منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
شناسه خبر: 277901
گروه :خبر
52035

انسان ها در زمان ها و جوامع مختلفی نیاز به تفریحات و سرگرمی های جذاب و متنوع دارند و این جاذبه های تفریحی بعضا طبیعی و گاهی هم چون نیازهای تفریحی افراد پیر و جوان، زن و مرد، کودک و نوجوان باهم متفاوت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، شهرستان بندرعباس از شهرهای است که به علت نبود امکانات تفریحی و رفاهی، تفریح جوانان را تغییر داده و منجر به گرایش جوانان به سمت اعتیاد و مصرف الکل شده است.

 

اوقات فراغت فرصتی طلایی است که می توان زمینه مناسبی برای رشد و بالندگی افراد را فراهم آورد به شرط آنکه قدرش را بدانیم و با بی توجهی از کنارش نگذریم. تفریح و گردش، یکی از نیازهای ضروری جامعه بوده و اجتماعی که از مکان تفریحی مناسبی برخوردار نیست، با معضلات و مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد که برای رفع آن باید میلیاردها هزینه کند.

در جوامع اولیه‌ بین کار و اوقات فراغت مرز مشخصی وجود نداشت؛ اوقات فراغت نزدیک‌ترین پیوند را با زندگی معنوی و فرهنگی افراد دارد و و ارتباط آن با حیات معنوی و فرهنگی جامعه نیز تنگاتنگ است چون فرد می‌تواند در اوقات فراغت همان چیزی را که می‌پسندد انجام دهد، شخصیت نهایی خود را بازیابد و آن را ابراز کند. بنابراین قابلیت های فرد غالباً در عرصه اوقات فراغت جلوه گر می‌شود.مشکلات شهر رو همه ناظر آنها هستیم پس سعی میکنم راهکارها را عرض کنم.

هنگام بررسی امکانات تفریحی بندرعباس، آنچه عیان است ضعف شدید و امکانات بسیار کم در این زمینه می باشد برای ریشه یابی دلایل مشکلات و کمبودهای تفریح و اوقات فراغت در بندرعباس می توان نبود ردیف بودجه اختصاصی در بودجه سالانه نهادهای مربوطه و فراتر از آن نبودن برنامه ریزی و عزم جدی در نزد مسولان شهر برای رفع مشکلات و ایجاد فضای سالم برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و خانواده  را نام برد.پس مدیران مناطق را به فکر احداث این مراکز کرده است مثل فستیوال ها، سینما ها، مراکز ورزشی، پارک های درون شهری و برون شهری، پیست ها ، مجمتع ها و غیره…. این تنوع ها لازم است و اگر شهری از یکنواختی جاذبه ها برخوردار باشد دیر یا زود شادابی جامعه اش از بین خواهد رفت.

برای پایداری مکان های تفریحی احساس امنیت، زیبایی سازی، روشنایی لازم، نشیمنگاه ها و مبلمان مناسب، دسترسی آسان و الزمات رفاهی دیگر مثل آب آشامیدنی-سرویس- زمین بازی و…  می تواند احساس تعلق خاطر و ماندگاری افراد را در آن مکان بیشتر کند. اگر مکانی همه ی عناصر کالبدی تفریحی را داشته باشد ولی توان دسترسی و ماندگاری مردم را نداشته باشد یا باعث آسیب و ضرر جانی و مالی انسانها می شود تاثیر این فضا چیزی جز دلمردگی شهروندان نخواهد بود

نبود مراکز تفریحی در بندرعباس مهم‌ترین مشکل برای سپری کردن اوقات فراغت جوانان و خانواده‌ها به شمار می‌رود، با وجود افزایش جمعیت این شهر به ویژه خیل کثیر جوانان، اما امکانات تفریحی در حد نازلی قرار دارد.

عدم وجود زمین های ورزشی، سالن های ورزشی، استخرها، ، زمین های مخصوص پیاده روی و… در بندرعباس معضلی برای همگان شده است.

عدم وجود فضای تفریحی و ورزشی مناسب در بندرعباس برای گذراندن اوقات فراغت جوانان موجب اتلاف وقتشان با افرادی که به مواد مخدر وابسته هستند و این باعث روی آوردن جوانان به پدیده خانمان سوز اعتیاد شده که این امر خود یکی از معضلات بزرگ فرهنگی و اجتماعی است.

با توجه به استعدادهای نهفته جوانان این شهر فقدان امکانات برای انجام فعالیت های فرهنگی و در عرصه های مختلف توسط آنان یکی دیگر از مشکلات جوانان این شهر است. نامطلوب بودن شرایط مناطق تفریحی این شهر و عدم وجود تفرج‌گاه‌ها در کنار رنگ باختن اندک فضای سبز موجود باعث می‌شود که مردم تاثیرات منفی از محیط دریافت کرده و افت پیدا کند.

وضعیت مناطق گردشگری نزدیک بندرعباس متاسفانه چندان مطلوب نیست و بخصوص برای حضور خانواده‌ها شرایط مناسبی ندارند یا حداقل امکانات رفاهی در این مناطق آنچنان که باید در نظر گرفته نشده است.

به علت عدم امکانات رفاهی است که جوانان به قلیان و سیگار روی می آورند و یکی از مکان هایی که باعث تشدید اعتیاد جوانان می شود عرضه ی قلیان در سواحل شهر است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است