منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
شناسه خبر: 225151
گروه :خبر
13930722000184_PhotoA

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با بیان این که گزارش نهایی این کمیسیون تا امشب جمع‌بندی نخواهد شد، اعلام کرد: این گزارش یکشنبه آینده (12 مهرماه) تقدیم صحن علنی مجلس می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قرار بود گزارش کمیسیون برجام شب گذشته تهیه و امروز در صحن علنی مجلس قرائت شود، اما متاسفانه گزارش تهیه نشد و علتش آن هم این بود که بالاخره مسائل فنی، تخصصی و اقتصادی مسائل بسیار پیچیده‌ای است و برجام سند تو در تو است لذا جمع‌بندی آن کار بسیار مشکلی است.

وی افزود: چارچوب گزارش مشخص است یعنی گزارش یک مقدمه و محتوا و یکسری پیشنهاداتی دارد که در محتوا نیز گزارش هر یک از کمیته‌های پنج‌گانه که شامل سه بخش فرصت‌ها، تهدیدات و پیشنهادات وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: به عنوان مثال در حوزه کمیته سیاسی فرصت‌های جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی را ارائه می‌کند و همچنین تهدیداتی که در سیاست خارجی بعد از برجام متوجه کشور است را جمع‌بندی می‌کند و پیشنهادات خودش را نیز ارائه می‌دهد و شاکله گزارش هر 5 کمیته نیز به این شکل خواهد بود.

وی با بیان اینکه صبح امروز جلسه کمیسیون برجام برگزار شد، گفت: امروز بعدازظهر نیز جلسه خواهیم داشت و بعید می‌دانم که عصر امروز بتوانیم گزارش کمیسیون برجام را کامل کنیم، بنابراین به طور قطع به جلسه یکشنبه هفته آینده 12 مهر گزارش کمیسیون برجام در صحن قرائت خواهد شد.

نقوی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سؤال که آمریکایی‌ها اظهار کرده‌اند که منتظر تصمیم مجلس ایران در رابطه با برجام هستند و کمیسیون برجام چه تصمیمی خواهد گرفت؟ توضیح داد: کمیسیون در مورد اینکه چیزی را تأیید یا تکذیب و یا رد کند و به رأی بگذارد، عمل نمی‌کند و چنین مواردی نیز در وظایف کمیسیون نیست، بلکه کمیسیون برجام فقط ارزیابی خودش از سند برجام را ارائه می‌کند و ارزیابی نیز به این شکل خواهد بود که تهدیدها و فرصت‌ها را ارائه می‌کند و پینشهاداتی نیز در گزارش به صحن علنی داده می‌شود.

وی تأکید کرد: این نمایندگان هستند که بخواهند پیشنهاداتی را عملیاتی کنند یا نکنند، یکی از پیشنهاداتی که ما داریم این است که طرحی تهیه شود و در آن طرح یکسری چارچوب‌ها تعریف شود تا در مواد برجام و قطعنامه تعبیر و تفسیرهایی به نفع غرب صورت نگیرد، یعنی در واقع لغزندگی‌هایی وجود دارد که باید جلوی این لغزندگی‌ها را گرفت و الا طرف مقابل سعی می‌کند این فرصت‌ها را علیه ما به تهدید تبدیل کند.

نماینده ورامین در مجلس بر همین اساس در پاسخ به این سؤال که برخی از نمایندگان گفته‌اند که اگر گزارش کمیسیون برجام به صحن ارائه نشود طرحی را در این زمینه تقدیم مجلس می‌کنند، آیا این اقدام موازی‌کاری بر وظایف کمیسیون برجام نیست؟ یادآور شد: تهیه طرح‌ها معمولاً با هماهنگی کمیسیون برجام صورت می‌گیرد و مشورت و صحبت می‌کنند و کمیسیون برجام نیز طرحی ارائه نمی‌کند، این نمایندگان هستند که باید طرح ارائه دهند یعنی ممکن است این نمایندگان هم عضو کمیسیون برجام باشند و هم از نمایندگانی باشند که عضو کمیسیون برجام نیستند.

وی در پایان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود این طرح توسط رئیس مجلس ارائه خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: اگر قرار است طرحی تهیه شود با کمیسیون برجام هماهنگ می‌شود و نظر رئیس مجلس، مرکز پژوهش‌ها و همچنین شورایعالی امنیت ملی گرفته و سپس ارائه می‌شود زیرا طرح‌ها باید با هماهنگی ارائه شوند و در واقع طراح طرح، فرد خاصی نیست، فعلاً یک طرح به کمیسیون ارائه شده و امضاهایی نیز برای آن جمع‌آوری شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است