منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۱
شناسه خبر: 296368
گروه :خبر
hormoz

کوه های مینیاتوری (مریخی) به موازات دریا از منطقه کچو تا نزدیکی های خلیج گواتر در بندر چابهار قابل مشاهده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ کوه‌های منحصربه‌فرد و زیبای مریخی که در حدود 40 تا 50 کیلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر قرار گرفته‌اند.

کوه‌های مینیاتوری یا مریخی منحصر به‌ فردترین کوه‌های ایران محسوب می شود و این کوههای زیبا نوع رسوبی هستند شکل‌های نامانوس این پدیده‌ها، ناشی از فرسایش سریع در برابر باد و باران است که بر خلاف فرسایش‌های آرام و طبیعی، مهلتی برای رویش گیاهان باقی نمی‌گذارد و سرزمین را دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌ها نشان می‌دهد.

این کوه ها مناظری از کوه‌های کره ماه را برای انسان تداعی می‌کنند، بومیان این منطقه به سبب شکل غیرعادیشان از آنها با عنوان کوههای مریخی نیز یاد می کنند.

در میان دره ها و اطراف این کوهها فسیل انواع صدفها و آبزیان مانند نهنگ یافت می شود.

این سلسله کوهها که در نوع خود بی همتا وصف می شوند، تنها در شمار کمی از کشورهای جهان همانند آنها وجود دارد.

کوه‌های مریخی و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص کوه‌ها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است.

رشته کوه‌های مریخی که فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، توانسته ترسیم‌گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد. این کوه‌ها در زمان‌های گذشته به زیرخروارها خاک مدفون بوده و امروزه با گذشت زمان‏، مشاهده می‌شوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران‌های موسمی‏، خاک‌ها از روی آنها به دامنه‌ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه‌ها نمایان شده است.

  • 151
  • 2
  • 43
  • 33332
  • 32
  • 343
  • 34
  • 34234
لینک

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است