منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
شناسه خبر: 214681
گروه :خبر
13940604000652_PhotoA

یک خبرگزاری انگلیسی در گزارشی با استناد به چهره‌های آشنا در ضدیت با جمهوری اسلامی ایران، بر «امیدهای فعالان دموکراسی» و حامیان فتنه ۸۸ به «ایجاد اصلاحات داخلی در ایران» ناشی از توافق هسته‌ای تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در ادامه سلسله مواضع رسانه‌ها و مقامات غربی درباره تاثیر احتمالی توافق هسته‌ای بر فضای سیاسی ایران، یک خبرگزاری انگلیسی از امیدها به «ایجاد اصلاحات داخلی» در این کشور سخن گفته است.

در گزارش رویترز تحت عنوان «فعالان ایرانی با امید به اصلاحات داخلی از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند»، از امیدواری‌های «فعالان حامی دموکراسی» برای باز شدن فضای سیاسی ایران تاکید شده و ادعاهایی درباره عدم اجرای «قول‌های رئیس‌جمهور حسن روحانی» برای این منظور مطرح شده است.

در این گزارش با اشاره به حمایت برخی چهره‌ها از قبیل کارگردانان، وکلا و فعالان حقوق بشر حامی فتنه از «توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5» و انتشار فیلمها و کلیپهایی در این زمینه آمده است: «در بسیاری از این فیلمها از کنگره آمریکا خواسته شده که در رای‌گیری ماه آینده توافق را تصویب کنند».

در این گزارش از چهره‌هایی از قبیل «جعفر پناهی» و «نسرین ستوده» که ضدیت آنها با جمهوری اسلامی ایران و حمایتشان از فتنه 88 بر کسی پوشیده نیست، نقل و قول شده است. آنها ضمن درخواست برای حمایت از توافق هسته‌ای ابراز امیدواری کرده‌ان که این توافق سبب «ترویج دموکراسی» و «ایجاد اصلاحات داخلی» شود.

خبرگزاری انگلیسی با ناخرسندی از آنچه «خروج اصلاح‌طلبان از سیاست ایران از سال 2009»(سال 88)، در توصیفی جهت‌دار درباره انتخابات سال 92، از «امیدها به اجرایی شدن قولهای انتخاباتی رئیس‌جمهور روحانی در رفع محدودیتهای سیاسی» ایجاد شد؛ قولهایی که به ادعای رویترز تاکنون عملی نشده است.

در ادامه این گزارش سراسر ضد ایرانی که وحدت ملی و یکپارچگی نهادهای مسئول ایران را هدف قرار داده، از «امیدها و انتظارات اصلاح‌طلبان به جنگ روحانی برای ایجاد اصلاحات سیاسی علیه نیروهای مستقر در قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی» تاکید شده است.

در همین ارتباط «حمیدرضا جلایی پور» یکی از چهره‌های جنجالی «اصلاح‌طلبان» به رویترز گفت: «روحانی بر تعامل خارجی تمرکز کرده است اما اکنون انتظار آن خواهد رفت که از سرمایه سیاسی(خود) برای اجرا و عمل کردن به دیگر قولهایش استفاده کند».

وی که عضو شورای مرکزی جبهه منحله مشارکت است؛ گروهی که به دلیل فعالیتهای غیرقانونی بویژه در انتخابات سال 88 توسط قوه قضاییه منحل شده، در مصاحبه با این رسانه انگلیسی بر لزوم بهبود روابط ایران با غرب تاکید کرده است.

جلایی پور به خبرگزاری رویترز گفت: «از بن‌بست با غرب تندروها در ایران سود برده‌اند و جامعه مدنی صدمه دیده است».

این اولین بار نیست که غربی‌ها بر لزوم سرمایه‌گذاری برای ایجاد «اصلاحات داخلی» در ایران پس از توافق هسته‌ای سخن گفته‌اند.

پیشتر یک اندیشکده آمریکایی در مطلبی به سران واشنگتن توصیه کرد باید به دنبال ترویج اصلاحات سیاسی در ایران پساتوافق باشیم و نیز ارتباط با نهادهای غیردولتی و مدنی ایران باید تقویت شود(جزئیات بیشتر).

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است