منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۷
شناسه خبر: 177505
گروه :خبر

عرضه محدود، بهانه خرده فروشی‌ها مبنی بر قیمت بالای مبدا و عدم اعتقاد وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم تنظیم بازار میوه‌های نوبرانه، باعث شده که، قیمت هر کیلو گرم گوجه سبز به ۱۰۰ هزار تومان و چغاله بادام به ۷۰ هزار تومان برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  از آنجا که محصولات کشاورزی در زمان عرضه قیمت مشخصی ندارند و راهکاری نیز برای قیمت گذاری این محصولات در بازار دیده نشده است، برای توجیه افزایش قیمت ها، این شرایط را عرضه و تقاضا می نامند، یعنی تا جایی که در کشش بازار باشد، قیمت‌ها بالا می رود.
بد ترین وضعیت این عرضه و تقاضا، در محصولات نوبرانه که تولید محدودی دارد، نمود پیدا می‌کند. به طوری که در حال حاضر، هر کیلو گرم گوجه سبز نوبرانه حدودا 100 هزار تومان  و چغاله بادام ریز 70 هزار تومان به فروش می رسد.

مسئولان بخش کشاورزی در این باره عقیده دارند که از آنجا که این بخش از میوه، نیاز تعداد کمی از افراد را تامین می کند نباید به قیمت این محصولات اهمیت داد، در حالی که اعلام این موضع، مسئولیت نظارتی و تنظیم بازار آنها را زیر سوال می‌برد.

هر کیلو گرم گوجه سبز 40 هزار تومان ارزان شد
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وتره بار در این ارتباط، گفت: در میادین مرکزی میوه و تره بار قیمت هر کیلو گرم گوجه سبز 50 تا 60 هزار تومان و چغاله ریز 35 تا 40 هزار تومان کاهش یافته است، در حالی که این محصولات در روز‌های گذشته به ترتیب 100 و 70 هزار تومان به فروش می رسید.

حسین مهاجران با بیان اینکه نظارت‌های ما بر عرضه میوه در خرده فروشی‌ها تنها  براساس فاکتور خرید صورت می گیرد، افزود: به دلیل قیمت بالای نوبرانه ها در میادین مرکزی میوه و تره بار، به نرخ خرده فروشی‌ها نمی توان خرده گرفت، زیرا آنها نمی‌توانند محصول را گران خریداری و ارزان بفروشند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه وتره بار، ادامه داد: تا 5 روز آینده با آمدن گوجه سبز از سه مرکز تولید ساوه، قم و گرمسار، قیمت این محصول در بازار مصرف به 25هزار تومان کاهش یافته و در روز‌های آینده، قیمت این محصول به کمتر از 10 هزار تومان نیز می‌رسد.

وی تصریح کرد: چغاله نیز 10 تا 15 روز آینده، با آمدن چغاله از سایر مناطق، به 20 هزار تومان و در هفته‌های آینده به کمتر از 10 هزار تومان کاهش می یابد.

مهاجران تاکید کرد: سایر میوه‌های نوبرانه نیزمانند توت فرنگی، ملون و هندوانه با کاهش قیمت، به ترتیب 4 هزار و پانصد تا 10 هزار تومان، 2 هزارو پانصد تا 4 هزار تومان و 600 تا 800 تومان در میادین مرکزی میوه و تره بار به فروش می رسد.

بر اساس گزارش‌های‌ میدانی، در خرده فروشی ها، هر کیلوگرم توت فرنگی مرغوب 20 هزار تومان، ملون 6 هزار تومان و هندوانه 1500 تا 1800 به فروش می‌رسد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور