منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۲
شناسه خبر: 310061
گروه :خبر
725840

این روزها با آغاز فصل برداشت گوجه کشاورزان رودباری بدلیل کاهش قیمت محصول، زمین گیر شدند و باتابش آفتاب برجام گوجه این منطقه همچنان آب می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، داستان پر غصه کشاورزان رودباری همچنان ادامه دارد و افت شدید قیمت محصولات که توسط دلالان انجام می شود بسیاری از کشاورزان این شهرستان را در آغاز فصل برداشت ورشکست کرده است.

در حالی که دشمن آخرین حربه خود برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی را اقتصاد دیده است و به زعم خود با تحریم انتظار به زانو درآمدن آن را می کشد، فعالیت های ثمربخش تمامی بخش های اقتصادی کشور می تواند دشمن را در دست یابی به نیات خود ناکام بگذارد، چرا حمایت جدی از کشاورزان زحمتکش این شهرستان نمی شود؟ در حالی که امنیت غذایی کشور بسیار مهم است.

photo_2016-04-24_13-47-38

«مسئولین مربوطه: همین قدر بدانید که کشاورز یک عمر جان کنده و امیدش به همین دست رنجش در موقع احتیاج است ؛ اما با آغاز فصل برداشت کشاورز نمیتواند بدهی های خود را پرداخت کند چه رسد به اینکه بتواند دو تخته فرش شش متری از نوع درجه سه برای دختر دم بخت خود بخرد تا راهی خانه بختش کند».

photo_2016-04-24_13-47-25

اما این همه انتقاد و دردل و گلایه کشاورزان رودباری این روزها برای کیست؟ آیا در این میان گوش شنوایی هم برای حمایت از آنها وجود دارد؟

اکنون با این وضعیت نه تنها هزینه تمام شده کشاورز جبران نمی شود، بلکه متحمل خسارت و بدهی سنگین نیز می گردد زیرا با احتساب هزینه پول کارگر، سم، کود، آب و برق باید پولی اضافه بر قیمت فروش گوجه خرج شود.

سنجری کشاورز رودباری گفت: قیمت گوجه فرنگی در رودبار افت شدید داشته به طوری که نرخ این محصول در  آغاز فصل برداشت هزینه دستمزد کارگران برای برداشت محصول را هم پوشش نمی دهد از سوی دیگر نبود خریدار و دلال بازی گوجه کاران را کلافه کرده است.

photo_2016-04-24_13-46-16

وی در ادامه افزود: هرساله با شروع فصل برداشت دلالان که اکثرا غیر بومی هستند با حضور پررنگ خود در شهرستان رودبار با سوء استفاده از کمبودهای زیر ساختی در این شهرستان اوضاع بازار را به دست می گیرند و نهایت بهره را از دست رنج کشاورزان می برند.

photo_2016-04-24_13-47-43

این کشاورز رودباری خاطر نشان کرد: کشاورزان در کنار افزایش هزینه های کشت و دستمزد کارگر و کمبود سوخت و آب در گرمای سوزان جنوب روزها به امید کسب درآمد تلاش کرده اند ترجیح می دهند محصول خود را هم برداشت نکنند.

دلالان چنان نبض بازارجنوب را به دست گرفته اند که یک کیلو گوجه  را با منت از کشاورزان ۲۵۰ تا ۳۵۰تومان خریداری می کنند و در بازار مصرف با چندین برابر قیمت به فروش می رسانند.

 کشاورزان رودباری بدلیل کاهش قیمت محصول، زمین گیر شدند!

این روزها اگر گذرتان به ورودی شهرستان رودبار از سمت زهکلوت افتاده باشد صف های طولانی وانت های بار های راخواهید دید که دسترنج کشاورزان را حمل می کنند و در سوی دیگر این ورودی دلالانی از استانهای مختلف در کمین دسترنج کشاورزان این منطقه نشسته اند.

photo_2016-04-24_13-47-21

روزانه صد ها کامیون،وانت و کانتینر در رودبار جنوب حال بارگیری هستند ولی به قیمت سرریز شدن جیب دلالان و نه منفعت کشاورزان.کشاورزان این شهرستان باید ساعت ها زیر آفتاب سوزان بمانند تا شاید دلالی از راه برسد وحاصل دسترنجش را حتی به قیمت همان ۳۰۰تومان هم بخرد.

شایان ذکر است باتوجه به اینکه شغل ۸۰درصد مردم این شهرستان کشاورزی است و این شهرستان یکی از بزرگترین تامین کنندگان تره بار استان وکشور است هنوز میدان تره بار ندارد.

امیدواریم مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فکری بحال کشاورزان بکنند. اگر میتوانستیم همه بدبختی های کشاورزان را که چه می خورند؛ چه می پوشند و چگونه زندگی می کنند را به تصویر می کشیدیم آنوقت می دانستید که این کشاورزان چه زحماتی می کشند تا یک محصول به بار بنشیند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند