منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹
شناسه خبر: 256339
گروه :خبر
469964

جوانان غرب هرمزگان در وضعیت بحرانی اشتغال اقدام به تهیه قایق نمودند تا خودشان مولد شغل برای خود باشند تا تن به خلاف ندهند اما عدم صدور مجوز صید باعث بیکاری جوانان شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ؛ دریا مادر ماست،مثال جالب ساحل نشینان بندرلنگه ای است که کاربرد این جمله به زمانی اطلاق می شود که مرد ساحل نشین در معاش خود دچار مشکل شده و اینجاست که دریا همچون مادری مهربان آغوشش را برای معاش می گشاید و کسی را بی رزق نمی گذارد.
اما این روزهای صید و صیادی با توجه به محدودیت زمان صید ، سخت گیری در ارائه مجوز صید و دیگر مشکلات ، مادر روزی رسان را از فرزندان در انتظار رزق و روزی دور کرده و با اختلال در صید و صیادی که ارتباط مستقیم و ناگستنی با زندگی ساحل نشینان این دیار دارد ، زندگی هزاران نفر را در نوار ساحلی به مخاطره انداخته است .
سوای از همه مشکلات این شغل قدیمی و چند صد ساله مدتی است که راه امرار معاش برخی از این صیادان به واسطه قانونی که اجازه حضور قایق های فاقد مجوز را در دریا نمی‌دهد قطع شده که این امر  اعتراض چند باره صیادان و گلایه‌های آنان مبنی بر عدم صدور مجوز صید توسط شیلا‌ت ، صیادان جوان را با مشکل مواجه کرده است .
مظفرزاده،  رئیس شورای روستای چیروییه در گفتگو با خبرنگار مروارید نیوز  می گوید: در حالیکه شغل اصلی مردم این روستا صیادی است؛ عدم صدور مجوز صید باعث بیکاری جوانان وسوق یافتن آنان به انحرافات شده که بی شک باعث تغییر شغل از صیادی به قاچاق کالا‌ می گردد.
وی اظهار کرد : در حال حاضر اگر کسی بخواهد صیادی کند بایستی مجوز صید را از صیادان قدیمی که مجوز صید دارند بخرد که هزینه آن حدود 40 میلیون تومان می باشد و با تغییر نام و پرداخت عوارض و… این قیمت افزایش پیدا می کند.
محمد از صیادان بندر مقام در گفتگو با خبرنگار مروارید نیوز گفت : شغل و زندگی ما وابسته به دریاست و اگر یک روز دست از کار بکشیم قادر به تامین مایحتاج زندگی خود نخواهیم بود و این قوانین جدید باعث شده که از نظر درآمد در تنگنای شدید قرار بگیریم.
یکی از دغدغه های جوان ساحل نشین غرب استان مجوز دریایی است

 

عماد یکی دیگر از صیادان بندرچارک با ابراز گلایه از وضعیت موجود می گوید : جوانان با هزینه  خود و وام اقدام به تهیه قایق نمودند تا در وضعیت بحرانی اشتغال در غرب استان ، خودشان مولد شغل برای خود باشند و باهمه سختی ها تن به خلاف ندادند و روزی حلال بر هر چیز ترجیح دادند.

وی افزود: طی روزهای قبل در بندرچارک جلوی قایق های بی مجوز را گرفته اند و از حضورشان در دریا امتناع نمودند این کار برای چند دهمین بار تکرار شده  و بعد از تجمع مردم باز هم گفته می شود مشکلی ندارد بروید ولی خدا می داند تا کی این اقدام  که حرکت به عنوان زخم عمیق دردل مردم  غرب هرمزگان است تکرار می شود .

 

 

حال با ابهاماتی برای آن دسته از صیادانی مواجه هستیم که اگر یک روز به دریا نروند در جهت تامین مایحتاج خود دچار مشکل هستند و این صیادان خواستار چاره اندیشی درباره مشکلات شان میباشند اما این مشکل نیاز به تصمیم صحیح و اصولی مسئولین امر دارد تا هر بار با قطع مجوز خروج این قایق‌ها از اسکله صیادی، خانواده این صیادان شاهد مشکلات عدیده‌ای که بر زندگی آن‌ها حاکم می‌شود، نباشند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی