منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: 176767
گروه :خبر
Greek_Ship1

این کشتی ابتدا در سال ۱۹۴۵ با نام «امپایر ترومپت» و در گلاسگو اسکاتلند ساخته‌ شد.  به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبسایت سورو منتشر کرد؛ کشتی باری EMPIRE TRUMPET روز چهارشنبه ۱۹ اسفند سال ۱۳۲۱ به دریا انداخته شد و یک ماه طول کشید تا کارهای آن به اتمام برسد ، این کشتی ساخت […]

این کشتی ابتدا در سال ۱۹۴۵ با نام «امپایر ترومپت» و در گلاسگو اسکاتلند ساخته‌ شد. 

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبسایت سورو منتشر کرد؛ کشتی باری EMPIRE TRUMPET روز چهارشنبه ۱۹ اسفند سال ۱۳۲۱ به دریا انداخته شد و یک ماه طول کشید تا کارهای آن به اتمام برسد ، این کشتی ساخت شرکتWilliam Hamilton & Co Port Glasgow بریتانیاست.

این شناور جزو یک سری از کشتی های ساخت این شرکت بود که در خدمت دولت بریتانیا بوده ؛ تمام این کشتی ها که بیش از ۵۰ کشتی  با نامهای مختلف و با پیشوند EMPIRE میباشند .

کاربری این کشتی در جنگ جهانی دوم ترابری بود و درازای ۱۳۶ متر طول و وزنی حدود ۷۰۶۱ تن بوده‌ است.

دولت بریتانیا مالک این کشتی بوده ولی طبق قراردادهایی مدیریت آن را به خطوط کشتیرانی های مختلفی واگذار نمودند  .

 مالکان این شناور به قرار زیر میباشد :

 سال ۱۹۴۳ وزارت جنگ بریتانیا

سال ۱۹۴۶ شرکت Charente S.S Co Ltd (T&J Harrison) Liverpool و نام این کشتی بهNaturalist تغییر دادند .

سال ۱۹۵۹ به شرکت ایرانی  Lloyd Co Ltd فروخته شد و نام آن را به Persian Cyrus یا کوروش پارسی عوض کردند .

سال ۱۹۶۵ خطوط کشتیرانی خرمشهر ایران این کشتی را خریداری کرد و باز هم نامش را تغییر دادند و اینبار Hamadan نام گرفت .

پس از دست به دست شدن این کشتی بین مالکان انگلیسی و ایرانی، نهایتاً در سال ۱۹۶۶ توسط فردی یونانی خریداری شده و او کشتی را Koala F نام نهاد.

 در همین سال درخواست تغییر نام به HELIAS داده شد که بنظر میرسد به ثبت نرسید به دلیل یونانی بودن مالک این کشتی، ایرانیان این کشتی را «کشتی یونانی» نام گذاری کردند.

کشتی یونانی در تاریخ دوشنبه ۳ مرداد ۱۳۴۵ به گل نشست ، گفته می‌شود حق بیمه بالای این کشتی، یکی از عوامل به گل نشاندن این کشتی بوده‌است.

بعدها فردی هلندی به نام «سالوج توگ» تلاش کرد تا کشتی را نجات دهد اما تلاش او ناموفق بود.

کشتی یونانی اکنون یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیش محسوب می‌شود.

 نام‌های کشتی به ترتیب «امپایر ترومپت»، «نچرالیست»، «کوروش پارسی»، «همدان» و در هنگام به گل نشستن «کولا اف» بوده‌است.

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند