منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۱
شناسه خبر: 346108
گروه :خبر
untitle_Fotor_Collage

صیادی و ماهی فروشی از دیرباز در خانواده های ساحل نشین هرمزگانی رواج داشته است و این شغل نسل به نسل و سینه به سینه از پدران به پسران به ارث رسیده تا از دریای بیکران و نعمت های الهی آن بهره مند شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ استان هرمزگان در جنوب ایران و در مجاورت خلیج همیشه فارس واقع شده است و به همین علت شغل بیشتر ساحل نشینان این خطه ماهی گیری و ماهی فروشی می باشد و به همین منظور هر روز زنان و مردان، پیر و جوان با قایق های کوچک و بزرگ خود و در زیر گرمای شدید خورشید دل به دریا می زنند تا با ماهی‌ گرفتن و فروش صیدشان معیشت روزمره‌شان را بگذرانند.

ماهیگیران و ماهی فروشان بندرعباسی دلی پر درد دارند و به دنبال گوشی شنوا می گردند تا از این مشکلات و موانع که بر سر راه کسب و کار حلالشان است حرف بزنند.به بازار ماهی فروشان شهر بندرعباس می رویم و با چند تن از ماهی فروشان بزرگترین بازار شهر به گفتگو می نشیم.

محمد رحیمی که از ماهی فروشان قدیمی شهر بندرعباس است در مورد مشکلات این قشر به خبرنگار هرمز گفت: صیادی و ماهی فروشی از دیرباز در خانواده های ساحل نشین هرمزگانی رواج داشته است و این شغل نسل به نسل و سینه به سینه از پدران به پسران به ارث رسیده تا از دریای بیکران و نعمت های الهی آن بهره مند شوند و رزق و روزی حلال را بر سر سفره های خود ببرند اما هم اکنون به علت مشکلات زیادی که بر سر راه صیادان است قشر جوان ما دیگر حاضر به ادامه راه پدرانشان نیستند.

وی بی توجهی مسئولین را نسبت به این قشر زحمتکش اصلی ترین مشکل دانست و افزود: ماهیگران برای صید ماهی با مشکلات فراوانی مواجه هستند که با بی توجهی مسئولین و سنگ اندازی آنها مشکلاتشان چند برابر هم شده همچنین کمبود فضای مناسب برای عرضه ماهی های صید شده معضل صیادان بندری است.

جاسم بندری یک دیگر از فعالین حوزه صید و فروش ماهی گفت: بندرعباس دارای شرایط آب و هوایی بسیار سختی می باشد و صیادی در فصول بهار و تابستان بسیار طاقت فرسا است و به علت عدم وجود سردخانه های مناسب و همچنین غیر استاندارد بودن بازار ماهی فروشان با مشکل خنک نگه داشتن ماهی های صید شده مواجه هستند و هر روز بلاجبار باید مبلغی را برای خرید پودر یخ بدهند در غیر این صورت ماهی ها در گرما خراب می شوند و نتیجه صیدشان بی حاصل می شود.

این صیادان جوان بندری گفت: جوانان ساحل نشین در محله های پشت شهر،خواجه عطا،سیم بالا،نخل ناخدا و … این شغل را از پدران خود به ارث برده اند و با وجود گرما و سایر شرایط نامساعد دل به دریا می زنند تا رزقی حلال برای خود و خانواده به ارمغان بیاورند اما بعضی اوقات نیروهای انتظامی و گشت های دریایی جلوی صیدمان را می گیرند.

وی در ادامه گفت: اگر جوانان به صید ماهی مشغول نباشند پس چطور درآمدی را برای ادامه زندگی به دست آورند؟آیا غیر این است که اگر جلوی صیادی ما را بگیرند ما مجبور خواهیم بود به جای صیادی و کسب درآمد حلال به فکر قاچاق بیفتیم؟

این صیاد جوان در پایان صحبت هایش از تمام مسئولین خواهش نمود تا برای رفع موانع پیش پای صیادان تلاش نمایند و آنها را از کسب روزی حلال منع نکنند.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است