منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۲۸
شناسه خبر: 276730
گروه :خبر
33961

بسیاری از قتل‌هایی که براثر نزاع و خشونت اتفاق می‌افتد با تصمیم آگاهانه و برنامه قبلی نبوده و این فحاشی، عصبانیت و خشونت افسار گسیخته‌است که منجر به قتل می‌شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ قتل یکی از هولناکترین جنایت های بشری است که به رغم وضع قوانین مختلف برای پیشگیری از وقوع این جرم، گریبانگیر تمام جوامع بوده است .

در سال های اخیر شاهد وقوع قتل های زیادی در سطح استان هرمزگان هستیم که مرتکبان آن به دلایل و انگیزه های گوناگون و با استفاده از روش های مختلف این کار را انجام می دهند ، لذا با عنایت به اینکه نظم و امنیت جزء ناگزیر و ضروری زندگی افرادجامعه است و بر قراری آن یکی از وظایف اصلی دولت ، بلکه اصلی ترین کار یک حکومت است؛ تحقق پایدار این امنیت محقق نمی شود مگر با شناسایی عواملی که مخل امنیت جامعه هستند که یکی از این عوامل وقوع قتل می باشد.

مسائل مالی، سلیقه، جنون آنی، رفتارهای جنسی نامتعارف، خشونت، دشنام و ناسزاگویی و حتی دوست داشتن و احساس تعلق از جمله عواملی است که هر روز به عنوان علل و انگیزه های قتل در صفحه حوادث روزنامه ها درج می گردد.
این جرم از یک طرف به اصل مصونیت و غیر قابل تعرض بودن حیات انسانی که عزیزترین ودیعه الهی است لطمه می زند و از طرف دیگر امنیت جامعه را متزلزل می سازد.

نتایج تحقیقات و مطالعه موردی صورت گرفته توسط کارشناسان اداره برآورد اجتماعی استان هرمزگان،حاکی از آن است که هرچه رابطه صمیمانه والدین و فرزندان در سطح بالایی باشد میزان بروز بسیاری از اختلالات از جمله روانی، بزهکاری ها و دیگر مسائل کاهش می یابد: یعنی رابطه میان صمیمیت والدین و فرزندان با آسیب های اجتماعی یک رابطه غیرمستقیم است.
دلیل افزایش قتل می‌تواند گسترش خشونت در جامعه باشد و این مساله بشدت در بالارفتن قتل و سایر جرایم خشن تاثیر می‌گذارد، البته نباید ارتباط مستقیم قتل را با فقر، بیکاری، نابرابری های اجتماعی، اقتصادی، تحصیلات، نقصان و ناکارآمدی جریان جامعه‌پذیری افراد، ضعف در باورها و اعتقادات مذهبی، اختلالات شخصیت، ناکامی ومحرومیت فاصله طبقاتی، کمبود درآمد، ناتوانی خانواده‌ها و افراد در تامین معیشت فراموش کرد.
آمار بالای قتل تابع شرایط اقتصادی است در افراد مورد مطالعه مشاهده گردید ، وقتی به فرد فشار اقتصادی وارد می‌شود خانواده را به طلاق کشیده و خشونت تشدید می‌شود و فشارهای عصبی افزایش پیدا می‌کند، فرد در حل مسائل ناتوان می‌شود و افزایش قتل را در پی‌دارد.
فروریختن نظام خانواده که عنصر اصلی یک جامعه را تشکیل می‌دهد، منجر به این می شود که افراد نسبت به هم صف‌آرایی ‌کنند، پدر خانواده نقش اصلی خود را در خانواده از دست می‌دهد، مادر نقش اصلی را ایفا نمی‌کند و بچه‌ها جایگاه خود را از دست می‌دهند و هر کدام شاکیانی هستند که کنار هم زندگی می‌کنند.
بسیاری از قتل‌هایی که براثر نزاع و خشونت اتفاق می‌افتد با تصمیم آگاهانه و برنامه قبلی نبوده و این فحاشی، عصبانیت و خشونت افسار گسیخته‌است که منجر به قتل می‌شود، در بسیاری موارد در قتل خانوادگی قتل از پیش طراحی شده، نیست و قتل با ابزار دم‌دستی انجام شده است که ازتشدید نابهنجاری‌های خانوادگی نشان دارد.
عوامل افزایش قتل چه خانوادگی و چه غیرخانوادگی حلقه‌های متصل به هم هستند و نمی‌توان یکی را عامل اصلی دانست،مسائل زناشویی که میان زن و شوهرها وجود دارد از جمله عوامل دیگری است که می‌توان به آن اشاره کرد.
قتل رخدادی در حوزه خشونت است اما خشونت خودش با حلقه‌های مجاور یعنی با مسائل جنسی، فکری، اجتماعی ، جعمیت شناسی، فرهنگی و اقتصادی و سیاسی در ارتباط است.
به استناد بررسی های انجام شده اولیه، دلایل ذیل در این زمینه وقوع قتل تأثیر گذار می باشد:
-ضعف اقدامات آموزشی و عدم آگاهسازی خانواده ها در زمینه آسیب های اجتماعی
-ضعف همکاری ادارات و نهادهای علمی مانند دانشگاه ها ، با یکدیگر در زمینه بررسی موضوع
-ضعف توجه مسئولان به انجام اقدامات فرهنگی و اجتماعی
-ضعف توجه خانواده به نیاز های اعضاء
-ضعف جامعه پذیر نمودن افراد از سوی خانواده
-ضعف در ایجاد توسعه مهارت های اجتماعی
اهم یافته های مطالعه موردی صورت گرفته بر روی تعدادی از قاتلان در استان هرمزگان :
-گروه سنی: غالب قاتلان در گروه سنی 40-23سال قرار گرفته اند که میانگین سنی 31 سال بوده است.
-محل زندگی:اکثریت افرادی که مرتکب قتل شده اند، در محله و مناطقی زندگی می کردند که از نظر شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی با فقر مواجه هستند و از شرایط مستعد جرم خیزی برخوردار می باشند.
-اهلیت: اکثریت قاتلان مورد بررسی اهلیت بومی داشته اند (100 درصد) بودند.
-وضعیت تحصیلی:سطح سواد غالب قاتلان دارای سواد راهنمایی وابتدائی وهیچیک دارای تحصیلات بالای دیپلم نبودند.
-وضعیت حجم خانواده:(60درصد) از این افراد در خانواده های پر جمعیت از حداقل 7 تا8 فرزند بزرگ شده بودند
-وضعیت شغل: (75 درصد)افراد مورد مطالعه بیکار بوده اند .
-بین نابرابری های اجتماعی، اقتصادی، تحصیلات ، نقصان و ناکارآمدی جریان جامعه‌پذیری ، ضعف در باورها و اعتقادات مذهبی، اختلالات شخصیت، ناکامی ومحرومیت ، فقرو بیکاری و وقوع قتل رابطه معناداری وجود دارد.
-در مجموع و براساس یافته های تحقیق صورت گرفته مهمترین دلیل وقوع قتل در استان را می توان عوامل روانشناختی و آشفتگی خانوادگی مطرح کرد .

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است