منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۱
شناسه خبر: 197106
گروه :خبر
13940312000639_PhotoA

یک روزنامه اتریشی نوشت که مذاکرات هسته‌ای در حالی ادامه دارد که با نزدیک شدن پایان مدت زمان مقرر مشخص می‌شود که آیا ایران و ۶ کشور درباره همه‌ چیز توافق می‌کنند یا در هیچ مورد به توافق نخواهند رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آخرین مهلت برای دستیابی به توافق در زمینه مسئله هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، نیمه شب سه‌شنبه به پایان می‌رسد. اکنون طرفین با چندین روز مذاکره در هتل کوبورگ وین می‌خواهند با حضور «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «جان‌کری» همتای آمریکایی وی به نتیجه برسند. انتظار می‌رود که دیگر وزرای خارجه اروپایی از جمله «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان هم برای پیوستن به این مذاکرات راهی وین شود.

گروه 5+1 متشکل از آمریکا،‌روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان مذاکراتی را با ایران پیگیری می‌کنند که قرار است در پایان به انعقاد قرار دادی منتهی شود. طرف های مذاکره‌کننده هدف از این توافق را اطمینان از عدم ساخت بمب هسته‌ای در ایران اعلام کرده‌اند که در صورت دستیابی به این توافق در مقابل تمامی تحریم‌های اقتصادی ایران را به صورت تدریجی لغو خواهند کرد. ایران با این حال همچنان ضمن رد این اتهام تاکید دارد که پس از دستیابی به توافق، تمامی تحریم‌های اقتصادی باید لغو شوند.

روزنامه اتریشی «کوریر» که این مطلب را با عنوان «جهش نهایی در مذاکرات هسته‌ای ایران» تیتر کرد در این مورد نوشت که با وجود اعمال فشارهای شدید علیه برنامه هسته‌ای ایران مذاکرات تا زمان پایان مورد انتظار در جریان است و مشخص می‌شود که درباره همه‌چیز توافق می‌شود یا درباره هیچ چیزی توافق نخواهد شد.

کری پیش از ورود به وین تاکید کرده بود که ایران باید موانع در راه دستیابی به توافق را رفع کند. این سخن شاید اشاره به درخواست طرف‌های مذاکره کننده با ایران بر بازرسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات نظامی ایران باشد؛ موضوعی که ایران به شدت با آن مخالفت می‌کند. مسایلی از این دست همواره مانعی برای نهایی شدن توافق میان طرفین بوده است.

دهم تیر ماه پایان ضرب‌الاجل تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو است. وزرای خارجه ایران و 6 کشور  به همراه «کاترین اشتون» مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه 1392 در شهر ژنو به توافقی برای حل موضوع هسته‌ای ایران تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که به توافقنامه ژنو معروف شد. پس از آن رایزنی‌ها از بهمن ماه همان سال آغاز و تا تیر ماه 1393 ادامه یافت. در 28 تیر ماه 1393 طرفین این مذاکرات را برای 4 ماه تمدید کردند که به دلیل اختلافات موجود بر سر راه دستیابی به توافق جامع، مذاکرات را برای هفت ماه (10 تیر ماه 1394) تمدید کردند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی