منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۳
شناسه خبر: 212812
گروه :خبر
13940528000213_PhotoA

خبرگزاری کوبایی کوبادباته نوشت: با وجود این‌که مردم کوبا از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا خشنود هستند اما این رخداد را یک پیروزی قلمداد نمی‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مردم کوبا با این‌که از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین این کشور و آمریکا خشنود هستند و اهمیت آن را درک کرده‌اند، اما این رخداد را یک پیروزی قلمداد نمی‌کنند چرا که می‌دانند برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین آمریکا و کوبا تنها یک گام در روند طولانی و پیچیده عادی‌سازی روابط بین دو کشور محسوب می‌شود.

در 14 آگوست (23 مرداد) دولت آمریکا اتفاقی را رقم زد که به بیان خبرنگاری، خبری خوب تلقی می‌شود و تمامی رسانه‌های جهان را نیز به انحصار خود درآورد.

این خبر، خبر بمباران موفق یک منطقه توسط آمریکا یا رویارویی این کشور با یک کشمکش نژادی جدید نبود بلکه از برافراشتن پرچم آمریکا در سرزمینی خبر می‌داد که پیش از این دشمن تلقی می‌شد.

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا پس از نیم قرن و با عصایی که همچنان وی را همراهی می‌کرد، در 14 آگوست وارد «هاوانا» پایتخت کوبا شد و هیجان‌زده‌تر از همیشه پرچم آمریکا را بر فراز سفارت این کشور در کوبا نصب کرد.

سخنرانی وی نیز که با جزئیات زیاد ایراد شد، سعی داشت تا منافع همه شنوندگان را در نظر بگیرد و در عین حال سیاست‌های دولت دموکرات خود را نیز پیش ببرد.

همان طور که انتظار می‌رفت «کری» در این سخنرانی از انتقاد به سیستم سیاسی کوبا دست برنداشت و پاسخ‌های همتای کوبایی وی نیز این حقیقت را آشکار کرد که حتی اهمیت این لحظه تاریخی نیز ماهیت رابطه این دو کشور را تحت تأثیر قرار نداده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در این سخنرانی خواستار برقراری یک دموکراسی قانونی در کوبا شد و عنوان کرد: کوبا با وجود یک دموکراسی قانونی که بر طبق آن مردم بتوانند رهبران خود را انتخاب کنند، کشور بهتری خواهد بود.

«برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا نیز تصریح کرد که بین آمریکا و کوبا در زمینه‌های متعدد تفاوت‌های آشکاری وجود دارد و دو کشور به مسائلی همچون دموکراسی، حقوق بشر، نوع حکومت و نوع برقراری ارتباطات دو جانبه با دیگر کشورها به دو صورت متفاوت می‌نگرند.

مقامات کوبا و آمریکا همچنین اذعان داشتند، روند طولانی و پیچیده‌ای پیش روی هر دو کشور قرار دارد که باید با در نظر گرفتن موضوعاتی همچون احترام به حاکمیت و عدم دخالت در مسائل داخلی یکدیگر پیگیری شوند.

از سوی دیگر در کوبا و در بین مردم نیز از پیروزی سخن گفته نمی‌شود و هیچ‌کس ژست پیروزمندانه به خود نگرفته است؛ دلیل این اتفاق ظرافت‌های دیپلماتیک نیست بلکه همگان بر این امر واقف هستند که حتی اگر موانع بزرگ این روند مثل تحریم‌های اقتصادی برداشته شوند، مشکلات اساسی کشور حل نخواهند شد.

به گزارش فارس، روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا با بازگشایی سفارت‌های این دو کشور بار دیگر پس از نیم قرن به صورت رسمی از سر گرفته شد.

سفارت آمریکا در کوبا از 20 جولای (30 تیر) بازگشایی شده اما مراسم‌های رسمی آن به زمان حضور وزیر امور خارجه آمریکا در کوبا موکول شده بود؛ این امر در 14 آگوست اتفاق افتاد و پرچم آمریکا با حضور «جان کری» بر فراز سفارت این کشور در کوبا نصب شد.

سفارت کوبا در آمریکا نیز در 20 جولای (29 تیر) با حضور وزیر امور خارجه این کشور آمریکای لاتین در آمریکا بازگشایی شد و پرچم کوبا بر فراز ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا به اهتزاز درآمد و در کنار پرچم 150 کشور دیگر که آمریکا با آنان روابط دیپلماتیک دارد قرار گرفت.

دو کشور با میانجی‌گری واتیکان 18 ماه مذاکرات محرمانه داشتند اما 26 آذر (17 دسامبر) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند و زندانیان یکدیگر را آزاد خواهند کرد.

پس از آن، اوباما ماه آوریل با «رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا به طور رسمی مذاکره کرد که این نخستین دیدار رهبران دو کشور از سال 1956 بود.

دو طرف از زمان اعلام تاریخ از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک دو کشور در 17 دسامبر (26 آذر 93) تاکنون چند بار مذاکره کرده‌اند.

واشنگتن از سال 1961 روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع و این کشور را تحریم کرد؛ اگرچه برخی از این تحریم‌ها در ماه‌های اخیر لغو شده است اما بیشتر تحریم‌های آمریکا همچنان به قوت خود باقی است، اوباما نیز در دسامبر گذشته اعلام کرد گفت‌وگوها برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با کوبا را از سر می‌گیرد.

یک ماه بعد آمریکا کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد، همچنین، در پی این چرخش در سیاست خارجی آمریکا، اوباما دستور اجازه‌ سفرهای بیشتر از این کشور به کوبا، افزایش میزان حواله پول نقد از آمریکا به کوبا و کاهش محدودیت‌های برخی از بخش‌های بازرگانی با این کشور را صادر کرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است