منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۳۱
شناسه خبر: 218315
گروه :خبر
IMG12574192

باغداران حاجی آبادی از وضعیت نابسامان خرمادر شهرستان و نوسانات قیمت خرما که به معیشت کشاورزان و باغداران لطمه وارد می نماید گله مند هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پیارم ، روستای معدونیه همانند دیگر نقاط شهرستان حاجی آباد در تولید انواع خرما از جمله پیارم و خنیزی از شهرت فراوانی برخوردار است و در فصل ثمردهی، تجار بخش خصوصی خرما که عمدتاً از کرمان و تهران هستند به معدونیه و روستاهای دیگر حاجی آباد در تردد هستند.

 

این دسته از تجار خرما را به صورت فله ای از کشاورزان خریداری و جهت عرضه بسته بندی شده و مصارفی همچون تولید شیرینی به خارج از کشور و دیگر مناطق کشور صادر می کنند.

 

حال نکته قابل تامل این روند همیشگی، باز می گردد به نبود سرمایه گذار در بخش خصوصی بومی که متاسفانه به سبب بی میلی تجار و سرمایه داران بومی بیشتر سود این تجارت به خارج از استان منتقل می شود.

 

یکی از اهالی معدونیه در همین زمینه با اشاره به تولید خرمای بسته بندی شده توسط یک شرکت غیر بومی، گفت: طی سالیان گذشته برخی از سرمایه داران غیر بومی با ایجاد کارگاه بسته بندی اقدام به خرید خرما از کشاورزان و عرضه آن به شکل بهداشتی و بسته بندی شده به دیگر نقاط کشور می کرند اما این روند چندان طولانی نشد و با رفتن آنان دیگر چنین اقدام مثبتی که هم به اشتغال منطقه کمک می نمود و از همه مهمتر محصول خرما را به شکل بسته بندی شده عرضه می کرد شاهد نبوده ایم و از همه بدتر اینکه محصول خرمای سال گذشته اهالی معدونیه و دیگر روستاهای اطراف همچنان در انبارها مانده است و اگر اقدامی برای خرید آن صورت نگیرد به زودی این محصول ارزشمند که احتمالا بالغ بر صدها تن می باشد از بین خواهد رفت.

 

 

ولی الله علی محمدی باغدار جوان حاجی آبادی در ادامه از انفعال شورای روستا ابراز گلایه کرد و افزود: مشکلاتی از این دست که به معیشت کشاورزان و باغداران لطمه وارد می نماید بایستی از طریق شوراها مورد بررسی قرار گرفته و لااقل به مراجع بالاتر گزارش شود.

 

 

این کشاورز جوان در ادامه گفت: مشکل عدم فروش خرمای بسیاری از باغ داران این منطقه ارتباط مستقیمی با معیشت آنها دارد و در صورت ادامه این روند بسیاری از آنها دچار ضرر و زیان خواهند شد.

 

 

علی محمدی سپس به بازار گرم خرید خرمای پیارم اشاره کرد و گفت: برای محصول خرمای پیارم مشکلی وجود ندارد و بسیاری از تجار در این زمینه فعال هستند اما درد اینجاست که همه باغات این منطقه خرمای پیارم نیست و دیگر محصولات خرما نظیر شاهانی، هلیلی، خنزی، آل مهتری و مرداسنگ که به طور گسترده ای تولید می شود با توجه به افزایش قیمت این محصول میل و رغبتی در خریداران دیده نمی شود و بازار خرما در معدونیه و دیگر روستاهای اطرافش تقریباً راکد شده است.

 

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است