش از فواید آن است  آسیب وارد شدن به بازار یک شهر به منزله ی آسیب وارد آمدن به رونق و اقتصاد آن شهر است و آسیب دیدن رونق بازار و اقتصاد یک شهر زمینه ساز بیکاری و فقر خواهد بود و این به نفع هیچ شهروندی نیست.

 

جا دارد که مسئولین فکری به حال این موضوع کنند و راه چاره ای بیندیشند.

 

یادداشت :زارعی

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند