منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
شناسه خبر: 175819
گروه :خبر
13930315000339_PhotoA

روزنامه‌نگار مستقل و تحلیلگر آمریکایی در گزارشی به نقل از منبع وابسته به مذاکرات لوزان نوشت که یک موضوع اصلی باقی مانده در مذاکرات، چگونگی و زمانبندی لغو تحریم‌ها است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در گزارش گرت پورتر آمده که در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 5+1 همچنان در حال پیگیری است،‌ مهمترین موضوع مورد منازعه همچنان چگونگی و زمانبندی لغو تحریم‌ها است.

در این یادداشت که در پایگاه آنتی وار منتشر شده، آمده است: «(پایگاه) میدل ایست آی از یک منبع مطلع که با مذاکره‌کنندگان لوزان در تماس است مطلع شده که موضوع کلیدی (اختلافی) باقی مانده که باید حل شود آن است که آیا گروه 5+1 برخی تحریم‌ها به محض آنکه آنچه “اقدامات غیرقابل بازگشت” برای اجرای توافق خوانده می‌شود، پایان خواهد یافت یا نه».

در این یادداشت آمده است: «این منبع تصریح کرد که تا همین اکنون هم ایران برخی امتیازات قابل توجهی در قبال تحریم‌ها داده است. ایران و گروه 6 کشور به رهبری آمریکا توافق کردند که تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اروپا و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل مرتبط به برنامه هسته‌ای ایران به جای لغو دائمی، در ابتدا و شروع اجرای توافق “تعلیق” شوند. هیات ایرانی همچنین در حال اعتراض به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که کمک به برنامه موشکهای بالستیک را ممنوع کرده و باقی بودن قطعنامه‌های مربوط به دیگر برنامه‌های نظامی نیست».

در ادامه این یارداشت هم تصریح شد: «موضوع مورد اختلاف باقی مانده آن است که 6 کشور (5+1) حتی با وجود تعلیق تحریم‌ها هم بر حفظ کل سیستم قانونی تحریم‌ها تاکید دارد و برداشتن آن را به این مضوع منوط کرده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این نتیجه برسد که برنامه هسته‌ای ایران تنها و صرفا برای مقاصد صلح‌آمیز است- فرایندی که می‌تواند سال‌های زیادی طول بکشد».

به گفته این منبع آگاه ایران به تیم‌های مذاکره آمریکایی و اروپایی تاکید کرده که کاهش و به عقب راندن برنامه هسته‌ای اقدامات غیرقابل بازگشت بوده و این اقدامات باید با لغو برخی از تحریمهای گروه 5+1 همراه باشد.

این منبع با زدن مثالی درباره این اقدامات غیرقابل بازگشت هم نوشت:‌ «اجرای طراحی مجدد رآکتور آب سنگین اراک، نابودی ذخایر اورانیوم با غلظت پایین و تصویب پروتکل الحاقی توسط مجلس ایران اقدامات غیرقابل بازگشت هستند. ایران خواستار آن است که در پاسخ به اجرای واقعی هر یک از موارد(توافق) توافق شامل ادبیات پایان زمانبندی شده تحریمها باشد».

این منبع افزود:‌ «ایران پذیرفته تا رآکتور آب سنگین را بازطراحی کند، رآکتوری که 5+1 آنرا تهدید گسترش سلاح خوانده بود چون می‌تواند حدود 10 کیلوگرم پلوتونیوم در سال تولید کند. طراحی مجدد رآکتور این طور بوده که ایران پذیرفته در سال 1 کیلوگرم تولید کند. ایران در پاسخ به این اقدام انتظار دارد که 5+1 فراتر از تنها تعلیق تحریم‌ها برود».

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «مذاکره‌کنندگان ایرانی درباره عدم پذیرش لغو تحریم‌ها از سوی 5+1 تا زمانی که این کشور اطلاعات کاملی درباره “ابعاد احتمالی نظامی” بدهد، نگران نیستند زیرا ایران برای دادن دسترسی کامل به آژانس بر اساس بخشی از توافق آماده شده است».

این منبع همچنین گفت:‌ «نگرانی بسیار جدی‌تر ایران اصرار و تاکید گروه 6 کشور بر این است که آژانس هم باید درباره ماهیت صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران  راستی‌آزمایی کند. مذاکره‌کنندگان ایرانی تصریح کردند که قضاوت نهایی آژانس در این باره می‌تواند 15 سال طول بکشد همانطور که در مورد آفریقای جنوبی اینطور بود».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند