منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸
شناسه خبر: 252829
گروه :خبر
hormoz

اگرچه شرابخواری در اسلام حرام و گناه است و در روایات قفل های بدی در آن قرار داده شده اما گناهی هست که از شرابخواری بدتر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ دروغ از گناهان کبیره و منشاء بسیاری از گناهان دیگر است از این رو در آموزه های اسلام بشدت از آن نهی شده و عقوبت های سختی برای فرد دروغگو تصریح شده است.

پیامبر اکرم (ص) در نکوهش دروغ می فرمایند: «شما را سفارش مى کنم به راستگویى، که راستگویى با نیکوکارى همراه است و هر دو در بهشت اند و از دروغگویى بپرهیزید که دروغگویى همراه با بدکارى است و هر دو در جهنم اند.»

علاوه بر این، رسول گرامی اسلام (ص) فرموده اند: «آیا شما را از بزرگترین گناهان خبر ندهم؟ بزرگترین گناه شرک به خدا و بدرفتاری نسبت به پدر و مادر و دروغ گفتن است»

حضرت امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: «هیچ بنده مزه ایمان را نچشید تا دروغ را ترک کند چه شوخى باشد و چه جدى.»

امام باقر (ع) فرمودند: «على بن حسین علیهماالسلام به فرزندنشان می فرمودند: «از دروغ کوچک و بزرگش، جدى و شوخیش بپرهیزید، زیرا آن کس که در چیز کوچک دروغ گفت به دروغ بزرگ نیز جرات پیدا کند. آیا ندانید که رسول خدا (ص) فرمودند: «بنده (خدا) پیوسته راست گوید تا خدا او را صدیق نویسد، و پیوسته دروغ گوید تا خدا او را کذاب (و دروغگو) نویسد.»

ایشان همچنین می فرمایند: «خداى عز و جل براى بدى قفل هائى قرار داده و کلیدهاى آنها را شراب قرار داده، و دروغ بدتر از شراب است.»

همچنین از امیر المؤمنین (ع) است که فرمودند: «براى مرد مسلمان سزاوار و شایسته است که از رفاقت دروغگو بپرهیزد، زیرا که او دروغ گوید تا بدان جا که اگر راست هم بگوید باور نشود.»

ایشان فرموده اند: «دروغگو با دروغگویى خود سه چیز بدست مى آورد: خشم خدا را نسبت به خود، نگاه تحقیرآمیز مردم را نسبت به خود و دشمنى فرشتگان را نسبت به خود.»

امام صادق (ع) نیز در مذمت و نکوهش دروغ می فرمایند: «دروغ بر خدا و رسولش (ص) از گناهان کبیره است.»

عمر بن یزید گوید: شنیدم حضرت صادق (ع) می فرمودند: «دروغگو با برهان هاى روشن هلاک گردد، و پیروانش بوسیله شبهات.»

ابو بصیر گوید: شنیدم حضرت صادق (ع) مى ‏فرمودند: «یک دروغ روزه روزه دار را بگشاید» عرض کردم: کدامیک از ما است که چنین کارى از او سر نزند؟ (یک دروغ در روز نگوید)؟ فرمودند: «آن دروغ که تو خیال کردى (منظور) نیست، همانا آن دروغ بستن به خدا و رسولش و ائمه علیهم السلام است.»

امام صادق (ع) می فرمایند: «عیسى بن مریم علیه السّلام فرمود: «هر که دروغش زیاد شد، آبرویش برود.»

و از حضرت کاظم (ع) است که: «اداى امانت و راستگویى روزى را زیاد مى کند و خیانت و دروغگویى باعث فقر و نفاق مى شود.»

و از مولای متقیان امام علی (ع) است که: «(نشانه) ایمان، این است که راستگویى را هر چند به زیان تو باشد بر دروغگویى، گرچه به سود تو باشد، ترجیح دهى.»

منابع:

اصول کافی

غررالحکم

نهج الفصاحه

ارشادالقلوب

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند