منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۲۱
شناسه خبر: 343175
گروه :خبر
880643

متخصص طب سنتی گفت: اشخاص دموی گرم‌مزاج از سلامت جسمی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند حداقل دو یا سه ماه یک‌بار خون بدهند چراکه به ‌سلامتی بیشتر آن‌ها کمک کرده و حتی خون چنین افرادی بر بدن خون‌گیرندِ نیز اثرات مثبتی خواهد داشت.اهدا خون گرم مزاجان باعث سلامتی آنها و گیرنده خون می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت‌الاسلام مهدی بهشتی متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس درباره این عمل خیر از بعد معنوی، گفت: از نگاه معنوی شریعت یاری رساندن به مؤمنان و انسان‌های دیگر امری بسیار پسندیده است طوری که خداوند در قرآن کریم بر کمک و یاری کردن انسان‌های دیگر تأکید داشته و فرموده است که «مَنْ احیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ‏ جمیعاً» سوره مائده آیه 32 و هر که انسانى را زنده کند (و از مرگ یا انحراف نجات دهد) گویا همه‏ى مردم را زنده کرده است.

وی افزود: همچنین خداوند یاری رساندن به مؤمنان در کارهای خیر را به انسان‌ها امر کرده است همان‌گونه که در سوره مانده آیه ۲ می‌فرماید: «تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى‏».

حجت‌الاسلام بهشتی با اشاره به اینکه اهدای خون امری پسندیده و قابل ستایش است، عنوان کرد: یاری رساندن به دیگران بهتر است بی‌منت، مخفیانه، و با نیت الهی باشد که در اهدای خون نیز دو صفت بی‌منت و مخفیانه بودن قهرا صدق می‌کند، اما نیت خالص الهی را باید تقویت نمود تا در نجات جان دیگری یا یاری‌دادن به مؤمنان این کار برای جلب‌توجه پروردگار صورت گیرد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به بعد معنوی اهداء خون اظهار داشت: ازنظر معنوی اجر و پاداش اخروی این کار به نیت فرد بستگی دارد، که اگر تنها برای سلامتی و گرفتن کارت اهدای خون یا پز دادن در مقابل دیگران باشد صرفاً پاداش دنیوی را شامل می‌شود که با تشکر سازمان مربوطه، خانواده یا شخص خون‌گیرندِ تمام می‌شود اما اگر به نیت الهی باشد پاداش دنیوی و اخروی را باهم به دنبال دارد.

دادن خون مستحب است اما گاهی واجب می‌شود

وی بابیان اینکه خون دادن نیز یکی از مصادیق یاری‌دادن انسان‌های دیگر است چراکه نجات جان انسان‌های دیگر را در پی دارد، ابراز کرد: اگرچه دادن خون مستحب است اما گاهی واجب می‌شود، ازاین‌جهت که به هنگام اضطرار بیماری نیاز مبرم به خون دارد، و شای در آن موقعیت یا وضعیت با گروه خونی خاص او کسی غیر از ما یافت نشود اینجاست که از دیدگاه شریعت اهدای خون برای نجات جان انسان دیگر امری واجب تلقی می‌شود.

حجت‌الاسلام بهشتی با اشاره به اثرات وضعی تغذیه حلال یا حرام بر خون انسان، بیان داشت: ما در مبانی دینی و اعتقادی اسلام به اثرات وضعی لقمه‌ها و خوراکی‌ها ازنظر حلال یا حرام بودن آن اعتقاد داریم در انتقال خون نیز این اثرات وضعی وجود دارد.

این متخصص طب سنتی افزود: به مقداری که یک انسان از تغذیه نامناسب استفاده کرده باشد به همان میزان با مصرف مواد غذایی غیرشرعی اثرات منفی آن خوراکی‌ها را بر خون خود حمل خواهد نمود.

شایسته است شخص خون دهنده انسانی مؤمن و سالم باشد

وی در ادامه گفت: رفتارها، گفتارها و کردارهای آدمی بر اعضا و جوارح و به ویژه او تأثیر خواهد گذاشت، به همین جهت شخص گناهکار نمی‌تواند منتقل‌کننده خوبی برای انسان پاک باشد، بنابراین در شرایط غیراضطراری باید شخص خون‌گیرنده مراقب باشد که از چه کسانی خون دریافت می‌کند چراکه این خون قرار است در اعضاء و جوارح او جریان یابد و در برهه‌ای از زمان اثرات وضعی براو بگذارد بنابراین باید به این مسئله توجه شود که شخص خون دهنده به لحاظ اعتقادی انسانی مؤمن و به لحاظ جسمی سالم باشد.

