منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳
شناسه خبر: 236386
گروه :خبر
13940810000795_PhotoA

یک روزنامه انگلیسی با اشاره به سیاست رئیس‌جمهور ترکیه در ایجاد ترس در جامعه تُرک و ناامن کردن آن، مسئله مذکور را علت پیروزی حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی اخیر دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مردم ترکیه یکشنبه (روز گذشته) بار دیگر به پای صندوق‌های رأی رفتند و در آن مشارکت 87.5 درصدی داشتند.

حزب عدالت و توسعه (AKP) به رهبری «احمد داود اوغلو» در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 49.5 درصد از آرای مردم، تعداد 316 کرسی از مجموع 550 کرسی مجلس ملی را به دست آورده و به جایگاهی برسد که به تنهایی کابینه بعدی را تشکیل دهد.

روزنامه «گاردین» در سر مقاله امروز خود به بررسی انتخابات ترکیه پرداخت و گزارش داد که حساب باز کردن «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه بر روی ترس در جامعه نتیجه داد.

به گزارش این روزنامه، اردوغان یک دموکرات اصیل نیست که به اصول قانون اساسی احترام بگذارد یا اینکه به خاطر چرخش قدرت استعفا کند؛ مسئله‌ای که در واقع عنصر اصلی دموکراسی واقعی به شمار می‌رود.

بنا بر این گزارش، اردوغان در انتخابات عمومی ژانویه امیدوار بود که اکثریت غالب آراء را از آن خود کند تا از این طریق قانون اساسی را تغییر دهد و منصب ریاست جمهوری افتخاری خود را به یک منصب اجرایی با اختیارات بیشتر بدل کند. اما مردم ترکیه با رأی خود، اکثریت اندک را نیز از وی گرفتند و این مسئله نیز «نه» قاطع تُرکها به اردوغان بود.

گاردین در ادامه می نویسد، پاسخ به این سؤال که اردوغان چگونه این نتیجه را رقم زد این است که وی از تشکیل ائتلافی جلوگیری کرد که می‌توانست پس از انتخابات ژانویه دولت با ثبات و مستقری برای ترکیه باشد. وی با این کار خود فرصت دیگری به دست آورد.

به گزارش گاردین، اردوغان اکثریت را به دست آورد ولی ترکیه از این مسئله متضرر شد؛ زیرا نهادهای مستقل خود را از دست داد، اصول قانون اساسی اهمال شد و روابط تُرکها با کُردها متشنج شد.

بنا بر این گزارش، اردوغان به تلاش خود ادامه خواهد داد تا تغییراتی را در قانون اساسی به وجود آورد که خواهان آن است واگر این کار را نتواند انجام دهد به گونه‌ای رفتار خواهد کرد که گویی این مسئله محقق شده است.

گاردین در پایان گزارش خود با اشاره به مشکلات پیش‌‌روی حزب حاکم تأکید کرد، مشکلات اقتصادی، مسئله کُردها و تروریست‌های تندرو در سوریه عواملی است که همگی ثبات ترکیه را تهدید می‌کنند. اردوغان نیز ممکن است که از زمان «کمال آتاتورک» قویترین رهبر ترک باشد ولی شخصیت وی، اختلافی است و باید طی چند سال آتی از خود شخصیت واحد و یکپارچه‌ای نشان دهد.

نتایج انتخابات ترکیه بعد از شمارش 99 درصد آرا به شرح ذیل است:

حزب حاکم:  49.5

حزب جمهوریخواه خلق: 25.3

حزب دموکراتیک خلق ها: 10.3

حزب حرکت ملی: 12

حزب عدالت و توسعه در انتخابات قبلی با 258 کرسی از 550 کرسی پارلمانی در صدر قرار گرفت اما نتوانست حدنصاب لازم را برای تشکیل دولت به تنهایی کسب کند. طبق قوانین ترکیه حزب پیروز در صورتی که بتواند اکثریت کرسی‌های مجلس را (بیش از ٢٧۵کرسی) به دست بیاورد می‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند