منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۱
شناسه خبر: 311580
گروه :خبر
719984

مدیر گروه قلب ایفمارک به فدراسیون فوتبال پیشنهاد داد قبل از آغاز فصل شانزدهم لیگ برتر از بازیکنان تست مواد ممنوعه گرفته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  دکتر محمد حسین نجفی، متخصص قلب و عروق که مدیر گروه قلب ایفمارک نیز محسوب می‌شود با ارائه یک مقاله به فدراسیون فوتبال پیشنهاد داد تا قبل از آغاز فصل شانزدهم لیگ برتر از بازیکنان تست مواد ممنوعه گرفته شود.

«مرگ مهرداد اولادی بار دیگر باعث شد جامعه در سوگ ورزشکار حرفه ای بنشیند.
متاسفانه اینجانب بعنوان یک متخصص قلب روزانه با مرگ‌های اینچنینی زیادی مواجهم.
در این مقاله اساسا قصد واکاوی علت مرگ اولادی مطرح نیست زیرا تنها مرجع تعیین علت فوت وی پزشکی قانونی است.

در مجموع مرگ و میر جوانان طی چند سال اخیر بیشتر به چشم می آید این پدیده ناشی از مسایل زیر است:
-بهبود روند پخش شدن اخبار چه از طریق رادیو و تلویزیون و یا شبکه های اجتماعی احتمالا باعث شده بیش از پیش حوادث مشابه آنچه برای اولادی رخ داد به سمع افکار عمومی برسد.

-افزایش شیوع بیماریهای قلبی نیز طی سالهای اخیر دیده می شود علت این افزایش تقریبا مشخص بوده و چندین عامل علت آن است:

-زندگی شهری ،کاهش فعالیت بدنی، استرس های مکرر، آلودگی هوا ، استفاده از فست فودها، استفاده کمتر از میوه جات و استفاده فراوان از غذاها آماده و … عواملی در جهت تسریع بیماری تصلب شرایین و نهایتا گرفتگی رگهای قلبی هستند.

-استفاده از الکل می تواند عاملی برای ایجاد آریتمی قلبی بوده و نهایتا عاملی برای مرگ ناگهانی است.

-استفاده از مواد مخدر از قبیل کوکایین و حشیش نیز می تواند باعث بروز آریتمی و یا اسپاسم شدید عروق کرونر یا تغذیه کننده قلب شود. این اسپاسم بواسطه کم رسیدن اکسیژن به عضلات قلب می تواند باعث از بین رفتن بخشی از عضله قلب شده و یا به صورت حاد ایجاد آریتمی های کشنده نماید.

-مصرف همزمان کوکایین با اتیلن یا الکل که متاسفانه بعضا مشاهده می شود از جمله عوامل ایجاد مرگ ناگهانی در جوانان می باشد.

-یک علت مرگ جوانان بخصوص جوانان ورزشکار در میادین ورزشی بیماری ژنتیکی هایپرتروفیک کاردیومیوپاتی بوده و از جمله راههای تشخیص آن اخذ نوار قلب و انجام اکوکاردیوگرافی می باشد. خوشبختانه مرکز پزشکی فیفا با همکاری کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال از 2 سال قبل طبق استانداردهای فیفا این علت را که شایعترین عامل فوت ورزشکاران در حین مسابقه می باشد را رصد و بررسی می کند.

-شایعترین علت مرگ ورزشکاران در سن بالاتر از ٣۵سال حوادثی است که روی عروق قلبی دچار گرفتگی رخ می دهد.
-یک عامل دیگر مرگ و میر ناگهانی در هر سنی منشا نابجای عروق کرونر است که بعضا فقط بعد از مرگ در کالبدشکافی مشخص میشود.

-نهایتا باز هم برخی افراد با وجود معاینه، نوارقلب، اکو کاردیوگرافی، تست ورزش، هولتر نوار قلب بیست و چهار ساعته و … دچار مرگ ناگهانی شوند که هرگز علت آن مشخص نمیشود.

-متاسفانه مصرف قلیان و مشروبات الکلی در میان ورزشکاران ما غیر قابل انکار است.

توصیه من به دست اندرکاران ورزش ایران بخصوص مرکز پزشکی فیفا در ایران اینست که در ابتدای هر فصل از تمام فوتبالیستها آزمایشات چک کامل خون و ادرار (بررسی مواد مخدر و ممنوعه) نیز گرفته شود.
البته بر اساس قانون حفظ اسراربیماران، طبیعی است که شرایطی مهیا شود که مثبت بودن این آزمایشها افشا نشود.

توصیه دیگر آن است که از فوتبالیستها بصورت تصادفی در حین تمرین آزمایش میزان الکل خون نیز اخذ شود.
امیدوارم دیگر شاهد بروز حوادث مشابه نباشیم اگر چه می‌دانم این فقط یک آرزوست.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی