منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۵۴
شناسه خبر: 311586
گروه :خبر
IMG10473482

استان هرمزگان در مقایسه با استان های همجوار مانند کرمان،بوشهر، یزد و شیراز بیشترین میزان استفاده از غذاهای آماده دارد که این امر زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛امروزه رفتن به یک رستوران یا فست‌فود و غذاخوردن در آن‌جا به یک فرهنگ همگانی تبدیل شده است، فرهنگی که طبقه بالا و پایین نمی‌شناسد، نگاهی گذرا در ایام  تعطیل این واقعیت را برای ما دوچندان می‌کند.

 

با وجود تبلیغات گسترده درخصوص مضرات استفاده از فست‌فودها از سوی کارشناسان تغذیه و مسئولان نظام سلامت شاهد افزایش استقبال مردم به ویژه جوانان از غذاهای آماده و فست فودها هستیم.

 

تغییر ذائقه مردم از غذاهای سنتی به سمت غذاهای آماده و فست فودهایی که هیچ فایده ای برای بدن ندارد و در مقابل خطر ابتلا به انواع سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد این روزها به چالشی برای جامعه تبدیل شده است.

 

استان هرمزگان و شهربندرعباس از عمده نقاط بود که استفاده از غذاهای خانگی و سنتی به شکل قابل ملاحظه ای مورد اقبال عموم بود که در این بین به دلیل همجواری با دریا مصرف غذاهای دریایی بیشتر از سایر مواد غذایی استفاده می شد اما در چند سال اخیر این استان شاهد تغییر ذائقه مردم و رشد قارچ گونه فست فود ها و غذاهای آماده بوده است.

 

محمد شکاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با اشاره علاقه مردم بندرعباس به استفاده از غذاهای آماده گفت:مراکز تهیه غذای آماده و فست فودها رو به افزایش است و روستاهای استان نیز درگیر تغییر ذائقه شده اند.

 

وی اظهار کرد: براساس آمارها مصرف غذای آماده، استان هرمزگان در مقایسه با استان های همجوار مانند کرمان،بوشهر، یزد و شیراز بیشترین میزان استفاده از این غذاها را دارد که این امر زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می شود.

 

علت اصلی افزایش میزان ابتلاء به سوء تغذیه تغییر عادت و فرهنگ غذایی ودر رأس این تغییرات گرایش مردم به فست‌فودها است.

 

استفاده مداوم از فست‌فود تنها موجب افزایش حجم معده و کم‌تحرکی، بروز بیماری‌هایی مانند سکته‌های قلبی و سرطان ها شود که در سال های اخیر با تغییر ذائقه مردم شاهد افزایش بیماری های غیر واگیر در جامعه مانند دیابت، افزایش فشار خون و کلسترول ، چاقی در بین مردم بندرعباس می باشیم.

 

از این رو با توجه به اهیمت نوع  غذا و شیوه تهیه آن به احتمال زیاد مدتها زمان لازم دارند تا باعث سرطان شود و با توجه به اینکه در  نوجوانان و کودکان مدت زمان طولانی تری در معرض مواد سرطان زا ناشی از تغذیه می باشند توجه به سلامت این گروه سنی برای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر بسیار مهم است .

 

انتهای پیام/ی

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است