منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۷
شناسه خبر: 301657
گروه :خبر
13950107000278_PhotoA

کنگره آمریکا معتقد است که دولت «باراک اوباما» نمایندگان کنگره را در خصوص مفاد برجام فریب داده است و در صدد است که تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پایگاه آمریکایی «واشنگتن‌ فری بیکن» در گزارشی نوشت که کنگره آمریکا در حال تحقیقات در این زمینه است که آیا دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در تابستان سال گذشته میلادی نمایندگان کنگره را درباره میزان امتیازاتی که طبق برجام به ایران اعطاء کرده است، فریب داده یا خیر.

طبق این گزارش کنگره همچنین درصدد است تحقیق کند که آیا مقامات دولت آمریکا به صورت مخفیانه بعد از توافق هسته‌ای، شروط توافق با ایران را بازنویسی کرده‌اند یا خیر.

طبق گفته منابع و یک بیانیه رسمی که به وزارت خارجه آمریکا ارسال شده است، نمایندگان کنگره می‌خواهند در این زمینه‌های بالا تحقیقاتی را صورت دهند.

فری بیکن گزارش کرد، این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که هفته گذشته مقامات ارشد آمریکا اعلام کردند که ایران قرار است سلاح‌های بیشتر دریافت کند و کاهش تحریم‌های بیشتر داشته باشد و این در حالی است که دولت آمریکا در تابستان سال گذشته به کنگره قول داده بود که چنین اتفاقی هرگز رخ نخواهد داد.

«مایک پومپئو» نماینده جمهوری‌خواه ایالت «کانزاس» به واشنگتن فری بیکن گفت: «وقتی چندین مقام از جمله کری (وزیر خارجه آمریکا)، جک لو و سفیر مول مقابل اعضای کنگره شهادت دادند، ما تمایلی به باور آنها نداشتیم».

وی ادامه داد: «با اینحال، شکاف بین وعده‌های آنها درباره توافق هسته‌ای ایران و حقیقت هولناک امروز همچنان در حال بیشتر شدن است. هم‌اکنون سعی داریم مشخص کنیم که این یک فریب عمدی از سوی دولت (آمریکا) بوده است یا اینکه سطوح جدیدی از رضایت نگران‌کننده ایران بوده است».

طبق این گزارش، رهبران کنگره نگران هستند که دولت آمریکا دیگر، آزمایشات اخیر موشک‌ بالستیک ایران را «نقض» قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نمی‌دانند.

مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به کنگره متعهد شد که ایران به صورت قانونی طبق قطعنامه مذکور، از انجام آزمایشات موشک بالستیک منع می‌شود.

«سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل با اینحال هفته گذشته، ضمن انتقاد از آزمایشات موشک‌های بالستیک ایران، آن را نقض قطعنامه ندانست.

مسئله دیگری که کنگره آمریکا بر روی آن بحث دارد، اظهارات اخیر مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا است که تأکید می‌کنند که دولت آمریکا در حال حاضر در صدد است یکسری کاهش‌ تحریم‌های غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای برای ایران داشته باشد که شامل دسترسی غیرمستقیم ایران به نظام مالی آمریکا است.

طبق این گزارش، چهره‌های برجسته دولت آمریکا از جمله «جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا به کنگره متعهد شده بود که محدودیت‌های چندین ساله، ایران را از دسترسی به نظام مالی آمریکا حتی بعد از توافق هسته‌ای منع می‌کند.

پومپئو، پیتر روسکام و لی زلدین نمایندگان کنگره آمریکا هفته گذشته در نامه‌ای به وزارت خارجه کشورشان اعلام کردند که کری و « دیگر مقامات دولت آمریکا به مردم آمریکا و کنگره تضمین دادند که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل همچنان به آمریکا اجازه می‌دهد که به اقدامات خطرناک اینچنینی ایران واکنش نشان دهد».

مقامات آمریکایی می‌گویند که آزمایشات موشکی ایران با وعده‌های ایران در حین مذاکرات هسته‌ای «ناسازگار» است.

نمایندگان کنگره در نامه خود به وزارت خارجه آمریکا نوشتند: «امتناع آمریکا برای گفتن این مطلب که این آزمایشات ایران «نقض» است، در واقع در تضاد مستقیم با تعهدات اولیه دولت (آمریکا) است».

«مارک دابوویتس» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD) به پایگاه واشنگتن فری بیکن گفت که دولت آمریکا در حال حاضر در حال بازتعریف شروط برجام است.

با اینحال، روسیه نیز از آزمایشات موشکی ایران دفاع کرده است و تأکید کرده است که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تنها از ایران می‌خواهد از انجام چنین آزمایشاتی خودداری کند.

«ویتالی چورکین» سفیر روسیه در سازمان ملل اخیر تأکید کرده است که جدیدترین قطعنامه سازمان ملل در ارتباط با توافق هسته‌ای تنها تصریح می‌کند که ایران آزمایش موشک را متوقف کند.

چورکین می‌گوید: «درخواست با ممنوعیت فرق دارد بنابراین از نظر قانونی شما نمی‌توانید یک خواسته را نقض کنید بلکه شما می‌توانید با یک خواسته مطابقت داشته باشید یا اینکه آن خواسته را نادیده بگیرید اما شما نمی‌توانید یک خواسته را نقض کنید. تمایز قانونی بین این دو وجود دارد».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است