حجت‌الاسلام بهشتی درباره اهدای خون از منظر طب سنتی، عنوان کرد: اهدا خون اشخاص باید تحت نظر دقیق پزشکی و طب سنتی باشد تا به سلامتی فرد خون‌دهنده و خون‌گیرنده آسیب نزد، در حقیقت ازنظر پزشکی کسی می‌تواند خون اهداء کند که مشکل جسمی و خونی نداشته باشد.

طب سنتی بر روی چگونگی اهداء خون بسیار حساس است

وی افزود: طب سنتی بر روی چگونگی اهداء خون بسیار حساس است و هر نوع اهداء خونی را نمی‌پذیرد چراکه اعتقاد دارد باید تغذیه یا بیماری‌های ژنتیکی، زیستی و ارثی خون‌دهنده شناخته شود تا از گرفتن خون مشکل‌دار جلوگیری شود.

این متخصص طب سنتی اظهار داشت: در روایت داریم که یک دایه احمق را برای شیردادن به فرزند خود انتخاب نکنید، چراکه ممکن است از طریق شیر دادن حماقت او بر کودک اثرات بدی بگذارد، بر همین مبنا خون دادن برخی از انسان‌ها نیز می‌تواند بر خون‌گیرنده اثرات مخرب داشته باشد.

حجت‌الاسلام بهشتی با اشاره به اینکه براساس مبانی طب سنتی انسان‌ها به دو دسته سردمزاج و گرم‌مزاج تقسیم می‌شوند، بیان داشت: مزاج انسان‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شود، بااین‌حال تعداد زیادی از سردمزاجان از کم‌خونی رنج می‌برند، و همچنین معمول بیمارانان و یا استعداد بیماری در سردمزاجان زیاد است، به همین جهت برای سردمزاجان توصیه به خون دادن نمی‌شود هم از جهت اینکه برای خودشان مضر خواهد بود و هم اینکه احتمال انتقال خون بیمار به بدن دیگر می‌رود.

گرم‌مزاج‌ها بهترین موارد برای اهداء خون هستند

وی با بیان اینکه اشخاص گرم‌مزاج که دموی‌ مزاج هستند بهترین موارد برای اهدای خون هستند، عنوان کرد: چنین افرادی معمولاً از سلامت جسمی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند حداقل دو یا سه ماه یک‌بار خون بدهند علاوه بر اینکه حجامت هم می‌توانند انجام بدهند، چراکه این عمل به‌سلامتی بیشتر آن‌ها نیز کمک خواهد کرد تا مقداری از قلیان یا حرارت خون آن‌ها کاسته شود و حتی خون چنین افرادی بر بدن خون‌گیرندِ نیز اثرات مثبتی خواهد داشت.

این متخصص طب سنتی افزود: از منظر طب سنتی اسلامی تنها کسانی می‌تواند خون اهدا کنند که از تنی سالم برخوردار باشند و مستعد انتقال بیماری‌ها نباشند و از کم‌خونی رنج نبرند، و توصیه می‌شود بازهم همین گروه که توانایی اهدای خون‌دارند یک یا دو هفته پیش از خون دادن از صاف‌کننده‌های خون مثل آلو، عناب، زرشک، شاه‌تره، انار، … استفاده کنند و از خوردن غذایی که باعث غلیظ شدن خون می‌شود اجتناب کنند، و همچنین در یک برهه قبل و بعد از اهدا خون از مایعات بیشتر استفاده کنند، تا هم‌خون سالم و صاف‌تری را به بیمار منتقل کنند و هم بدن خودشان به‌راحتی بتواند جبران مافات کند.

حجت‌الاسلام بهشتی در پایان خاطرنشان کرد: از بعد معنوی شایسته است اشخاص قبل از اینکه قصد اهدای خون داشته باشند با استغفار و طلب مغفرت برای خویش و ادای حقوق الهی و غیر الهی سبب تصفیه روحی حداقلی شوند، تا بدین واسطه اگر اثرات آلودگی‌های غیر مادی بر این خون‌بار شده است به‌واسطه‌ی این معنویت و با امید به رحمت خداوند پاک گردد تا خدای‌ناکرده اگر اثرات مخربی در آن خون است به دیگری منتقل نشود.

انتهای پیام/

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است