منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸
شناسه خبر: 318346
گروه :خبر
13930714000454_PhotoA

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا تلاش می کنند تا سه‌شنبه آینده، مشاور کاخ سفید را به دلیل اظهارات جنجالی اخیرش درباره بازاریابی دولت اوباما برای توافق هسته‌ای با ایران به کنگره احضار کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در حال اعمال فشار به «بن رودز» مشاور کاخ سفید هستند تا درباره اظهارات بحث‌برانگیزش در خصوص بازاریابی دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری‌ آمریکا برای توافق هسته‌ای با ایران توضیح داده و گزارش ارائه کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی «هیل» وابسته به کنگره آمریکا گزارش کرد، رهبران جمهوری‌خواه کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا از رودز خواسته‌اند سه‌شنبه آینده در جلسه استماع با عنوان «نقل قول‌های کاخ سفید درباره توافق هسته‌ای ایران» گزارش دهد.

«ام جی هنشاو» سخنگوی کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا به پایگاه هیل اعلام کرد که رودز که عنوان کامل او معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات استراتژیک است، هنوز به درخواست آنها پاسخ نداده و هنوز از کس دیگری برای حضور در این جلسه استماع درخواست نشده است.

با این حال، «جیسون شافتس» رئیس این کمیته از ایالت «یوتا» تهدید کرده است که از احضاریه برای درخواست حضور رودز در جلسه استماع کنگره استفاده خواهد کرد.

«اریک شولتز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا را به تلاش برای آغاز یک جنگ دیگر درباره برجام باوجود آنکه چندین ماه از اجرایی شدن آن گذشته است، متهم کرد.

در بیانیه شولتز آمده است: « سال گذشته میلادی ماهها درباره توافق ایران بحث و بررسی شد و جمهوری‌خواهان عهد کردند که آن را بلوکه می‌کنند ولی نتوانستند آرای کافی برای چنین کاری جمع‌آوری کنند و اکنون دنبال آن هستند دوباره مبارزه سیاسی قدیمی را مطرح کرده و از سر گیرند».

وی ادامه داد: «علیرغم تمامی موضوعات جدی که کنگره در حال حاضر با آن مواجه است، از جمله آماده شدن برای ورود (ویروس) زیکا، کمک به پورتوریکو برای رویارویی با بحران مالی‌اشان، کمک در زمینه موضوعات مهم و مبارزه با اپیدمی مواد مخدر، شرم‌آور است که شافتس به دنبال بیرون کشیدن صفحه‌ای از دفتر راهکار دارل ایسا (رئیس سابق کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا) است تا از این طریق از تمامی اقداماتی که در حال حاضر باید انجام گیرد، منحرف شود».

این درخواست جمهوری‌خواهان بعد از آن صورت گرفته است که اظهارات رودز در روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز»، سر و صداهایی را در واشنگتن به پا کرد.

در پروفایل نویسنده 38 ساله سابق داستانهای تخیلی از رودز نقل شده بود که در خصوص «اتاق پژواک» کارشناسان و خبرنگاران حامی برجام مفتخر بود.

اذعان دستیار اوباما و معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دولت باراک اوباما برای اصطلاحاً فروختن قرائت مد نظر خود از مذاکرات به کنگره و افکار عمومی، خبرنگاران، تحلیلگران و اندیشکده‌ها را به نفع خود به کار گرفته است.

جمهوری‌خواهان که به طور یکسان سال گذشته میلادی با برجام مخالف بودند، به صورت خصمانه از اظهارات مشاور کاخ سفید انتقاد کردند.

«پائول رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، دولت اوباما را متهم به «گمراه کردن مردم آمریکا» کرده است.

شولتز روز چهارشنبه در پاسخ به این اتهامات گفت: «هیچ بحثی درباره حقایق و مفاهیم برجام وجود ندارد. این توافق دقیقاً چیزی است که ما گفتیم و جهان به موجب آن امن‌تر شده است».

رودز نیز در مقاله‌ای اعلام کرد که تلاش هماهنگ کاخ سفید برای فروختن توافق ایران بر اساس «حقایق برجام» بوده است.

وی توضیح داد: «هیچ چرخشی در کار نبوده است. این چیزی بوده که ما به آن اعتقاد داشتیم و همچنان به آن اعتقاد داریم».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی